کاربرد چگالی کلمات کلیدی در سئو

فهرست عناوین

تراکم کلمات کلیدی یا Keyword density

تراکم کلمات کلیدی یا Keyword density یکی از جنبه های اساسی سئو هست در صفحه وب. که اگه به درستی استفاده بشه می تونه به جذب موتور های جستجو کمک کنه و قابلیت مشاهده یه صفحه رو در صفحات نتایج افزایش میده. البته در صورتی که بهش توجه نشه یه صفحه رو از رتبه بندی و نتایج یاSERP  خارج می کنه یا حتی منجر به جریمه می شه یا به طور کلی از  نتایج حذف می کنه. از نظر موتورهای جستجو، تراکم کلمات کلیدی بالا نشانگر اسپم موتور جستجوه.

ما می خوایم چگالی کلمات کلیدی و نحوه استفاده درست رو براتون توضیح بدیم تا از مزایای محتوای بهینه سازی شده بهره مند بشین. همچنین با این روش از مشکلات مرتبط با سئو جلوگیری کنین.

KD یا چگالی کلمه کلیدی

چگالی یا تراکم کلمات کلیدی درصد استفاده از یه کلمه یا عبارت کلیدی، به نسبت همه کلمه های محتوای درج شده در یه صفحه ست. KD یا همون تراکم کلمات کلیدی، عنصری از بهینه سازی کلمه کلیدیه که به تعداد دفعات استفاده شده از کلمه کلیدی هدف در یه صفحه وب اشاره داره.

مثلا اگه یه مقاله در مورد ولنتاین بنویسین و ۱۰ بار از عبارت ولنتاین استفاده کنین، KD 1% هستش.

فرمول محاسبه چگالی کلمات کلیدی چگونه انجام می شه؟

تراکم کلمات کلیدی یا Keyword density

یادگیری نحوه محاسبه کلمات کلیدی نسبتا آسونه. شما به سادگی تعداد دفعات نمایش کلمه کلیدی مورد نظرتون رو در یه صفحه محاسبه کرده و بر تعداد کل کلمه های صفحه تقسیم می کنین.

تعداد دفعات ظاهر شدن کلمات کلیدی هدف/ تعداد کلمات در صفحه وب مورد نظر = تراکم کلمات کلیدی

برای محاسبه چگالی کلمات کلیدی براتون یه مثال می زنم.

یه صفحه وب درباره مدیریت یه محتوا منتشر می کنه، ۲۰ بار از کلمه کلیدی استفاده می کنه و در مجموع ۱۰۰۰ کلمه داره.

  • ۱۰۰۰ ( تعداد کلمات در صفحه وب) / (تعداد دفعات تکرار کلمه مدیریت که کلید واژشون بوده ۲۰ کلمه) تراکم کلمه کلیدی = ۲%
  • اگه بخوام خلاصه تر بگم فرمول چگالی به این شکله:

 (Nkr / Tkn *100)

Nkr تعداد تکرار کلمه در متن و Tkn تعداد همه کلمات یه متنه.

چگالی عبارت کلیدی چگونه انجام می شه؟

عبارت کلیدی با کلمه کلیدی یه کمی فرق داره. کلمات کلیدی واژه ایی هستن که در موتور های جستجو استفاده می شن. مثلا اگه شما کلمه کلیدی بطری رو در باکس گوگل تایپ کنین، می شه کلمه کلیدی. ولی عبارت کلیدی به اینی گفته می شه که کلمات کلیدی طولانی می شن، مثلا بطری آب تایپ می شه.

فرمول چگالی عبارت کلیدی شبیه همون کلمات کلیدی محاسبه می شه.

Nkr *Nwp/ Tkn) * 100)

البته افزونه هایی مانند yoast seo برای مدیریت و بهینه سازی وبسایت  وردپرس وجود داره که به راحتی کی دی رو برای محتوای شما محاسبه می کنه و لازم نیست شما برای دونستن چگالی کلمات کلیدی وقت بذارین.

چگالی ایده‌آل کلمه کلیدی برای سئو چیه؟

فرمول محاسبه چگالی کلمات کلیدی

قانون مشخصی برای تعداد دفعات مشاهده یه کلمه کلیدی در صفحه ساخته نشده. چون موتورهای جستجو درصد تراکم کلمات کلیدی رو تبلیغ نمی کنن، پس باید از بهترین روش ممکن استفاده کنین. اکثر کارشناسای سئو معتقدن که تراکم ایده‌آل کلمات کلیدی چیزی حدود ۱ – ۲% هستش. با این حال روش هایی وجود داره که می تونه به بهینه سازی وب سایت شما کمک کنه و باعث افزایش بازدید صفحه شما بشه. همچنین به شما کمک کنه کلمه کلیدی مورد نظر شما به دفعات کافی تکرار بشه و بدون اینکه صفحه رو با کلمات اضافه پر کنه، نمایش داده می شه. اگه شما کلمات کلیدی خودتون رو زیاد تکرار کنین، بازدید کنندگان خسته میشن و از خواندن مطلب شما لذت نمی برن. و از اونجایی که گوگل دوست داره بهترین نتیجه رو از نظر ارتباط و خوانایی به کاربران نشون بده، تکرار کلمات کلیدی می تونه بر رتبه شما تاثیر منفی بذاره.

مدیاروت مشاور حرفه ای ها

چرا مدیاروت

مدیاروت راههای جذاب تر شدن و تو چشم بودن برای گوگل رو نشونتون میده، درمورد سئو و بهینه سازی وب سایتِ شما بهتون مشاوره میده، و باعث میشه با کمک سئو سایتِ خودتون رو، به صفحات اول گوگل و نتایج اول جستجو ببرید و ترافیک سایتتون هم افزایش پیدا کنه.

مدیاروت گزارش کاملی درمورد مشکلاتی که سایتتون از نظر سئویی داره بهتون ارائه میکنه؛ تا با مشاوره سئویی مدیاروت و گروه فنیِ شرکتتون مشکلات رو حل کنید.

و در قدم های بعدی برای رسیدن به اهدافتون، براتون استراتژی تدوین میکنه و به مرحله اجرا درمیاره تا بتونید هدفهاتونو دونه دونه تیک بزنید.

پر کردن کلید واژه چیه؟

حدود چند سال پیش هنگامی که سئو نو پا بود، روشی به اسم ” پر کردن کلمات کلیدی محبوب شده بود، هرچند الانم بعضی از سئو کاران ازش استفاده می کنن. این روش به شکلیه که صفحه رو با کلمات کلیدی زیاد پر می کنین.

به طور معمول این روش در سایت های بزرگ با درج پاورقی های طولانی در پایین صفحات وب، که  شامل ده ها یا حتی صد ها نسخه کوچک کلمات کلیدی رایج برای جستجو هستن، محقق می شه.

اگرچه این روش امروزه یه کم غیر معمول به نظر میاد، اما به اون دسته از کارشناسان سئو که دنبال راهی بی دردسر برای رتبه بندی در صفحه اول نتایج گوگل هستن، ارائه میشه. در اون زمان الگوریتم های گوگل هنوز به اندازه کافی پیچیده نبودن که بتونن این صفحات پر از کلمات کلیدی رو به همون شکل که هستن تفسیر کنن، بنابراین این صفحات دارای رتبه بالایی در سرپ SERP می شدن.

البته امروزه به این شکل نیست. فاکتور های دقیقی که که گوگل در الگوریتم های جستجوی خودش استفاده می کنه، که غالبا به سیگنال های رتبه بندی مشهورن، به عنوان یه راز کاملا محرمانه باقی می مونه، و سایت هایی که از تکرار بیش از حد کلملت کلیدی استفاده می کنن جریمه شده و به عنوان اسپم شناخته می شن. پس شما باید از پر کردن هر چه بیشتر کلمات کلیدی در صفحات وب خودتون پرهیز کنین چون این امر نتیجه کاملا متضادی با نتیجه مطلوب شما داره.

دسته کردن کلمات کلیدی چیه؟

چگالی کلمات کلیدی

شما می تونین یه کلمه کلیدی رو به عنوان کلمه کلیدی اصلی در نظر بگیرین و بهش پیشوند و پسوند مختلف اضافه کنین و یه کلید واژه بلندتری بسازین. با این کار مجموعه ای از کلمات کلیدی مرتبط ساخته میشه. در کل دسته کردن کلمات کلیدی در اینجا به این معنیه که بتونین با جمع کردن چند تا از این کلمات کلیدی، کلمه های دیگه ای با تشابهات معنایی درست کنین. با این کار مخاطبان بیشتری رو جذب می کنین و موتورهای جستجو به صفحه شما علاقمند می شن و احتمال اینکه صفحه شما رو در صدر نتایج جستجو نشون بده، زیاده.

باید از چند کلمه کلیدی در محتوای خودمون استفاده کنیم؟

همانطور که قبلا گفتیم برای استفاده از کلمات کلیدی هیچ قانونی وجود نداره . بسته به نوع محتوا، مقدار استفاده از کلمات کلیدی هم تغییر میکنه. البته برخی دستورالعمل های غیر رسمی وجود داره که به شما کمک می کنه در مورد استراتژی هدف قرار دادن کلمات خود تصمیم بگیرین. بسیاری از کارشناسان جستجوگر توصیه می کنن برای هر ۲۰۰ کلمه، یه کلمه کلیدی استفاده کنین. به عبارت دیگه اگه یه صفحه وب از یه پاراگراف ۲۰۰ کلمه ای تشکیل شده، باید یه کلمه کلیدی داشته باشه. البته می تونین با خیال راحت تعداد کلمات کلیدی بیشتری رو استفاده کنین، ولی تقریبا همون یه کلمه کلیدی به ازای ۲۰۰ کلمه، یه معیار خوب برای سئو محسوب می شه.

نتیجه گیری

 اطمینان حاصل کنین که از کلمه کلیدی مورد نظرتون به اندازه کافی استفاده کردین، اگه چگالی عبارات کلیدی شما کمه، عبارات کلیدی مشابه به متن اضافه کنین. امیدوارم با استفاده از نکاتی که براتون ذکر کردم، چراغ سبز رو برای چگالی عبارت کلیدی بدست بیارید!

منابع: 

اشتراک گذاری

فیس بوک
توئیتر
لینکداین
واتس اپ
ایمیل

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×