بازاریابی داده محور چیست و چه مزایایی دارد؟

آکادمی آموزش سئو و دیجیتال مارکتینگ

فهرست عناوین

اگر در حوزه دیجیتال مارکتینگ، فعالیت دارید، حتما اصطلاح بازاریابی داده محور، زیاد به گوشتان رسیده‌است. انواع داده در دنیای دیجیتال مارکتینگ از اهمیت ویژه ای برخوردار است و هر کدام از آن‌ها اطلاعات بسیار مفیدی را در اختیار ما قرار می‌دهند. بازاریابی مبتنی بر داده به عنوان یکی از بهترین روش‌های مارکتینگ شناخته می‌شود که با استفاده از آن می‌توان به اطلاعات مفیدی، دست یافت. ما در ادامه، قصد داریم نکات جامع و کاربردی درباره بازاریابی داده محور در اختیارتان قرار دهیم. با ما همراه باشید.

بازاریابی داده محور چیست؟

بازاریابی داده محور به این معناست که از طریق مطالعه روی رفتار مشتری و مخاطب و تعامل با آن‌ها، داده‌های بزرگی بدست آورده و هر یک از آن‌ها را آنالیز کرده تا از طریق آن بتوان رفتار آینده مشتریان و مخاطبان را پیش بینی نمود.

در واقع استفاده از بازاریابی مبتنی بر داده به عنوان یکی از روش‌های کاربردی بازاریابی با این هدف صورت می‌گیرد که بتوان تجربه مشتریان را شخصی سازی و در نتیجه آن، بهینه نمود.

بدیهی است ک بدست آوردن داده‌های مفید، زمان بر و مشکل است؛ در واقع باید به این درک برسید که چه داده‌هایی اکنون در دست دارید و به چه داده‌های دریگ نیاز دارید. همچنین پس از اینکه تمامی داده‌های مورد نیاز را بدست آوردید باید به گونه ای آن‌ها را سازماندهی و آنالیز نمایید تا از طریق آن به اطلاعات مفیدی دست یابید.

استراتژی بازاریابی داده محور برای شرکت‌های کوچک و متوسط چیست؟

بازاریابی داده محور مانند دیگر روش‌های بازاریابی، یک سری استراتژی دارد که باید از آن‌ها استفاده نمود تا تاثیر خود را بگذارد. استراتژی data driven marketing برای شرکت‌های کوچک و متوسط عبارت است از:

تمرکز بر روی یک کانال بازاریابی مناسب

منظور از کانال بازاریابی، شبکه‌های اجتماعی، کپین‌های ایمیلی، وبلاگ‌های شرکت، روش‌های تبلیغاتی نستی و یا آنلاین و … می‌باشد. اما پاسخ این سوال که کدام یک از آن‌ها برای کسب و کار من مفید است؟، به این سادگی یافت نمی‌شود. برای اینکه بتوانید پاسخ مناسب این سوال را دریافت نمایید، لازم است که یک سری آزمون و خطاها انجام دهید تا خودتان به این نتیجه برسید که برای مخاطبان هدف شما، کدام یک از این کانال‌ها بهتر است؟ و یا به عبارت دیگر کدام یک از این کانال‌ها بین مخاطبان هدف شما، طرفداران بیشتری دارد؟ در واقع هنگامی که کانال مناسب برای مخاطبان هدف خود را پیدا نمودید، می‌توانید از طریق آن بازاریابی نمایید و نتیجه آن را نیز پس از مدتی مشاهده کنید. لازمه یافتن کانال تبلیغاتی مناسب، این است که مخاطبان هدف خود را به خوبی بشناسبد و در نتیجه آن متناسب با سن و دیگر ویژگی‌های آن‌ها به دنبال یافتن یک کانال بازاریابی مناسب باشید.

استفاده از اتوماسیون برای پرداخت هزینه‌های کمپین های همه جانبه

برا ی تبلیغات برند خود از تبلیغات برنامه ریزی شده استفاده نمایید؛ این نوع از تبلیغات به شما این امکان را می‌دهند که تبلیغات را بارگذاری نموده، بودجه تبلغاتی خود و همچنین دفعات تکرار تبلیغات را مشخص نمایید. همچنین می‌توانید با استفاده از آن‌ها، تبلیغ را تنها به کاربرانی که ویژگی‌های متناسب با معیارهای کمپین دارند، ارائه دهید.

برندهای مختلف می‌توانند در صوت تمایل از چندین کمپین تبلیغاتی برای رسیدن به اهداف خود استفاده کنند.

تنظیم مدیریت داده در پلتفرم‌های مدیریت داده (DMP) و مدیریت ارتباط با مشتری (CRM)

یکی از اصول مهم برای موفقیت و تاثیرگذاری بازاریابی داده محور این است که برای انواع داده‌های مشتریانی که جمع آوری نموده‌اید، از یک فضای ذخیره سازی یکپارچه، استفاده نمایید. داده‌های شرکت‌های مختلف به سه دسته داده‌های دست اول، دست دوم و دست سوم تقسیم بندی می‌شوند که از میان آن‌ها، داده‌های دست اول، بازارزش‌ترین داده‌ها برای تمامی سازمان‌ها هستند.

بهترین راه برای اینکه بتوانید اطلاعات کاملی از مشتریان خود کسب نمایید این است که تمامی داده‌ها را که شامل داده‌های دست اول، دست دوم و دست سوم است، در پلتفرم‌های مدیریت داده با یکدیگر ترکیب نمایید.

شخصی سازی پیام‌ها بر اساس داده ه‌ها

شخصی سازی پیام‌های تبلیغاتی نیز برای اینکه در ذهن مخاطب تاثیر خود را بگذارد از اهمیت ویژه ای برخوردار است. بنابراین خوب است که تبلیغات مختلف را مرتبط با کاربران، شخصی سازی نمایید.

رهگیری همه چیز

به این نکته توجه داشته باشید که برای اینکه بازاریابی داده محور بتواند به خوبی تاثیر خود را بگذارد و شما را به اهدافتان برساند، باید تمام مراحل آن به خوبی اجرا شود؛ به این معنا که همانقدر که جمع آوری داده‌های مختلف، حائز اهمیت است، آنالیز داده‌ها نیز اهمیت دارد. بدین منظور باید به طور مداوم، داده‌های مختلف درباره عملکرد کمپین‌های خود که شامل میزان مشاهده تبلیغات، تعداد کلیک‌ها، نحوه واکنش مخاطب به محتوایی که تولید کردید و … است را جمع آوری نموده و آن‌ها را به درستی، آنالیز کنید.

بازاریابی داده محور چه مزایایی دارد؟

همه افراد برای استفاده از هر چیزی به دنبال مزایای آن هستند. بازاریابی داده محور همانطور که به آن اشاره نمودیم از روش‌های مارکتینگ است که صاحبان کسب و کارهای مختلف برای موفقیت در کار خود که همان توسعه و رونق کسب و کارشان است، استفاده می‌کنند. از جمله مزایای این روش بازاریابی می‌توان به این مورد اشاره نمود که استفاده از آن این امکان را برای کمپانی‌های مختلف فراهم می‌سازد تا بتوانند کمپین‌های بازاریابی به صورت شخصی سازی شده، ایجاد نمایند. این قابلیت باعث می‌شود تا صاحبان کسب و کارها، درک بیشتر از علایق، سلیقه  و رفتار مشتریان پیدا نمایند.

زمانی که صاحبان کسب و کارهای مختلف، داده‌های مختلف در رابطه با کسب و کار خود، جمع آوری می‌کنند، در واقع اطلاعات دقیقی درباره مشتریان خود، کسب نموده‌اند و در نتیجه آن می‌توانند با توجه به اطلاعاتی که درباره مخاطبان هدف خود کسب نمودند، کانال‌های ارتباطی مناسب با آن‌ها را شناسایی کرده و از این طریق، برند و محصولات خود را به آن‌ها معرفی نمایند.

از دیگر مزایای بازاریابی داده محور می‌توان به این مورد اشاره نمود که صاحبان کسب و کارها با استفاده از داده‌های که کسب می‌کنند، بخش‌هایی را که مشتریان از آن‌ها راضی هستند و یا اینکه رضایتی ندارند را پیدا کرده و در جهت بهینه سازی آن‌ها اقدام ‌کنند.

تولید محصولات و ارائه خدمات بهتر از دیگر مزایای استفاده از بازاریابی داده محور است؛ در واقع زمانی که کمپانی‌های مختلف، داده‌هایی درباره مخاطبان هدف خود جمع اوری می‌کنند، آن‌ها را بهتر می‌شناسند و در نتیجه آن نیازهای آن‌ها را به خوبی درک می‌کنند و قادر خواهند بود با توجه به نیاز مشتریان برای آن هاف بهترین راه حل‌ها را ارائه دهند.

چالش های بازاریابی داده محور

چالش‌های بازاریابی مبتنی بر داده چیست؟

برای رسیدن به بهترین استراتژی بازاریابی مبتنی بر داده نیز مانند دیگر روش‌های بازاریابی، چالش‌هایی وجود دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به تیم، بانک اطلاعاتی دپارتمان، تعهد و یکپارچه سازی اشاره نمود.

  • تیم

داشتن یک تیم درست و تخصص برای رسیدن به استراتژی بازاریابی داده محور، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. از آنجایی که استفاده از این روش مارکتینگ، نیاز به مهارت دارد و آنالیز داده، کار هر کسی نیست، پیدا کردن تیم مناسب، یک چالش بزرگ برای آن است.

  • بانک اطلاعاتی دپارتمان

همانطور که تا به اینجا بیان نمودیم، برای اینکه بازاریابی مبتنی بر داده، ما را به اهدافمان برساند، لازم است، داده‌های زیادی را جمع آوری نمود که کیفیت و حجم بالایی دارند که اصلا کار ساده ای نیست و از چالش‌های این روش از بازاریابی، شناخته می‌شود.

  • یکپارچه سازی

یکپارچه سازی نیز برای استفاده از این روش بازاریابی، بسیار حائز اهمیت است. در واقع جمع آوری داده‌های مناسب بدون یکپارچه سازی، غیرممکن است.

  • تعهد

تعهد یکی از لازمه‌های پیاده سازی استراتژی بازاریابی مبتنی بر داده‌است. در واقع اگر تعهدی در کار نباشد، نمی‌توان استراتژی‌های مختلف را پیاده سازی نمود و به اهداف خود در سازمان دست یافت.

مدیاروت مشاور حرفه ای ها

چرا مدیاروت

مدیاروت راههای جذاب تر شدن و تو چشم بودن برای گوگل رو نشونتون میده، درمورد سئو و بهینه سازی وب سایتِ شما بهتون مشاوره میده، و باعث میشه با کمک سئو سایتِ خودتون رو، به صفحات اول گوگل و نتایج اول جستجو ببرید و ترافیک سایتتون هم افزایش پیدا کنه.

مدیاروت گزارش کاملی درمورد مشکلاتی که سایتتون از نظر سئویی داره بهتون ارائه میکنه؛ تا با مشاوره سئویی مدیاروت و گروه فنیِ شرکتتون مشکلات رو حل کنید.

و در قدم های بعدی برای رسیدن به اهدافتون، براتون استراتژی تدوین میکنه و به مرحله اجرا درمیاره تا بتونید هدفهاتونو دونه دونه تیک بزنید.

برای استفاده از مزایای بازاریابی داده محور چه ابزارهایی وجود دارد؟

برای اینکه بتوانید از مزایای بازاریابی مبتنی بر داده بهره مند شوید، می‌توانید از ابزارهای مختلفی استفاده نمایید. برخی از این ابزارها عبارتند از:

استفاده از گوگل آنالیتیکس و کنسول جستجو برای ارتقا سطح ترافیکی وبسایت خود

گوگل آنالیتیکس یکی از ابزارهای قدرتمندی است که می‌توانید با استفاده از آن، داده‌های مفیدی جمع آوری نمایید. در واقع با استفاده از این ابزار می‌توانید به این نکته پی ببرید که نحوه تعامل کاربران با یک سایت و یا برنامه به چه صورت است!

استفاده از SimilarWeb برای مشاهده مقصد بعدی بازدیدکنندگان وبسایت خود

SimilarWeb نیز از ابزارهای هوش بازار است که این امکان را برای کاربران خود فراهم آورده‌است تا با استفاده از آن، به درک درستی از سهم بازار دیجیتالی برسند. با استفاده از این ابزار کاربردی می‌توانید مخاطبان خود را رصد کنید و ببینید که مقصد بعدی آن‌ها پس از ترک وبسایت شما کجاست!

سخن پایانی

استفاده از بازاریابی داده محور برای انواع کسب و کارها چه یه صورت آنلاین و چه سنتی، کاربرد دارد. صاحبان کسب و کارهای مختلف می‌توانند با استفاده از نکاتی که تا به اینجا بیان نمودیم، از این روش بازاریابی برای توسعه کسب و کار خود استفاده نمایند. امید است که به شما عزیزان در درک این موضوع کمک کرده باشیم. اکنون در پایان این مقاله شما می‌توانید سوالات و یا تجربیات خود از استفاده از روش data driven marketing را با ما و سایر کاربران سایت به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری

فیس بوک
توئیتر
لینکداین
واتس اپ
ایمیل

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×