پرفورمنس مارکتینگ چیست؟

فهرست عناوین

همه آنچه باید درباره بازاریابی عملگرا بدانید

همانطور که حتما می‌دانید تبلیغات، نقش بسیار موثری در دیده شده کسب و کارهای مختلف دارد. در واقع افراد هنگامی که یک کسب و کار، راه اندازی می کنند، باید برای دیده شدن آن از روش های مختلف تبلیغاتی استفاده نمایند. پرفورمنس مارکتینگ نیز یکی از روش‌های تبلیغاتی است که در دسته تبلیغات آنلاین قرار دارد. ما در ادامه قصد داریم به طور جامع، درباره performance marketing نکاتی بیان کنیم. با ما همراه باشید.

مفهوم پرفورمنس مارکتینگ (بازاریابی عملگرا)

همانطور که در مقدمه به آن اشاره نمودیم، یکی از انواع تبلیغاتی در دنیای آنلاین، پرفورمنس مارکتینگ می‌باشد. برای استفاده از این روش تبلیغاتی باید تمام اهدف به خوبی مشخص شود و براساس آن‌ها عمل نمود. به طور کلی این روش برای تبلیغاتی که قابل اندازه‌گیری هستند، کاربرد دارد.

بگذارید برای درک بهتر، بیشتر درباره این مفهوم، توضیح دهیم.

پرفورمنس مارکتینگ که با نام‌های بازاریابی عملگرا و بازاریابی عملکردی نیز شناخته می‌شود، یک روشی است که برای استفاده از آن برای تبلیغاتی که تعاملی هستند، هزینه‌ی متغیری که به عملکرد تبلیغ، بستگی دارد، باید پرداخت نمود. به بیان دیگر، روشی در دنیای مارکتینگ است ک مشتری تنها در صورت رسیدن به هدف خود هزینه‌ی آن را پرداخت می‌کند.

پرفورمنس مارکتینگ

بازاریابی عملگرا و نحوه پرداخت هزینه‌های مربوط به آن

همانطور که در تعریف پرفورمنس مارکتینگ به آن اشاره نمودیم، در واقع هزینه ای که بابت بازاریابی عملگرا پرداخت می‌شود بسته به عملکردی که تبلیغ داشته، متغیر است. روش‌های پرداخت هزینه در performance marketing عبارت است از:

(Cost per Thousand) CPM:  هزینه ای که به ازای هر هزار بار نمایش به کاربران پرداخت می‌شود.

(Cost Per Click) CPC: هزینه ای که به ازای هر کلیک کاربر بر روی لینک تبلیغاتی، پرداخت می‌شود.

(Cost Per Lead) CPL: هزینه ای که به ازای ثبت نام با ثبت اطلاعات توسط کاربر، پرداخت میشود.

(Cost Per Action) CPA: هزینه ای که به ازای هر اقدام و یا به طور کلی هر خرید، پرداخت می‌شود.

استفاده از روش بازاریابی عملکردی برای چه کسانی مناسب است؟

یکی از سوالات رایجی که اکثر افراد برای استفاده از روش‌های مختلف بازاریابی آنلاین، می‌پرسند این است که آیا این روش برای من و کسب و کار من مناسب است یا خیر؟ اکنون که بحث ما در این مقاله، پرفورمنس مارکتینگ است، بگذارید بگوییم که این روش بازارابی برای چه افرادی مناسب است و یا به عبارت دیگر چه کسانی می‌توانند از این روش، استفاده نمایند؟

بازاریابی عملگرا، روش بسیار مناسبی برای تمامی افرادی است که کسب و کار آنلاینی دارند و از طریق اینترنت، کسب درآمد می‌کنند. بنابراین تمامی کسب و کارهای اینترنتی و به ویژه کسب و کارهای کوچک می‌توانند از این روش استفاده نمایند و اطلاعات مفیدی از طریق آن کسب نمایند.

به عنوان مثال، هنگامی که فردی که صاحب یک کسب و کار است از این روش استفاده می‌کند، می‌تواند با استفاده از روش پرداختی CPA به این اطمینان برسد که هر میزان مبلغی را که برای تبلیغات، هزینه کرده‌است با فروش محصولاتش بازمی‌گردد. 

عوامل موثر در پرفورمنس مارکتینگ

یک سری عوامل در پرفورمنس مارکتینگ، تاثرگذار هستند که عبارتند از:

طراحی تبلیغاتی که توجه افراد را به خود جلب کند و قرار دادن تبلیغات در سایت‌هایی با موضوعات مرتبط

قرار دادن تبلیغات در مکانی با موضوعات مرتبط از اهمیت ویژه ای برخوردار است، شما تصور کنید در سایتی به دنبال خرید قطعات کامپیوتری هستید، در این حین اگر تبلیغاتی مرتبط با قطعات کامپیوتری به شما نمایش داده شود، توجه‌تان را جلب می‌کند یا اینکه تبلیغاتی مرتبط با لوازم خانگی؟ بدیهی است که تبلیغات مربوط به قطعات کامپیوتری در وبلاگی مربوط به کامپیوتر، جلب توجه می‌کند. همچنین می‌توانید از تبلیغات بر اساس کلمات کلیدی استفاده نمایید. به این معنا که اگر فردی کلمه کلیدی خاصی را جستجو کند، تبلیغات مرتبط با آن کلمه کلیدی در صفحه جستجو به او نمایش داده شود.

Performance Marketing

آنالیز روند و تناسب آن با رفتار کاربران

طراحی لندینگ پبج جذاب با رابط کاربری ساده

لندینگ پیج و یا صفحه فرود از اهمیت ویژه ای برخودار است و باید به گونه ای طراحی شود که کاربران بتوانند از آن به ارحتی استفاده نمایند، همپنین خوانا باشد و برای کاربران، دلیل ایجاد کند تا آن‌ها در این صفحه بمانند و سپس اقدام به انجام عمل بعدی کنند تا در نهایت، منجر به خرید محصولات شما شود. 

بازاریابی عملگرا چه مزایایی دارد؟

حال که با مفهوم پرفورمنس مارکتینگ، آشنا شده اید خوب است که مزایای استفاده از آن را نیز بدانید. از جمله مزایایی این روش تبلیغاتی و یا بازاریابی آنلاین می‌توان به این مورد اشاره نمود که مانند دیگر روش‌های مارکتینگ، موجب می‌شود تا برندتان از روش تاثیرگذار به دیگر مخاطبان، معرفی شود، همین امر موجب افزایش سهم شما در بازار و بودجه می‌شود و می‌توانید با مشتریان خود ارتباط برقرار سازید که مزیت بسیار بزرگی به حساب می‌آید.

همانطور که حتما می‌دانید در هر کسب و کاری، ریسک‌هایی وجود دارد که باید تا حد امکان آن‌ها را کاهش داد، خوشبختانه روش پرفورمنس مارکتینگ، این کار را انجام می‌دهد. همچنین این امکان را برای افراد فراهم می‌کند که بتوانند بودجه اعتبار برند خود را به صورت حساب شده‌ای، کاهش داده و در نتیجه آن روش‌های درآمد زایی خود را افزایش دهند.

از دیگر مزیت‌های بازاریابی عملکردی می توان به رصد مخاطبان و مشتریان اشاره نمود. اما این به چه معناست؟

 منظور از رصد مخاطبان و مشتریان این است که می‌توان ارزیابی نمود که مشتریان محصول مورد نظر را خریداری نمودند یا خیر! همچنین با استفاده از پرفورمنس مارکتینگ این امکان فراهم شده‌است که میزان محبوبیت محصولات مختلف را بتوان تشخیص داد. کسب چنین اطلاعاتی بسیار کاربردی است و در طول زمان به افراد کمک می‌کند تا  مناسب با اطلاعاتی که کسب نمودند، استراتژی‌های بهتری، اتخاذ نموده و  در نهایت، نتیجه خوبی از آن دریافت کنند.

استراتژی بازاریابی فلایویل Flywheel

تیم پرفورمنس مارکتینگ شامل چه کسانی است؟

بدیهی است که برای استفاده از هر یک از روش‌های  مارکتینگ، باید بر اساس اصول آن عمل نمود، در غیر این صورت، نتیجه‌ی مطلوبی بدست نخواهد آمد. برای اینکه هر اقدامی به صورت اصولی انجام گیرد، باید توسط متخصصان آن انجام شود. استفاده از پرفورمنس مارکتینگ نیز به عنوان یکی از روش‌های بازاریابی آنلاین از این قضیه، مستثنی نیست و لازم است که افرادی متخصص از آن استفاده نمایند. تیم بازاریابی عملکردی شامل مدیر دیجیتال مارکتینگ، مدیر تبلیغات و طراح سایت می‌باشد که در ادامه وظایف هر یک را شرح خواهیم داد.

وظایف مدیر دیجیتال مارکتینگ در بازاریابی عملگرا

از جمله وظایف مدیر دیجیتال مارکتینگ به عنوان عضوی در تیم بازاریابی عملکردی می‌توان به تخصیص منابع بازاریابی برای برنامه‌های مختلف بازاریابی عملگرا، انتخاب کلمات کلیدی مرتبط با کسب و کار برای تبلیغات  CPC، تحقیقات بازاریابی درباره‌ی مشتریان اینترنتی شرکت و مدیریت کمپین و تیم تبلیغاتی (طراح وب و…) اشاره نمود.

وظایف مدیر تبلیغات در بازاریابی عملگرا

وظایف مدیر تبلیغات نیز شامل ایده پردازی برای تبلیغات وب‌سایت، طراحی پیام‌ها برای تبلیغات بنری، تهیه و تولید فیلم برای تبلیغات تعاملی اینترنتی و تبلیغات سی پی سی (CPC) در موتورهای جست و جو و دیگر سایت‌ها می‌باشد.

وظایف طراح سایت در بازاریابی عملکردی

از جمله وظایف طراح سایت عبارت است از: طراحی سایت مقصد (Landing page) برای تبلیغات اینترنتی، طراحی، نظارت و به روز رسانی سیستم فروش سایت، تحلیل میزان استفاده از سایت، تبلیغات و مشخص کردن مشکلات مهم(مثلا اگر رقیبی کلیک‌های تقلبی ایجاد کند) و اشکال زدایی نرم افزارهای سایت

چگونه استفاده از پرفورمنس مارکتینگ موثر واقع می‌شود؟

روش‌های مختلف بازاریابی با  این هدف استفاده می شود که در نهایت، منجر به فروش محصولات و خدمات یک شرکت و سازمان شوند. اما چگونه با استفاده از پرفورمنس مارکتینگ به این هدف دست یابیم؟ مسئله بسیار حائز اهمیت است که باید به آن توجه داشت. شرکت‌های مختلف باید تبلیغات خود را به نحوی طراحی نمایند تا کاربر جذب آن شده و اقدام به اجرای عمل بعدی نماید تا در نهایت منجر به خرید او شود. در واقع طراحی تبلیغات جذاب و هموار نمودن راه رسیدن کاربر به صفحه مورد نظر برای موفقیت در بازاریابی عملگرا به عنوان یکی از رایج‌ترین روش‌های مارکتینگ از اهمیت ویژه ای برخوردار است. 

مدیاروت مشاور حرفه ای ها

چرا مدیاروت

مدیاروت راههای جذاب تر شدن و تو چشم بودن برای گوگل رو نشونتون میده، درمورد سئو و بهینه سازی وب سایتِ شما بهتون مشاوره میده، و باعث میشه با کمک سئو سایتِ خودتون رو، به صفحات اول گوگل و نتایج اول جستجو ببرید و ترافیک سایتتون هم افزایش پیدا کنه.

مدیاروت گزارش کاملی درمورد مشکلاتی که سایتتون از نظر سئویی داره بهتون ارائه میکنه؛ تا با مشاوره سئویی مدیاروت و گروه فنیِ شرکتتون مشکلات رو حل کنید.

و در قدم های بعدی برای رسیدن به اهدافتون، براتون استراتژی تدوین میکنه و به مرحله اجرا درمیاره تا بتونید هدفهاتونو دونه دونه تیک بزنید.

بازاریابی داخلی چیست؟

بازاریابی داخلی نیز نوع دیگری از بازاریابی است که یک شرکت، بازاریابی محصولات خود، خدمات و برند خود را برای کارمندان خود داخل شرکت، انجام می‌دهد.

این روش از بازاریابی با این هدف مورد استفاده قرار می‌گیرد ک مشارکت کارکنان در داخل سازمان، بهبود یابد و بتوان دسترسی کلی به برند را افزایش داد. از آنجایی که استفاده از این روش بازاریابی، منجر می‌شود تا کارمندان شرکت، اهداف و چشم انداز شرکت خود را باور نمایند، در نتیجه آن موجب می‌شود تا به مشتریان بالقوه خود، ارزش ارائه کنند.

سخن پایانی

این روزها استفاده از روش‌های بازاریابی آنلاین و روش‌های تبلیغاتی آن، بسیار گسترش یافته‌است. در واقع یکی از راه‌های موفقیت هر کسب و کاری، استفاده از روش‌های تبلیغاتی مناسب است تا صاحبان کسب و کارها از این طریق بتوانند برند خود را به دیگر افراد معرفی نموده، فروش محصولات خود را افزایش دهند و در نتیجه آن کسب و کار خود را رونق بخشند. پرفورمنس مارکتینگ نیز یکی از انواع روش‌های مارکتینگ و تبلیغات برای کسب و کارهای آنلاین است که می‌توانید از آن‌ برای رونق کار خود استفاده نمایید. امید است که به شما عزیزان در درک این مفهوم، کمک کرده باشیم. اکنون در پایان این مقاله شما می‌توانید، سوالات و یا تجربیات خود از استفاده از بازاریابی عملکردی را با ما و سایر کاربران سایت به اشتراک بگذارید.

منبع: مدیاروت

اشتراک گذاری

فیس بوک
توئیتر
لینکداین
واتس اپ
ایمیل

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×