هدف گذاری به روش اسمارت (SMART)

فهرست عناوین

هدفگذاری به روش SMART چگونه انجام می‌پذیرد؟

 هدفگذاری به روش SMART چیست؟ SMART MARKETING چگونه است؟ آیا هدفگذاری هوشمند در کوتاه‌ترین زمان امکان پذیر است؟ هدف هوشمند برای بازاریابی چه ویژگی‌هایی دارد؟ پیرامون موضوع هدفگذاری راهکارها و انواع مختلفی وجود داره که یکی از کارآمدترین و مهم‌ترین اون‌ها، هدفگذاری به روش اسمارته.

در این مقاله میخوایم هدفگذاری اسمارت و مارکتینگ به این روش رو به طور کامل برای شما توضیح بدیم، اما ممکنه یک مشکل خیلی جزئی در این روش وجود داشته باشه، اگه به اون توجه نکنیم، نتیجه‌ای از انجام این فرآیند به‌دست نمیاریم، چرا که دستیابی به خواسته‌های مورد نظر با استفاده از این مدل هدفگذاری امری ساده و معمولی به نظر نمی رسه. علاوه بر این، نمیشه گفت هدفگذاری اسمارت روش بسیار ساده‌ای است و نباید به اون توجه زیادی داشت.

بهتره که ابتدا درباره هدفگذاری اسمارت توضیحات بیشتری رو بخونید تا بتونید با آگاهی و اطلاعات کامل نسبت به انجام این روش اقدام کنین. بعد از این باید بررسی کنیم که چرا برخی از افراد نسبت به این روش هدفگذاری احساس خوبی ندارند و از انجام آن خودداری میکنن.

اگه شما در گذشته از طریق این روش هدفگذاری کردین و برای شما نتیجه‌ای نداشته، با مطالعه این مقاله میتونید ایرادات و نواقص کارتون رو بگیرید؛ بنابراین اگه میخواین پاسخ تمامی سؤالات و چالش‌های خودتون رو درباره SMART MARKETING دریافت کنین، تمامی بخش‌های این مقاله را با دقت مطالعه کنین، تا متوجه دلایل بی نتیجه شدن فرآیند هدفگذاری به روش اسمارت بشید. موضوع مهم ما در این مقاله هدفگذاری هوشمند در دیجیتال مارکتینگ است.

SMART MARKETING یا هدفگذاری به روش اسمارت در بازاریابی

هدفگذاری اسمارت در دیجیتال مارکتینگ، مبحث بسیار مهمیه که میتونه به استراتژی‌ها و برنامه‌های دیجیتال مارکتینگ شکل بده. زمانی که برنامه ریزها یا دیجیتال پلنرها استراتژی‌های خود را بازنگری میکنن. مشخص کردن چشم اندازهای آینده، هدف و سطوح متفاوت هدفگذاری از مهم‌ترین عناصر پلن دیجیتال می‌باشد. به همین علت هنگامی که برنامه دیجیتال را با سیستم برنامه ریزی و پلن استراتژیک SOSTAC بررسی و تدوین می‌کنیم.

هدفگذاری در مرحله دوم این سیستم قرار میگیره. این به دلیل مهم بودن تعریف و گسترش این سیستمه که تنها برای هدفگذاری طراحی شده. هدفگذاری باید پیش از انجام تدوین استراتژی دیجیتال مارکتینگ اجرایی بشه؛ زیرا تدوین چشم اندازهای آینده، ماموریت‌ها و هدف‌های مشخص شده، قطعاً فرم استراتژی‌های دیجیتال رو تحت تأثیر قرار میده.

تعریف هدف‌ها در دیجیتال مارکتینگ و بازاریابی

اهداف مختص دیجیتال مارکتینگ جهت پشتیبانی و حمایت از اهداف طولانی مدت ارائه میشن. اسمارت چارچوبی داره که برای تدوین اهداف به کار گرفته میشه. در زمان تنظیم قرارداد یکی از موارد مهمی که باید مد نظر قرار بدین، مرحله بعد از تعیین اهدافه، یعنی کنترل و اندازه‌گیری اهداف.

همونطور در بخش‌های قبلی توضیح دادیم، استراتژی‌ها و شاخص‌های کلیدی عملکرد از هدفگذاری تأثیر می پذیرن. در واقع ارتباط میان اهداف، استراتژی‌ها و شاخص‌های کلیدی عملکرد باید به گونه‌ای باشه که تمامی اعضا درک بهتری از هدف داشته باشن، در چنین شرایطی اعضای تیم به سوی هدف‌های ملموس‌تر و قابل بررسی سوق داده میشن.

 هدفگذاری به روش SMART به چه معنا است؟ ماهیت این روش برای تعیین هدف چیست؟

در واقع هدفگذاری اسمارت رو یک نوع هدفگذاری هوشمند و هدف هوشمندانه تعریف میکنن، چرا که معنای واژه اسمارت، یعنی هوشمند. البته تصور نکنین که تعریف اون توی همین دو کلمه خلاصه میشه. هر کدوم از حروف کلمه اسمارت SMART بیانگر یک شرط برای هدفگذاری است که باید برای درک اون ادامه مطلب رو را مطالعه کنین، قبل از اون، اگه میخواین بدونید که تلفظ درست این کلمه چیه، میتونین با کلیک و تاچ کردن اون و رفتن به صفحه دیکشنری، تلفظ صحیح این کلمه رو متوجه بشید.

 • S، نخستین حرف کلمه Specific، یعنی مقدار مشخص و تعیین شده
 • M بیانگر حرف دوم کلمه Measurable، یعنی قابل اندازه‌گیری و محاسبه
 • A به عنوان سومین حرف Achievable، یعنی قابل دسترس بودن یا دست یافتنی
 • R حرف چهارم کلمه اسمارت که به کلمه Realistic، یعنی واقع‌بینانه
 • T حرف پنج کلمه Time-bound، یعنی زمان دار یا مدیریت زمان بندی

با وجود این‌ها میشه گفت هدفگذاری به روش اسمارت دارای پنج ویژگی خاصی و تعیین کننده است که هر یک از اون تفسیر و توضیح جداگانه‌ای برای خود دارن. در ادامه مقاله هر کدوم از این ویژگی‌ها رو با استفاده از مثال‌های کاربردی توضیح میدیم و بررسی می‌کنیم. در این صورت میتونین به بهترین شکل از اون‌ها استفاده کنین. با ما همراه باشید.

تعیین شدن یا مشخص کردن Specific

در این باره میشه به جمله‌ای اشاره کرد که میگه: شما اگه ندونی کجا میخوای بری چطور میتونی به اونجا برسی؟، این جمله دقیقاً زمانی استفاده میشه که تا متوجه نشیم مقصدمون کجاست نمیتونیم به اون برسیم. به همین علت نخستین شرط  هدفگذاری به روش SMART اینکه باید با دقت و توجه به جزئیات و در نظر گرفتن عناصر مختلف، هدف خودمون رو مشخص کنیم. در ادامه برای درک بهتر این موضوع به مثال‌هایی اشاره کردیم.

مثال برای اهداف نامشخص

 • خرید ماشین یکی از اهداف من است.
 • مهم‌ترین هدف من خرید خانه است.
 • خریدن عطر ماندگاری و با کیفیت هدف من است.
 • هدف من خریدن یک گوشی با بهترین امکانات است.

مثال برای اهداف مشخص

 • خرید ماشین مرسدس بنز مشکی فول آپشن، هدف من است.
 • مهم‌ترین هدف من خرید یک خانه ۲۵۰ متری، سه خواب، حیاط دار، طبقه دوم، کاغذ دیواری رنگ کرم، آشپزخانه اپن، در منطقه ۸ تهران با بهترین امکانات و … است.
 • هدف من خرید عطر دانهیل آیکون الیت ۱۰۰ میل است.
 • خریدن گوشی آیفون ۱۲ با حافظه ۲۵۶ مشکی هدف من است.

در مثال‌های بالا در چهار مدل هدف را شرط اول  هدفگذاری به روش SMART تغییرات ایجاد کردیم. اهداف ابتدایی ویژگی‌های خاصی نداشتن و در واقع نامشخص بودن. بعد از ارائه این اهداف با ایجاد تغییر به اون‌ها جهت دادیم. اکنون میدونیم که با جهت و مسیر خاصی مواجه میشیم و این فرآیند چگونه است.

شما هم بهتره اهدافی رو که برای زندگی مد نظر قرار میدین، مشخص و معین باشن. از به کاربردن کلماتی نظیر عالی، بهترین، زیباترین و … که به طور واضح و مشخص به هدف اشاره نمیکنن، استفاده نکنین، به جای اینگونه کلمات باید به صورت کاملاً دقیق توضیح بدین که منظور از عالی یا بهترین یعنی چه؛ زیرا واژه‌های کلی از لحاظ هر فرد توضیح متفاوتی رو ارائه میدن و شما هم اگه میخواین با استفاده از روش هدفگذاری هوشمندانه، اهداف خودتون رو مشخص و معین کنین، باید زمان زیادی برای این کار بزارین.

Measurable یا قابلیت اندازه‌گیری شدن

زمانی که با استفاده از روش هدف هوشمند یا اسمارت، اهداف خودتون رو کامل‌ترین جزئیات مشخص کردین، باید به فکر اندازه‌گیری اون‌ها باشین. اندازه‌گیری به معنای اینه که بتونین مشخص کنین، با انجام چه اقداماتی به اهداف خود نزدیک میشید. در حقیقت باید برای قابل اندازه‌گیری کردن اهداف خود، اون‌ها کوچک‌تر کنین، تا مسیر دلخواه شما مشخص بشه. در دیجیتال مارکتینگ هدف‌های کوتاه مدت، میان مدت و طولانی مدت مطرح میشن که در زمان اندازه‌گیری مدت زمان دستیابی به اهداف میتونین از اون‌ها استفاده کنین.

برای مثال، تصور کنین اولین شرط یعنی مشخص کردن و تعیین هدف رو به درستی انجام دادیم، اکنون میخوایم به اندازه‌گیری خرید یک ماشین بپردازیم.

 • بررسی درآمد فعلی خود
 • بررسی موجودی در حساب بانکی
 • آیا امکان پس انداز مبلغی از درآمد فعلی شما وجود دارد؟
 • برای افزایش درآمد چه کارهای تاثیرگذار خواهد بود؟
 • کدام افراد میتونن در این مسیر شما رو همراهی کنن؟
 • قابلیت‌ها و توانایی‌های شما برای ادامه مسیر چیست:؟

توجه داشته باشین که میتونین، با مطالعه تمامی سؤالات نباید ناامید شوید و بگین که این کار غیر ممکنه. شما باید بتونین با در نظر گرفتن شرایطی که در آن قرار دارین، بهترین برنامه ریزی رو برای کار خود انجام بدین. اگه میگین درآمد فعلی پاسخگوی این کار نیست و امکان پس انداز و سرمایه گذاری برای شما وجود نداره، به شما حق میدیم، اما اگه با اصول برنامه ریزی آشنایی دارین و هیچ گونه اقدامی انجام نمیدین و یا از برخورد با افراد بالاتر از خود از نظر مالی و شخصیتی دوری میکنین و مهارت‌های خودتون رو ارتقا نمیدین، بهتره که به بررسی توجیه‌ها و علت‌های خود بپردازین.

شما در هر رتبه و یا جایگاهی که قرار دارین باید به فکر ارتقای دانسته‌های خودتون باشین و نسبت به بهونه‌ها و توجیه‌ها بی توجهی کنین. در واقع با کار کردن روی خود، ارتقای مهارت، شرایط پیشرفت در زمینه‌ای که به اون علاقه دارین فراهم میشه. برای ارتقای خود میتونین در کنار سرمایه گذاری مالی روی مهارت‌ها و اطلاعات خود سرمایه گذاری کنین.

به عنوان مثال، از کتاب‌ها و دوره‌های آموزشی درجه یک استفاده کنین، اینطور علاوه بر این که سطح دانش شما افزایش پیدا میکنه، بلکه دارایی‌های شما چند برابر میشه.

برای مثال

اگه تا به الان اهل کتاب خوندن نبودین، هدف کوتاه مدت شما میتونه تموم کردن یک کتاب در زمینه و رشته مورد علاقتون باشه. در مرحله بعدی باید بتونین کتاب‌ها و مطالبی که رو مطالعه کردین رو اجرایی کنین، در واقع این موارد در مجموعه اهداف میان مدت شما قرار میگیرن. در آخر هم باید سرمایه گذاری مالی بلند مدت خودتون رو آغاز کنین. تکرار این مراحل باعث میشه که به هدف نهایی تون نزدیکتر بشید. با گام گذاشتن در این مسیر قطعاً با اتفاقات و رویدادهای غیر قابل پیش بینی مواجه خواهید شد، این موارد باعث میشن که برای پیشرفت شتاب بیشتری داشته باشین و رو به جلو پیش برید.

قبل دسترس بودن، رسیدن به اهداف یا Achievable

زمانی که مرحله قبل رو به درستی و با موفقیت انجام داده باشین، میتونین در این مرحله از هدفگذاری هوشمند در دیجیتال مارکتینگ بررسی کنین که آیا اهداف شما دست یافتنی هستن یا نه. به صورت کلی واژه دست یافتنی خودش به تنهایی منظور را به مخاطب میرسونه، البته در ادامه راجع به این موضوع توضیح میدیم.

گفته میشه برای اینکه هدفگذاری عالی و با کیفیتی انجام بدین، باید اهدافی رو انتخاب کنین که علاوه بر دور از دسترس نبودن، خیلی به خودمان نزدیک نباشن. در کل اهداف انتخابی شما باید به گونه‌ای باشن که برای دستیابی به اون‌ها انگیزه کافی داشته باشین و تلاشی که انجام میدین نتیجه بخش باشه.

دیدگاه واقع‌گرایانه یا واقع‌بینانه Realistic

حتماً اهدافی که دسترسی به اون‌ها غیر ممکن باشه، فاقد دیدگاه واقع‌گرایانه هستن، البته گاهی اوقات ممکنه شما اهدافی رو انتخاب کنین، دست یافتنی هستن، اما واقع‌بینانه نیستن. قطعاً شما هم مانند سایر افراد می‌پرسید که چرا این‌گونه است؟ با مطالعه این قسمت از مقاله  هدفگذاری به روش SMART به پاسخ بسیاری از سوالاتتون در مورد واقع‌بینانه بودن اهداف می‌رسید. به طور کلی اگه شما هدفی رو در نظر داشته باشین که علاوه بر غیر معمولی بودن، دسترسی به اون با دشواری‌هایی همراه باشه. همونطور که میدونید که چهارمین شرط هدفگذاری هوشمند در دیجیتال مارکتینگ، واقع‌بینانه بودنه که باید رعایت بشه.

واقع‌بینانه بودن هدف یکی از مهم‌ترین معیارهایی است که باید در زمان تعیین اهداف به اون توجه داشته باشین. شخصی را تصور کنین که در تایپ کردن مهارت و تجربه زیادی داره و میتونه در کوتاه‌ترین زمان تعداد کلمه زیادی رو تایپ کنه. اگه این شخص تعیین کنه در یک بازه زمانی مشخص میتونه ۱۰۰ صفحه آچار کلمه تایپ کنه، قطعاً هدف واقع‌بینانه‌ای رو انتخاب کرده.

Related زمان بندی برای اهداف

می‌رسیم به آخرین مرحله و شرط پنجم برای به پایان رسوندن  هدفگذاری به روش SMART یا تعیین هدف هوشمند، همون شرط یا معیاری که تا به در ابتدای مقاله به آن اشاره کردیم. در تفسیر این معیار میشه گفت زمان بندی اهداف با کارهای روزمره ما مرتبط میشن. در حقیقت این امکان برای ما وجود نداره که بدون توجه به اولویت‌های مهم زندگی و کارهای روزمره خود، کار دیگری در وقت تعیین شده به پایان برسونیم.

در SMART MARKETING خیلی مهمه که اهدافتون رو زمان بندی کنین. در واقع باید مشخص کنین که چه زمانی برای دست یابی به چه هدفی است. وجود این شرط در مرحله آخر تعیین میکنه که یک هدف تا چه میزان دست یافتنی است. برای زمان بندی بهتر هدف‌های تعیین شده باید مهم‌ترین اولویت‌ها رو در نظر بگیرین و بعد توانایی و تجهیزاتی که داریم رو بررسی کنیم. بعد از رعایت تمامی این موارد میشه تشخیص داد که در چه زمان‌هایی که به اهداف نزدیک و چه مواقعی به اهداف بلند مدت خود می‌رسیم.

البته هستند افرادی که در انجام هدفگذاری به روش SMART  برای بازاریابی، به زمان بندی توجه توجهی نمیکنن. نباید احساس نگرانی کنین، بلکه باید مسئولیت‌های آینده تون رو به عهده بگیرین. اگه با خودتون بگید سعی می‌کنم که به اهدافم برسم و هر زمانی که برسم خوبه، یعنی از قانون پارکینسون پیروی کردین. قطعاً همین الان میپرسین قانون پارکینسون چیه؟ قانون پارکینسون به شما میگه که همون مقدار که برای خودتون زمان تعیین میکنین، به همون اندازه انجام کارهاتون طول میکشه؛ بنابراین اگه برای هدف خودتون یک زمان استاندارد تعیین کنین، قطعاً احتمال دستیابی به اون هدف افزایش پیدا میکنه و برعکس.

مدیاروت مشاور حرفه ای ها

چرا مدیاروت

مدیاروت راههای جذاب تر شدن و تو چشم بودن برای گوگل رو نشونتون میده، درمورد سئو و بهینه سازی وب سایتِ شما بهتون مشاوره میده، و باعث میشه با کمک سئو سایتِ خودتون رو، به صفحات اول گوگل و نتایج اول جستجو ببرید و ترافیک سایتتون هم افزایش پیدا کنه.

مدیاروت گزارش کاملی درمورد مشکلاتی که سایتتون از نظر سئویی داره بهتون ارائه میکنه؛ تا با مشاوره سئویی مدیاروت و گروه فنیِ شرکتتون مشکلات رو حل کنید.

و در قدم های بعدی برای رسیدن به اهدافتون، براتون استراتژی تدوین میکنه و به مرحله اجرا درمیاره تا بتونید هدفهاتونو دونه دونه تیک بزنید.

نتیجه‌گیری

در این مقاله از سری مقاله‌های آموزشی مدیاروت به معرفی SMART MARKETING یا  هدفگذاری به روش SMART در دیجیتال مارکتینگ پرداختیم. اگه این مقاله رو با دقت مطالعه کرده باشین، قطعاً میتونین با رعایت تمامی موضوعات و نکاتی که توضیح داده شده، اهداف بازاریابی تون رو مشخص کنین. امیدواریم که این مطلب اطلاعات و آگاهی شما رو در دنیای دیجیتال مارکتینگ افزایش داده باشه. در پایان شما میتونین هر گونه سؤال و نظری که دارین رو برای ما ارسال کنین.

منابع: 

اشتراک گذاری

فیس بوک
توئیتر
لینکداین
واتس اپ
ایمیل

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×