تفاوت بین تگ لاین و اسلوگان

آکادمی آموزش سئو و دیجیتال مارکتینگ

فهرست عناوین

تاثیر شعارهای تبلیغاتی جذاب

به نظر شما تفاوت بین تگ لاین و اسلوگان چی میتونه باشه؟ حتماً توی صحبت با افرادی متخصص تبلیغات کسب و کار هستند، دیدین کلمه‌های تگ لاین و اسلوگان را به جای هم دیگه به کار میبرن. شاید متوجه شده باشید که این کلمات هر دو یک مفهوم واحد رو میرسونن و هر کدوم رو که زودتر به ذهنمون به یاد، میتونه سریع‌تر منظورو برسونه، اما این تصور اشتباهه. باید بگیم که این کلمه کاملاً با هم فرق می کنن و هر کدوم از اون‌ها برای اشاره به یک مفهوم جداگونه ای استفاده می شن.

اگه تا آخر این مقاله همراه مدیاروت باشید، به طور کامل متوجه تفاوت بین تگ لاین و اسلوگان خواهید شد. البته قبل از این که خیلی زود به موضوع اصلی مقاله اشاره کنیم، بهتره که هر کدوم از این کلمه‌ها رو به صورت مجزا تعریف کنیم و ببینیم که تگ لاین و اسلوگان دقیقاً چه کاری انجام میدن.

تعریف تگ لاین Tagline

به شعارهای برند جذاب و پر تکرار که محصولات یک برند رو معرفی میکنن، تگ لاین یا شعار برند گفته می شه. این عبارت مختصر می تونه به ارتقای نام شرکت و محصولات اون توی بازاریابی و تبلیغات مورد استفاده قرار بگیره. تنها هدفی که همه شعارهای برند دنبال میکنن شناختن محصولات و ماندگار کردن اون‌ها توی ذهن مشتریه. نکته بسیار مهمی که در مورد تگ لاین باید به اون توجه کنید، وجه اشتراک اون با لوگوی شرکته، همونطور که شما بعد از انتخاب لوگوی شرکت نمیتونی اونو تغییر بدی، شعار برند هم غیر قابل تغییره. البته با فرآیند ریبرندینگ این امکان براتون فراهم میشه که تگ لاین یا شعار برند خودتون رو تغییرش بدید.

ممکنه تگ لاین برند شما جذابیت زیادی داشته باشه و بر عکس شاید خیلی بی مزه و گستاخانه و توهین آمیز باشه. به هر حال باید شعار برند خودتون رو طوری انتخاب کنین، تا بتونین در کوتاه‌ترین زمان ممکن به اهداف مورد نظرتون برسید. شعارهای تبلیغاتی جذاب نظر تعداد زیادی از مردم رو به تبلیغ جلب می کنن، اما تو فرآیند برندینگ تاثیر چندانی ندارند. شاید مهم‌ترین تفاوت بین تگ لاین و اسلوگان به همین موضوع مربوط میشه.

تگ لاین

تاثیر تگ لاین یا شعار برند برای تبلیغات بیشتر

صاحبان کسب و کار و مدیران شرکت‌ها، برای این که برند و محصول خودشون رو نسبت به سایر رقبا متمایز تر نشون بدن، اقدام به ساختن شعار برند دراماتیک و موثر می‌کنند. به خاطره همین موضوع مشتریان نسبت به اون برند احساس خاصی دارن. یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که باید توی نوشتن تگ لاین به اون دقت بشه، ایجاد انگیزه است. این موضوع برای ترغیب کردن مشتریان، اهمیت زیادی داره. شاید اگه بخوایم بهترین مثال رو بزنیم باید به شعار برند نایک اشاره کنیم. یعنی «فقط انجامش بده» بنابراین باید تموم سعی تون بر این باشه که افراد رو به انجام فعالیت خاص منحصر به فرد و مرتبط با برند دعوت کنید.

از تگ لاین در چه موارد استفاده می‌شود؟

با توجه به این که تگ لاین یکی از مهم‌ترین اجزا و عناصر هویت بصری محسوب میشه، شما می تونین اغلب تگ لاین‌ها رو زیر لوگوی برند ببینین. یک از شعارهای برندی که از نظر کارایی با تگ لاین کمی شباهت داره، Jingle هستش، البته جینگل با صدای خاصی که داره، خیلی دقیق محصول رو معرفی میکنه. در حقیقت این صدا به نام برند ثبت میشه.

صفحات اول سایت‌ها، بنرهای بزرگ تبلیغاتی در سطح شهر، برند بوک، هدیه‌های تبلیغاتی با موضوعات مختلف، تیزر‌های تبلیغاتی، از جاهایی دیگه ای هستن که شما میتونین تگ لاین‌ها رو ببینین. احتمالاً تا این جای مقاله متوجه تفاوت بین تگ لاین و اسلوگان شدین.

مدیاروت مشاور حرفه ای ها

چرا مدیاروت

مدیاروت راههای جذاب تر شدن و تو چشم بودن برای گوگل رو نشونتون میده، درمورد سئو و بهینه سازی وب سایتِ شما بهتون مشاوره میده، و باعث میشه با کمک سئو سایتِ خودتون رو، به صفحات اول گوگل و نتایج اول جستجو ببرید و ترافیک سایتتون هم افزایش پیدا کنه.

مدیاروت گزارش کاملی درمورد مشکلاتی که سایتتون از نظر سئویی داره بهتون ارائه میکنه؛ تا با مشاوره سئویی مدیاروت و گروه فنیِ شرکتتون مشکلات رو حل کنید.

و در قدم های بعدی برای رسیدن به اهدافتون، براتون استراتژی تدوین میکنه و به مرحله اجرا درمیاره تا بتونید هدفهاتونو دونه دونه تیک بزنید.

تگ لاین چگونه باید نگارش شود؟

ویژگی اصلی یا ماموریت برند و هدف برند، مهم‌ترین مواردی هستن که باید توی نوشتن تگ لاین مورد توجه قرار بگیرن، در حقیقت اگه این دو مورد برای نوشتن تگ لاین لحاظ نشن، تگ لاین نوشته شده هیچ ارزشی نداره. تگ لاین دقیقاً شبیه شعار برند همیشه همراه برند میمونه و یجورایی معرف برند محسوب میشه. در نتیجه لازمه که براش وقت بزارین و بیشتر بهش توجه داشته باشید.

اگه واقعاً می خواین تگ لاین جذاب و گیرایی بنویسین، باید تگ لاین‌های سایر رقبا تونم بررسی کنین و اونارو مورد ارزیابی قرار بدین. تگ لاین شما با ویژگی‌های خاصی داره، می تونه نسبت به سایر تگ لاین‌ها متمایز باشه؛ بنابراین باید تلاش کنین که تگ لاین نوشته شده بتونه نتایج خوبی رو برای برند شما رقم بزنه.

پرسونای برند، الگوبرداری از ماموریت برند، سازگاری با مخاطبین و بازار هدف، که ویژگی هستن که باید توی تگ لاین برند وجود داشته باشن، اگه توی بررسی و ارزیابی هر کدوم از این سه ویژگی کم بزارید، ممکنه به نتیجه دلخواهتون نرسید. هیچ وقت فراموش نکنین که تگ لاین شما در حالی که باید خیلی کوتاه و جذاب باشه، باید بتونه برتری برند شما رو نسبت به سایر رقبا نشون بده.

مدیران و کارشناسان بازاریابی، دپارتمان بازاریابی شرکت‌ها و نویسنده‌ها و کپی رایترها مسئولیت نوشتن شعار برند یا تگ لاین رو به عهده می‌گیرند. این افراد باید هنگام نوشتن تگ لاین به کوتاهی شعار، جذابیت و پرسونای برند توجه ویژه داشته باشن. بعد از تعریف اسلوگان حتماً درباره تفاوت بین تگ لاین و اسلوگان صحبت می‌کنیم.

تعریف اسلوگان Slogan

شعارهای تبلیغاتی جذاب یا اسلوگان همونطور که مورد استفاده در بازاریابی و تبلیغات قرار میگیرند، توی برگزاری تجمعات سیاسی و مذهبی هم کاربرد دارن. در حقیقت شعار تبلیغاتی یا همون اسلوگان یک هدف رو دنبال می کنه و اون هم اطلاع رسانی و جلب نظر کاربران به کلیت محصوله.

مهم‌ترین هدف اسلوگان ثبت شدن پیام اصلی برند توی ذهن مخاطبینه. اگه مخاطب با در مورد تبلیغ چیزی رو به یاد نیار، ممکنه شعار تبیلغ ذهنشو متمرکز کنه. شعار تبلیغاتی میتونه مخاطب را به چالش بکشه و احساس کنجکاوی رو در اون بیدار کنه. میشه گفت اسلوگان زمانی استفاده می شه که بخوایم به مخاطبان خودمون بگیم شما دقیقاً چه کسی هستید و می خواید چه کاری انجام بدین و هدفتون از انجام این کار چیه؟

تگ لاین و اسلوگان

در چه مواردی از اسلوگان استفاده می‌کنند؟

کمپین‌های تبلیغاتی با استفاده از شعار کمپین یا اسلوگان در دوره‌های زمانی کوتاه، با مخاطبین ارتباط می گیرن و نظر اون‌ها رو به محصول جلب می کنن. اگه دیده باشید، اغلب شرکت‌ها برای این که تبلیغات خودشون رو توسعه بدن و بازاریابی قوی تری داشته باشن، از اسلوگان استفاده می کنن. در برخی مواقع اسلوگان‌های به گونه ای طراحی میشن که مخاطب رو با چالش روبرو کنن و از اون‌ها بخوان تا کاری رو در رابطه با شعار تبلیغاتی برند انجام بدن.

همون هشتگ‌هایی که توی شبکه‌های اجتماعی هر چند وقت یک بار مورد استفاده کاربران قرار می گیره، اسلوگان‌هایی هستن که برند‌ها زمان برگزاری کمپین‌های تبلیغاتی شون از اون‌ها استفاده می‌کنند. باید توجه داشته باشید اسلوگان‌ها مورد استفاده در بسترهای آنلاین و آفلاین یعنی کمپین‌های یکپارچه مورد استفاده قرار بگیرند.

اسلوگان چگونه نگارش می‌شود؟

همونطور که گفتیم هدف و ماهیت محصولات یک برند با اسلوگان معرفی می شه. این شعارهای تبلیغاتی می تونن در قالب ضرب المثل، اصطلاحات خاص، عبارت‌های تجاری، علامتی و گفتاری استفاده بشن. شما باید با انتخاب کردن اسلوگان محصولات برند تون، احساسات مخاطب رو تحت تاثیر قرار بدین. وقتی دارید اسلوگان می‌نویسید باید به مواردی چون هدف کمپین و کاربران، آگاهی از محصول و میزان جذابیت محصول توجه کنید.

تفاوت بین تگ لاین و اسلوگان

تگ لاین‌ها عبارات خیلی مختصر هستن که به ارتقای برند و محصولات در استراتژی بازاریابی کمک زیادی می کنن و در تبلیغات مورد استفاده قرار می‌گیرند. در حالی که اسلوگان یک عبارت یا اصطلاحی خاصی است که در کنار بازاریابی و انجام تبلیغات، در مجمع‌های سیاسی و مذهبی کاربرد زیادی داره.

شما با کاربرد تگ لاین می تونین محصول و برند خودتون رو معرفی کنین، اما اسلوگان وظیفه معرفی کمپینی رو داره که برند برای تبلیغات در آن حاضر شده. همونطور که ابتدای مقاله به آن اشاره کردیم، تگ لاین مثل برند می تونه تا مدت زمان زیادی کاربرد داشته باشه. امکان تغییر تگ لاین تنها در زمان ریبرندینگ فراهم می‌شود. در صورتی که اسلوگان با توجه به بازدهی که در کوتاه مدت یا بلند مدت داره، ممکنه تغییر کنه.

با توجه به این که تگ لاین‌ها و اسلوگان‌ها همگی برای ارتقای نام برند و محصولات استفاده میشن، ساخت تگ لاین‌ها به منظور ثبت اثری کاملاً متفاوت تو ذهن مخاطبه و طراحی اسلوگان برای جلب نظر اغلب مخاطبانه، البته باید بگیم که اسلوگان عملکرد زیرکانه ای داره و تنها هدف او معرفی یک محصوله، اما تگ لاین یک برند و کسب و کار رو معرفی میکنه.

تفاوت بین تگ لاین و اسلوگان

شعارهای تبلیغاتی جذاب

  • اسلوگان اپل: متفاوت فکر کنید.
  • تگ لاین برای لورال: چون شما ارزشش را دارید.
  • اسلوگان BMW: طراحی شده برای لذت رانندگی
  • تگ لاین نیویورک تایمز: تمام اخباری که در پرینت می‌گنجد.

نتیجه‌گیری: بیان مهم‌ترین تفاوت بین تگ لاین و اسلوگان

موضوع اصلی این مقاله تفاوت بین تگ لاین و اسلوگان بود که این روزها ذهن خیلیارو به خودش درگیر کرده. امیدواریم با این ارائه توضیحات بتونیم به شما کمک کنیم تا برای کسب و کار و محصولات خودتون بهترین تگ لاین و اسلوگان رو نگارش کنین. البته اگه دغدغه شعار تبلیغاتی دارید، می تونین از برندهای معروف و بزرگ الگوبرداری کنید.

اکنون از شما می خوایم نظرات و پیشنهادات خودتون رو درباره تفاوت بین تگ لاین و اسلوگان با شرکت دیجیتال مارکتینگ مدیاروت مطرح کنید.

منبع : مدیاروت

اشتراک گذاری

فیس بوک
توئیتر
لینکداین
واتس اپ
ایمیل

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×