معرفی مهم‌ترین الگوریتم‌های گوگل

آکادمی آموزش سئو و دیجیتال مارکتینگ

فهرست عناوین

آشنایی با انواع الگوریتم‌های گوگل

انواع الگوریتم‌های گوگل هر کدوم اهداف مختلفی رو دنبال میکنن، اما هدف مشترک اون‌ها مشخص کردن بهترین سایت‌های چراغ جادویی یعنی گوگله. الگوریتم‌های گوگل تموم سعی شونو میکنن که سایت‌ها بهترین نمایشو تو فهرست جستجو داشته باشن. از اونجایی که الگوریتم‌های مهم‌ترین نقش رو تو انتخاب سایت‌ها ایفا میکنن، ما هم در مدیاروت تصمیم گرفتیم مهم‌ترین الگوریتم‌های گوگل رو به شما معرفی کنیم و درباره انواع اون‌ها با شما صحبت کنیم.

شرکت گوگل تا به امروز به عنوان یکی از مهم‌ترین شرکت‌های موتور جستجو معرفی شده و همه تمرکز شو گذاشته تا مشتریانش از جستجوی مطالب رضایت کافی داشته باشن. موتور جستجوی گوگل شرایطی رو ایجاد میکنه که کاربران بتونن توی کوتاه‌ترین زمان ممکن به نتایج مورد نظرشون برسند.

نقش سئو در مقابل الگوریتم‌های گوگل

یکی از موضوع‌های خیلی مهمی که همیشه با الگوریتم‌های گوگل ارتباط داره و میتونه برای فعالیت‌های انجام بده که مورد تأیید انواع الگوریتم‌های گوگل قرار به گیره، اصول سئو هستش. همه اون روش‌ها و ترفندهایی که متخصص سئو روی فضای داخلی و خارجی سایت پیاده سازی میکنه که سایت به بهترین جایگاه توی صفحه اول گوگل به رسه جزء اصول سئو و بهینه سازی سایت محسوب میشه.

تولید محتوا و تاثیر کلمات کلیدی

یکی از مهم‌ترین راهکارهایی که سایتتون رو به رتبه اول گوگل میرسونه تولید محتوای داغ و جذابه که با استفاده از کلمات کلیدی میتونه روی بهینه سازی سایتتون تأثیر گذار باشه. شما با تولید محتوای استاندارد میتونین شرایط خوبی رو برای سایتتون فراهم کنین. توی فرآیند تولید محتوا حتماً توجه داشته باشید که از محتو. ای کپی استفاده نکنین، محتوای کپی جریمه گوگل رو برای سایت به همراه داره.

مدیران سایت اگه از هر روش نامناسبی برای رسیدن به رتبه اول گوگل استفاده کنن، توسط الگوریتم‌های گوگل شناسایی میشن، الگوریتم‌های گوگل با توجه به آپدیت و به روز رسانی‌هایی که دارن، میتونن سایت‌هایی رو که برای کسب رتبه اول از راهکارهای نادرست مثل سئو کلاه سیاه استفاده کردن رو شناسایی و جریمه کنه. اگه تا پایان این مقاله با مدیاروت همراه باشید، اطلاعات خیلی مفیدی درباره انواع الگوریتم‌های گوگل گیرتون میاد.

الگوریتم گوگل به چه معنا است؟ و چه کاربردی دارد؟

همونطور که گفتیم الگوریتم‌های گوگل، سئو و بهینه سازی سایت‌ها رو هدف قرار میدن، فرآیند سئو همون اصولیه که موتورهای جستجوی گوگل به وسیله اون‌ها سایت‌ها رو تجزیه و تحلیل میکنن. معادلات و اطلاعات مختلفی توسط الگوریتم‌های گوگل برای کاربران به نمایش گذاشته میشه. خزنده‌های موتورهای جستجو این توانایی رو دارن که اطلاعات مهم سایت‌ها رو جمع آوری و ذخیره کنن. اگه فقط یکم دقت کنید می‌بینید که الگوریتم‌های گوگل دقیقاً مثل معادلات ریاضی هستن، همه اطلاعات و محتویات سایت‌ها رو به صورت طبقه بندی نگهداری میکنن

الگوریتم پاندا

الگوریتم پاندا، شخصیتی آرام و خوش اخلاق

در میان انواع الگوریتم‌های گوگل، الگوریتم پاندا یکی از کارآمدترین الگوریتم‌ها معرفی شده که خصوصیت‌ها و امکانات ویژه‌ای رو به کاربران ارائه میده. این الگوریتم کارآمد به خوبی کیفیت انواع مقالات و محتواهای سایت‌ها رو مدیریت و کنترل میکنه. در حقیقت میشه گفت الگوریتم پاندا مواردی مثل محتوای کپی، محتواهای خیلی کوتاه، صفحات فاقد ارزش و پرتکرار رو آنالیز و تحلیل میکنه.

بعد از انجام این فرآیند با کیفیت‌ترین سایتی رو که محتواهای ارزشمند داره رو انتخاب میکنه. عملکرد منحصر به فرد الگوریتم پاندا باعث میشه که خیلی از سایت‌های بی ارزش و فاقد اعتبار از موتوری جستجوی گوگل برای همیشه حذف بشن. در این صورت کاربران با آسودگی خاطر بیشتری به جستجوی موضوعات مورد نظر خود توی گوگل می‌پردازند.

شرایط ایجاد پنالتی گوگل

همونطور که گفتیم هدف اصلی الگوریتم پاندا بررسی و شناسایی سایت هاییه که از لحاظ محتوا هیچ اعتباری ندارند. سایت‌هایی که برای بارگذاری مطالبشون از ترفندهای سئو کلاه سیاه استفاده میکنن بعد از مدت زمان خیلی کوتاهی توسط الگوریتم مهربان پاندا شناسایی و پنالتی میشن. فکر می‌کنم تا الان متوجه شدین که منظور از پنالتی شدن گوگل چیه. ممکنه این سؤال براتون پیش به یاد که چطور میشه تشخیص داد که به پنالتی گوگل دچار شدیم؟

توی پاسخ به این سؤال میشه به این نکته اشاره کرد که اگه شما مدیر یک سایت مهم و پر طرفداری هستین و دارین از محتواهای کپی و نامعتبر استفاده میکنین، شاید خیلی نکشه که با کاهش بازدید ارگانیک سایتتون مواجه به شین و اگه این روند ادامه دار باشه و برای بهبود وضعیت سایت اقدامی نکنین، رتبه‌ای که توی گوگل داشتید رو از دست می‌دید و بر اثر پنالتی شدن گوگل به صفحات دوم و سوم پرتاب میشین.

چگونه پنالتی گوگل الگوریتم پاندا رو برطرف کنیم

برای این که مورد جریمه گوگل قرار نگیرین و دچار پنالتی گوگل نشین، بهتره که به فکر استفاده از تکنیک‌های سئو کلاه سیاه و بارگذاری محتوای بی کیفیت و نامعتبر روی سایت نباشید. تو این بخش ۶ تا راهکار خیلی مهم و مؤثر رو برای رهایی از جریمه گوگل به شما معرفی کردیم:

 • رعایت اصول محتوا نویسی و توجه به استانداردهای سئو در تولید محتوا
 • ویرایش و به روز رسانی محتواهای صفحات قدیمی سایت
 • پاکسازی محتواهای بی کیفیت و پر تکرار در سایت
 • استفاده از تبلیغات صحیح و استاندارد در محتوای سایت
 • ایجاد ارتباط میان صفحات داخلی برای راحتی کاربران
 • رعایت نکات Noindex و Nofollow جهت استفاده نکردن از محتواهای بی ارزش و تکراری

این ۶ تا راهکار مهم اگه به درستی پیاده سازی به شه میتونه جریمه و پنالتی گوگل رو بر طرف کنه، در بین انواع الگوریتم‌های گوگل، پاندای آرام و خوش اخلاق به شما کمک میکنه که سایت استاندارد و خوبی رو توی گوگل داشته باشین و مخاطبین به راحتی وارد سایت شما بشن و از محتواها تون لذت به برن.

الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل

الگوریتم مرغ مگس خوار یا Hummingbird را بشناسید

الگوریتم مرغ مگسخوار یکی از انواع الگوریتم‌های گوگله که میتونه مطالب رو به بهترین شکل جستجو کنه. عملکرد موفقیت آمیز این الگوریتم باعث شده که جستجوی کاربران با کیفیت بیشتری همراه باشه. البته قبل از اومدن الگوریتم مگسخوار گوگل، الگوریتم کافئین شرایط خوبی رو برای جستجوی زنده کاربران فراهم می‌کرد و باعث می‌شد که در کوتاه‌ترین زمان چیزی حدود ۱۰۰ هزار صفحه به روز رسانی به شه، اما موتور جستجوی گوگل الگوریتم مگسخوار رو به عنوان مطمئن‌ترین روش معرفی کرد.

حتماً می دونید که محتوا یکی از مهم‌ترین معیارهای موتور جستجوی گوگله که برای آنالیز سایت‌ها و تعیین رتبه اون‌ها مورد سنجش قرار میگیره. نویسندگان محتوا برای رسیدن سایت‌ها به صفحه اول گوگل، محتوای سئو شده تولید میکنن، محتواهایی که اساس اون‌ها کلمات کلیدی هستش. بعد از اون موتور جستجوی گوگل رو به سمت ایندکس کردن مطالب اون‌ها هدایت میکنن.

البته گوگل خیلی زود این موضوع رو فهمید که این عملکرد میتونه به کیفیت مطالب ضربه بزنه، به همین خاطر تصمیم گرفت تا یک الگوریتم جدید رو جهت آنالیز کیفیت مقالات تولید کنه. مسئولیت مهم الگوریتم مرغ مگسخوار دریافت و ارائه اطلاعات با کیفیت و معتبر و صحیح است. عبارت‌های جستجوی شده توسط کاربران با استفاده از توانایی مرغ مگسخوار و گراف دانش Knowledge Graph و جستجوی معنایی Semantic مورد تحلیل و تجزیه قرار میگیرن.

مدیاروت مشاور حرفه ای ها

چرا مدیاروت

مدیاروت راههای جذاب تر شدن و تو چشم بودن برای گوگل رو نشونتون میده، درمورد سئو و بهینه سازی وب سایتِ شما بهتون مشاوره میده، و باعث میشه با کمک سئو سایتِ خودتون رو، به صفحات اول گوگل و نتایج اول جستجو ببرید و ترافیک سایتتون هم افزایش پیدا کنه.

مدیاروت گزارش کاملی درمورد مشکلاتی که سایتتون از نظر سئویی داره بهتون ارائه میکنه؛ تا با مشاوره سئویی مدیاروت و گروه فنیِ شرکتتون مشکلات رو حل کنید.

و در قدم های بعدی برای رسیدن به اهدافتون، براتون استراتژی تدوین میکنه و به مرحله اجرا درمیاره تا بتونید هدفهاتونو دونه دونه تیک بزنید.

تفاوت میان الگوریتم مرغ مگس خوار و انواع الگوریتم‌های گوگل مانند پاندا و پنگوئن

همه مدیران سایت هراس و ترس اینو دارن که یک روزی توسط گوگل پنالتی بشن. البته باید به این نکته دقت کنین که مبنای جریمه و مجازات الگوریتم مرغ مگسخوار اصلاً پنالتی نیستش. یکی از اهداف مهم الگوریتم‌های پاندا و پنگوئن، این بود که سایت‌هایی رو که محتوای بی ارزش و بی کیفیتی رو که تو صفحات وب بارگذاری میکنن رو پنالتی کنه، اما هدف از ابداع الگوریتم مرغ مگسخوار چیز دیگه ای است.

این الگوریتم به کاربران کمک میکنه که محتواهای مورد نظرشون دسترسی داشته باشن. عملکرد این الگوریتم، رضایت کاربران رو به همراه داشته و موتور جستجوی گوگل به جای اینکه لیستی از نتایج عبارت‌های مرتبط با کلمات کلیدی ارائه کنه، نتایجی که دقیقاً به موضوع جستجو شده مربوط میشه رو به کاربر نشون میده. دو عامل توی نحوه عملکرد این الگوریتم خیلی تاثیرگذاره و اون هم زمینه و نوع متنه، چرا که مرغ مگس خوار روی ارزیابی و قضاوت دقیق موضوعات خیلی دقیق عمل میکنه. به همین دلیل، طراحی زمینه متن باید به گونه‌ای باشه که مرغ مگسخوار برای شناسایی اهداف نویسنده با مشکل مواجه نشه.

معرفی الگوریتم گورخر، الگوریتم برای خرید‌های اینترنتی

در بین انواع الگوریتم‌های گوگل، الگوریتم گورخر حساسیت بیشتری نسبت به الگوریتم‌های دیگه داره. آیا می دونید چرا اسم این الگوریتم رو گورخر گذاشتن؟ هدف الگوریتم گورخر کنترل و مدیریت محتوای سایت‌های فروشگاهیه و به خاطر شباهتی که با خط‌های سیاه و سفید بارکد داره اسمشو گورخر گذشتن. با الگوریتم گورخر قراره همه سایت‌های اسپم فروشگاهی و سایت‌های کلاهبردار فروش آنلاین از دنیای وب پاک بشن. دقیقاً مثل خط‌های سیاه و سفید روی گورخر که حشرات و جانوران موذی دور برشو دور میکنه. حالا شما به عنوان مدیر سایت فروش آنلاین، بهتره که بدونین الگوریتم گورخر همیشه سایت شما رو زیر نظر داره و اونو تحلیل و آنالیز میکنه.

گورخر از انواع الگوریتم‌های گوگله که همواره هوای کاربرانی رو که طرفدار خرید مناسب و درست اینترنتی هستن رو داره. الگوریتم گورخر برای افزایش کیفیت و عملکرد سایت‌های فروشگاهی ابداع شده و همه تلاشش رو به کار میگیره تا سایت‌های فروش آنلاین تقلبی رو نابود کنه. توسعه سایت‌های کلاهبردار فروش اینترنتی میتونه آسیب‌های مالی زیادی رو برای کاربران به همراه داشته باشه. سایت‌هایی که مورد توجه الگوریتم گورخر قرار میگیرن، از ویژگی‌های زیر برخوردارند:

 • سایت‌هایی که طراحی اون‌ها به شکل واکنش گرا یا ریسپانسیو می‌باشد
 • سایت‌های که تمامی محصولات آن‌ها بارکد دارند.
 • سایت‌هایی که برای تشویق مشتریان به خرید محصولات از کوپن تخفیف استفاده می‌کنند.
 • سایت‌هایی که محصولات آن‌ها قابل مقایسه با محصولات سایت‌های رقبا باشد.
 • سایت‌هایی که کاربران بتوانند در آن در کوتاه‌ترین زمان، راحت‌ترین خرید را انجام دهند.
 • سایت‌هایی که تمامی محصولات موجود در آن دارای قیمت باشند.
 • سایت‌هایی که آدرس معتبری داشته باشند.
الگوریتم پنگوئن گوگل

معرفی الگوریتم پنگوئن، یکی از انواع الگوریتم‌های گوگل جهت رتبه بندی سایت‌ها

الگوریتم پنگوئن در سال ۲۰۱۲ ابداع شد تا سایت‌هایی رو که برای رسیدن به رتبه‌های بالا از ترفندهای سئو کلاه سیاه استفاده میکنن رو در کسری از ثانیه پنالتی و جریمه کنه. همچنین این الگوریتم نقش خیلی مهمی تو شناسایی لینک‌های مخفی داره و میتونه سایت‌هایی رو که از این لینک‌ها استفاده کردن رو پنالتی کنه. مهم‌ترین هدف الگوریتم پنگوئن، جریمه کردن سایت‌های اسپمه، چرا که این نوع سایت‌ها می‌خوان با خرید لینک‌های اسپم و استفاده از کلمات کلیدی جایگاه خوبی رو تو صفحه اول گوگل به‌دست بیارن.

هر وقت که الگوریتم پنگوئن به روز رسانی میشه، سایت‌هایی که از قبل رتبه اون‌ها کاهش پیدا کرده بود و توسط گوگل جریمه شده بودن، تصمیم میگیرن که رتبه خودشون رو بهبود ببخشن، اما سایت‌هایی که مورد بررسی الگوریتم پنگوئن قرار نگرفتن و از این بابت شانس آوردن، شاید با بررسی و آنالیز مجدد این الگوریتم دچار پنالتی و جریمه بشن. گاهی اوقات سایت با الگوریتم پنگوئن اشتباهی جریمه میشن، اما این خطا با اومدن آپدیت جدید این الگوریتم رفع میشه.

اومدن الگوریتم پنگوئن به فضای وب، تأثیر خوبی بر ۳.۱ درصد فهرست نتایج جستجوهای با زبان انگلیسی گذاشت. از سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ الگوریتم پنگوئن بارها آپدیت شد و سایت‌های متعددی رو پنالتی کرد. بعد از مدت زمان کوتاهی، کارشناسان سئو به ویژگی‌های و کارایی الگوریتم پنگوئن پی بردند و همین امر سبب شد تا الگوریتم پنگوئن به یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین انواع الگوریتم‌های گوگل تبدیل بشه.

رفع پنالتی سایت با الگوریتم پنگوئن

همونطور که توضیح دادیم هدف از ابداع الگوریتم پنگوئن بررسی و آنالیز لینک‌های مخفی و اسپم هستش. تو اولین مرحله شما باید هر نوع نشونه ای که از اسپم توی سایتتون وجود داره رو پاکسازی کنین. برخی از مواقع گوگل به خاطر فعالیت‌های اسپم سایت به شما پیام اخطار میده و پیام‌ها توی Google Webmaster Central نگه داری میشن. ممکنه بعد از بررسی و تحلیل پیام‌ها متوجه بشید که گوگل شما رو اشتباهی پنالتی کرده، بنابراین میتونین از گوگل درخواست بازبینی مجدد داشته باشین. در اکثر پاسخ گوگل به شما اینه که الگوریتم به طور موقت تغییر کرده و جریمه به شکل خودکار انجام شده. شما باید جهت برطرف کردن پنالتی گوگل به نکات مهم زیر توجه داشته باشید:

 • تمامی لینک‌هایی را که به سایت شما وصل می‌شوند را شناسایی کنید.
 • لینک‌های مفید و معتبر را از لینک‌های فاقد اعتبار تشخیص دهید.
 • لینک‌های مضر از Nofollow یا پاک سازی کنید.
 • بک لینک‌هایی را که نمی‌توانید حذف کنید را Disavow کنید.

مطمئن باشید که با انجام این اقدامات الگوریتم پنگوئن سایت شما رو مجدداً آنالیز میکنن و با توجه به تغییراتی که به وجود آوردید، برای سایت شما رتبه و جایگاه خوبی در نظر میگیره.

انواع الگوریتم گوگل

نتیجه‌گیری

نتیجه اینکه، الگوریتم‌های گوگل، فعال‌ترین موجودات فضای وب هستند.

انواع الگوریتم‌های گوگل مثل موجودات فعال با قابلیت رشد و تغییر هستن که میتونن باعث بهبود بیشتر صفحات وب بشن. تو این مقاله از سری مقاله‌های مدیاروت، با ویژگی‌ها و رفتارهای هر کدوم از انواع الگوریتم‌های گوگل آشنا شدیم و درباره قوانین و روش‌های رفع پنالتی هر کدوم از اون‌ها صحبت کردیم.

اکنون در پایان مقاله منتظر نظرات و پیشنهادات شما کاربران مدیاروت درباره عملکرد انواع الگوریتم‌های گوگل هستیم.

منبع: 

اشتراک گذاری

فیس بوک
توئیتر
لینکداین
واتس اپ
ایمیل

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×