نتورک مارکتینگ چیست؟

فهرست عناوین

بازاریابی شبکه ای چیست

این روزها حتما شما هم اصطلاح بازاریابی شبکه ای را زیاد شنیده‌اید. بسیاری از افراد تصور می‌کنند که با نتورک مارکتینگ می‌توانند یک شبه، پول هنگفتی بدست آوردند، باید بگوییم که این تصور، کاملا اشتباست و موفقیت در نتورک مارکتینگ نیز مانند دیگر کارها، نیاز به تلاش و کوشش دارد. ما در ادامه قصد دایم، همه آنچه لازم است درباره Network Marketing بدانید را بیان کنیم. با ما همراه باشید.

نتورک مارکتینگ چیست؟

نتورک مارکتینگ و یا بازاریابی شبکه ای روشی است که شرکت‌ها با استفاده از آن، محصولات خود را به فروش رسانده و خدمات خود را به مشتریان، ارائه می‌دهند. این روش از بازاریابی به این صورت است که افراد مختلف، محصولات یک شرکت را به فروش می‌رسانند و در ازای آن، پورسانت دریافت می‌کنند. به طور کلی بازاریابی شبکه ای یک روش فروش محصول به صورت مستقیم و یا به عبارتی دیگر بدون هیچ واسطه ای می‌باشد.

دلیل نامگذاری این روش از بازاریابی به نتورکینگ این است که افراد می‌توانند برای فروش بیشتر و در نتیجه آن کسب درآمد بیشتر، افراد دیگری را در زیر مجموعه خود قرار داده و از آن‌ها بخواهند تا محصولات و خدمات یک شرکت خاص را به دیگر افراد، ارائه دهند. افرادی که در زیر مجموعه شما هستند در صورت فروش محصولات، درصدی را که از قبل با هم توافق کرده‌اید، به حسابتان واریز می‌کنند.

مدیاروت مشاور حرفه ای ها

چرا مدیاروت

مدیاروت راههای جذاب تر شدن و تو چشم بودن برای گوگل رو نشونتون میده، درمورد سئو و بهینه سازی وب سایتِ شما بهتون مشاوره میده، و باعث میشه با کمک سئو سایتِ خودتون رو، به صفحات اول گوگل و نتایج اول جستجو ببرید و ترافیک سایتتون هم افزایش پیدا کنه.

مدیاروت گزارش کاملی درمورد مشکلاتی که سایتتون از نظر سئویی داره بهتون ارائه میکنه؛ تا با مشاوره سئویی مدیاروت و گروه فنیِ شرکتتون مشکلات رو حل کنید.

و در قدم های بعدی برای رسیدن به اهدافتون، براتون استراتژی تدوین میکنه و به مرحله اجرا درمیاره تا بتونید هدفهاتونو دونه دونه تیک بزنید.

نتورک مارکتینگ آیا یک فعالیت هرمی است؟

بسیاری از افراد هنگامی که اصطلاح بازاریابی شبکه ای را می‌شنوند، تصور می‌کنند که یک فعالیت هرمی است. اما باید بگوییم این تصور اشتباست، زیرا شرکت‌های هرمی، بدون اینکه کالایی، خرید و فروش شود و تنها به واسطه زیر مجموعه گرفتن افراد مختلف، پول دریافت می‌کردند. اما نتورک مارکتینگ اینگونه نیست و شرط آن برای زیر مجموعه‌گیری و دریافت سود از آن‌ها، فروش محصولات می‌باشد.  

بازاریابی شبکه ای چه شباهتی به بازاریابی هرمی دارد؟

حال که تفاوت شرکت‌های هرمی با نتورک مارکتینگ را بیان نمودیم، خوبی است که با شباهت آن‌ها نیز آشنا شوید.

نحوه کسب درآمد کلان از جمله شباهت‌هایی این دو سیستم به یکدیگر می‌باشد؛ به این معنا که هم در بازاریابی شبکه ای و هم در بازاریابی هرمی برای اینکه بتوانید به درآمد خوبی برسید، باید تعداد افراد زیر مجموعه خود را افزایش دهید. همچنین سیستم انگیزشی هر دوی آن‌ها شبیه به یکدیگر است؛ به این صورت که بازاریابان برای ترغیب دیگر افراد به ورود به این زنجیره از عبارت‌هایی نظیر نیاز به صرف هزینه ای از سوی شما نیست، هر چقدر هزینه کنی پس از ورود به خودتان بازمی‌گردد، زمان کاری دست خودتان است، در مدت زمان کمی به سود زیادی می‌رسی، درآمدتان سقف ندارد و … استفاده می‌کنند.

راه موفقیت در بازاریابی شبکه ای چیست؟

برای موفقیت در هر کاری لازم است که از اصول آن پیروی نمود. بازاریابی شبکه ای نیز از این قضیه، مستثنی نیست و موفقیت در آن نیاز به اصلی دارد که عبارتند از:

تقویت مهارت مذاکره

یکی از اصلی‌ترین اصول برای موفقیت در نتورک مارکتینگ، داشتن مهارت مذاکره است. در واقع فردی که مهارت مذاکره نداشته باشد نمی‌تواند با مشتریان مختلف، ارتباط برقرار نموده و در نتیجه آن نمی‌تواند موفقیتی در این روش بازاریابی، کسب نماید.

مذاکره نیز یک سری فوت و فن‌هایی دارد که افراد مختلف در صورت تمایل می‌توانند آن‌ها را آموزش ببینند.

در واقع هنگام برقرای ارتباط با مشتریان هر واژه، کلمه و جمله ای که به کار ببرید، مخاطبان یک برداشتی از شخصیت شما خواهند کرد، بنابراین خیلی مهم است که از چه کلمه‌ها و عباراتی استفاده نمایید. به طور کلی بازاریابانی در این راه به موفقیت  دست خواهند یافت که بتوانند با حداقل تعداد کلمه، مفهوم بیشتری را به مخاطبان خود، انتقال دهند. بنابراین تقویت مهارت مذاکره از اصول مهم برای موفقیت در نتورک مارکتینگ می‌باشد.

تغییر رویه در صورت نتیجه ندادن

هرکاری سختی‌های خودش را دارد و بازاریابی شبکه ای نیز از این قضیه، مستثنی نیست. ممکن است از چندین روش برای بازاریابی و افزایش تعداد افراد به عنوان زیر مجموعه خود استفاده نمایید اما هیچ کدام از آن‌ها نتیجه دلخواه را نداشته باشد. در این صورت، نباید دست از تلاش بردارید و ناامید نشوید؛ روش‌های دیگر را امتحان کنید تا به موفقیت برسید.

تقویت مهارت تیم سازی

تیم سازی یکی از اصول ضروری در بازاریابی شبکه ای می‌باشد. برای موفقیت در نتورک مارکتینگ باید مهارت تیم سازی را تقویت نموده تا با افزایش زیر مجموعه‌های خود، سود حاصل از این طریق را افزایش دهید.

تقویت مهارت رهبرسازی

هر چه تعداد زیر مجموعه‌های شما بیشتر باشد، سودی که بدست خواهید آورد نیز بیشتر است. بنابراین باید به افرادی که در زیر مجموعه شما قرار دارند، مهارت رهبری و هدایت، آموزش دهید تا آن‌ها نیز بتوانند افراد دیگری را به عنوان زیر مجموعه‌های خود گرفته و به این طریق، زیر مجموعه‌های آن‌ها و در نتیجه زیر مجموعه‌های شما نیز افزایش پیدا کند.

نتورک مارکتینگ چه ویژگی‌هایی دارد؟

از جمله ویژگی‌های نتورک مارکتینگ می‌توان به این مورد اشاره نمود که افرادی که برای بازاریابی محصولات مختلف، وارد این کار می‌شوند به صورت مستقل برای خود کار می‌کنند و سعی دارند با افزایش تعداد زیر مجموعه‌های خود، درآمد خود را افزایش دهند.

بازاریابی شبکه ای، تبلیغات گسترده‌ای ندارد و تنها راه تبلیغاتی آن استفاده از روش دهان به دهان است؛ به این معنا که هر یک از افرادی که از این شیوه از بازاریابی برای کسب درآمد، استفاده می‌کنند، جهت افزایش تعداد زیر مجموعه‌های خود به صورت حضوری و یا تلفنی از دیگر دوستان و آشنایان خود می‌خواهند تا وارد این کار شوند.

از دیگر ویژگی‌های این روش از بازاریابی می‌توان به این مورد اشاره نمود که حقوق ثابتی ندارد و درآمد آن تنها به میزان فروش خود و دیگر زیرمجموعه‌های هر فرد دارد. همچنین شرکت هیچ حمایت مالی از بازاریابان نمی‌کند.

نتورک

اشتباهات رایج در نتورک مارکتینگ از نظر اریک وور

اریک وور به عنوان یکی از با سابقه‌ترین فعالان در حرفه بازاریابی شبکه ای درباره اشتباهات رایج در این حرفه، نکاتی بیان کرده‌است که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

اغراق بیش از حد درباره محصول مورد نظر

به هیچ عنوان برای معرفی محصولات مورد نظر، اغراق نکنید و تنها واقعیت را به مخاطبان خود بگویید.

تناقض

از دیگر اشتباهاتی که بازاریابان در این حرفه می‌کنند، عدم ثبات آن‌هاست. برای موفقیت در این حرفه باید ثبات داشته باشید تا دیگر اعضای تیم بتوانند به شما اعتماد نمایند و تلاش‌های شما و دیگر اعضای تیم تان به نتیجه برسد.

منفی گری

منفی گری نیز یکی از اشتباهات رایجی است که همه افراد باید از آن دوری ‌کنند؛ مثبت اندیش باشید تا به موفقیت برسید.

به تاخیر انداختن کارها

به هیچ عنوان کارهای خود را به تاخیر نیندازید؛ برای هر یک از کارهای خود برنامه ریزی نموده و آن‌ها در زمان مناسب خود، انجام دهید.

عدم توجه به رفتار در تیم

از دیگر اشتباهات رایج افراد به ویژه در کارهای تیمی که باید از آن، دوری کنند، بی توجهی به رفتار خود درون تیم است که موجب می‌شود کل تیم پس از مدتی، از هم بپاشد.

سخن پایانی

اگر قصد دارید که از طریق بازاریابی شبکه ای، کسب درآمد کنید، حتما از اعتبار شرکت مورد نظر و همچنین کیفیت کالاهای آن اطمینان حاصل نمایید. همچنین مهارت مذاکره و تیم سازی را نیز در خود به خوبی تقویت نمایید تا بتوانید به درآمد قابل قبولی، درست یابید. امید است که به شما عزیزان در درک این مفهوم، کمک کرده باشیم. اکنون شما می‌توانید سوالات و یا تجربیات خود از نتورک مارکتینگ را با ما و سایر کاربران سایت به اشتراک بگذارید.

منبع: مدیاروت

اشتراک گذاری

فیس بوک
توئیتر
لینکداین
واتس اپ
ایمیل

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×