مفهوم پرسونال برندینگ چیست؟

فهرست عناوین

اصول ساخت برند شخصی

این روزها با توجه به تعداد زیاد رقبا در تمامی کسب و کارها، موفقیت و توسعه کسب و کارها، کار سختی شده‌است. در واقع صاحبان تمامی کسب و کارها در تلاشند، اقدامی انجام دهند که از دیگر رقبای خود جلو بزنند تا توجه مشتریان را به سمت خدمات و محصولات خود، جلب نمایند. موفقیت در این کار، نیاز به شناخت اصول و روش‌های مختلف بازاریابی دارد تا بتوان از بهترین آن‌ها به صورت اصولی به منظور برندینگ، استفاده نمود. یکی از روش‌های برندینگ، پرسونال برندینگ می‌باشد. ما در ادامه قصد داریم نکات جامعی درباره personal branding  (پرسونال برندینگ) بیان کنیم. با ما همراه باشید.

برند شخصی

پرسونال برندینگ یعنی چه؟

پرسونال برندینگ در زبان فارسی به معنای برندسازی شخصی می‌باشد. اما برندسازی شخصی یعنی چه؟

به طور کلی برندسازی و یا همان برندینگ، تاثیر بسیار زیادی در توسعه کسب و کارهای مختلف دارد. برندسازی شخصی و یا همان پرسونال برندینگ، همانطور که از نام پیداست، روشی است که افراد با استفاده از نام و اعتبار شخصی خود به موفقیت در بازاریابی، دست می‌یابند. بگذارید برای درک بهتر این موضوع که پرسونال برندینگ یعنی چه؟ توضیحات بیشتری ارائه دهیم.

پرسونال برندینگ به معنای استفاده از نام و اعتبار یک شخص حقیقی و یا حقوقی به عنوان یک برند می‌باشد. البته این نوع از برندسازی تنها محدود به همان شخص خاص نمی‌باشد، بلکه برای یک گروه و سازمان نیز کاربرد دارد.

در واقع هنگامی که یک کسب و کار با نام و اعتبار یک شخص که صاحب اصلی آن کسب و کار است، توسعه پیدا می‌کند، به معنای پرسونال برندینگ می‌باشد.

Personal branding یکی از تکنیک‌های خاص بازاریابی می‌باشد و مفهوم آن این است که شما برای یک مشکل خاص، تنها راه حل هستید و به همین دلیل دیگر افراد برای رفع آن مشکل به شما مراجعه می کنند. اکنون فکر می‌کنم با توجه به این تعریف، مفهوم پرسونال برندینگ و همچنین اهمیت آن برای موفقیت در توسعه کسب و کار را به خوبی درک نمودید.

مدیاروت مشاور حرفه ای ها

چرا مدیاروت

مدیاروت راههای جذاب تر شدن و تو چشم بودن برای گوگل رو نشونتون میده، درمورد سئو و بهینه سازی وب سایتِ شما بهتون مشاوره میده، و باعث میشه با کمک سئو سایتِ خودتون رو، به صفحات اول گوگل و نتایج اول جستجو ببرید و ترافیک سایتتون هم افزایش پیدا کنه.

مدیاروت گزارش کاملی درمورد مشکلاتی که سایتتون از نظر سئویی داره بهتون ارائه میکنه؛ تا با مشاوره سئویی مدیاروت و گروه فنیِ شرکتتون مشکلات رو حل کنید.

و در قدم های بعدی برای رسیدن به اهدافتون، براتون استراتژی تدوین میکنه و به مرحله اجرا درمیاره تا بتونید هدفهاتونو دونه دونه تیک بزنید.

چگونه یک پرسونال برندینگ بسازیم؟

حال که با مفهوم و اهمیت پرسونال برندینگ آشنا شده‌اید، زمان آن فرا رسیده که برای خود یک برند شخصی ایجاد نمایید. اما چگونه؟

برای ساخت پرسونال برندینگ، لازم است که یک سری مراحل را طی نمایید که در ادامه هر یک از آن‌ها را شرح خواهیم داد. این مراحل عبارتند از:

معرفی دقیق خودتان به مخاطب

مرحله نخست برای ساخت personal branding این است که به طور دقیق، خودتان را به مخاطبان، معرفی نمایید. به نظر شما دلیل آن چیست؟

همانطور که هنگام پاسخگویی به سوال پرسونال برندینگ یعنی چه، بیان نمودیم، در این روش خاص از branding مخاطبان به اعتبار نام شما با با برندتان آشنا خواهند شد؛ بنابراین لازمه موفقیت در پرسونال برندینگ این است که خودتان را به خوبی بشناسید و سپس برند شخصی خود را متناسب با مهارت‌ها، علایق و ارزش‌های خود بسازید.

برای اینکه بتوانید خود را به خوبی بشناسید، لازم است یک سری سوالات در این زمینه از خود برسید و به طور دقیق  و با فکر، به هر یک از آن‌ها پاسخ دهید. این سوالات عبارتند از:

مهارت‌های منحصر به فرد من چیست؟

ارزش‌های اصلی من چیست؟

بزرگترین علاقه من چیست؟

چه چیزهایی باعث شده که من چنین شخصیتی داشته باشم؟

چگونه خدمات موثری به مخاطبان اصلی خود ارائه دهم؟

چه کاری انجام دهم که هیچکس تا کنون انجام نداده‌است؟

برندینگ

تعیین کاری که می‌خواهید انجام دهید

مرحله بعدی برای ساخت یک برند شخصی موفق، این است که کاری که قصد انجام آن را دارید به طور دقیق تعیین کنید. در واقع در این مرحله از ایجاد پرسونال برندینگ، باید کارهایی را که قصد دارید با استفاده از این شیوه خاص از بازاریابی، انجام دهید، مشخص نمایید!

برای تعیین این مهم، به اندازه کافی، وقت بگذارید و خوب به اهداف خود از ساخت برند شخصی، فکر کنید.

تعیین جامعه مخاطبان هدف

یکی از اساسی‌ترین عوامل برای موفقیت در هر کسب وکاری، تعیین و شناخت مخاطبان هدف است. در واقع زمانی که شما مخاطبان هدف خود را بشناسید، قادر خواهید بود تا نیازهای آن‌ها را نیز شناسایی کرده و پاسخی مناسب به آن‌ها برای رفع نیازشان، ارائه دهید. برای تعیین مخاطبان هدف خود، می‌توانید از پرسونای مخاطب نیز که حاوی اطلاعاتی اعم از جمعیت‌شناسی، خواسته‌ها و آرزوها و چالش هاست، کمک بگیرید.

تعیین مزیت رقابتی پرسونال برندینگ خود

همانطور که در مقدمه به آن اشاره نمودیم، شما هر کسب و کاری را که راه اندازی نمایید، رقیبانی خواهید داشت. اما چگونه می‌توان از رقبای خود در کسب و کار، جلو زد؟ باید برای استفاده مخاطبان از خدمات و محصولات خود، دلیلی ایجاد نمایید؛ به این معنا که با خود بگویید به دلیل وجود فلان مزیت در برند من، مخاطبان از محصولات وخدمات من استفاده می‌کنند.

نگاه به خود به چشم یک برند

از این مرحله به بعد باید به چشم یک برند به خود نگاه کنید. به عبارت دیگر باید برای برقراری ارتباط با مخاطبان خود به پیام برند خود توجه داشته باشید. این امر باعث می‌شود جایگاه شما در ذهن مخاطبانتان تقویت شود.

بهینه سازی وبسایت برند شخصی

یکی دیگر از نکات مهم برای داشتن پرسونال برندینگ موفق، این است که وبسایت خود را بهینه سازی نمایید. منظور از وبسایت برند شخصی، یک پایگاهی است که مخاطبان با مراجعه به آن به اطلاعاتی نظیر اینکه شما که هستید و چه خدماتی به آن‌ها ارائه می‌دهید، دست یابند.

برای اینکه وبسایت برند شخصی شما بتواند در ذهن مخاطب، تاثیر بگذارد، حتما یک لوگوی حرفه ای طراحی کنید و آن را در سایت خود قرار دهید و همچین شعار برند شخصی خود را نیز در صفحه اصلی وبسایت خود به نمایش بگذارید.

توسعه استراتژی محتوایی

یکی دیگر از راه‌های موفقیت در پرسونال برندینگ، این است که استراتژی محتوایی خود را توسعه دهید؛ به این معنا که پست‌های بلاگ، ویدئو، محتواهای داخل شبکه‌های اجتماعی، ایمیل‌ها و … را در زمینه فعالیت خود، تولید نمایید و با دیگر افراد به اشتراک بگذارید.

افزودن ارزش به مخاطب به طور مستمر

یکی دیگر از  اقدامات لازم برای موفقیت در پرسونال برندینگ این است که برای مخاطبان خود، محتواهایی مفید تولید نمایید. در واقع شما باید برای مخاطبان خود، ارزش ایجاد کنید تا به مرور زمان برندتان در ذهن آن‌ها ماندگار شود.

تشکیل اجتماع مخصوص حول برند شخصی خود

برای اینکه پرسونال برندینگ خود را بهبود بخشید، خوب است یک جامعه ای خاص از افرادی که با برندتان در ارتباط هستند، ایجاد نمایید تا افراد به این طریق، درگیر موضوع پرسونال برندینگ شما شوند؛ اینگونه نام برند شما راحت تر در ذهن مخاطبان، ثبت خواهد شد.

بدین منظور می‌توانید گروه خصوصی در شبکه‌های اجتماعی نظیر فیسبوک ایجاد نمایید تا افراد بتوانند با شما در ارتباط بوده سوالات خود را آنجا مطرح نمایند. همچنین می‌توانید رویدادهای زنده، تشکیل دهید؛ شما می‌توانید با تشکیل رویدادهای زنده با دیگر اعضا، ملاقات کنید و بدین صورت، رابطه خود را با مخاطبانتان، محکم کنید.

سخن پایانی

استفاده از هر یک از روش‌های بازاریابی به شیوه اصولی آن در برندینگ و در نتیجه آن توسعه کسب و کارهای مختلف، تاثیر بسیار زیادی دارد. پرسونال برندینگ نیز به عنوان یکی از شیوه‌های خاص branding اگر به شیوه اصولی آن انجام گیرد، تاثیر زیادی در توسعه کسب و کارهای مختلف دارد. امید است که به شما عزیزان در درک این موضوع کمک کرده باشیم. اکنون در پایان این مقاله شما می‌توانید سوالات و یا تجربیات خود از استفاده از personal branding، جهت برندسازی و توسعه کسب و کار خود را با ما و سایر کاربران سایت به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری

فیس بوک
توئیتر
لینکداین
واتس اپ
ایمیل

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×