بازاریابی FOMO چیست و چگونه می توان از آن استفاده کرد؟

فهرست عناوین

این روزها بازاریابی، بیش از پیش اهمیت پیدا کرده‌است، دلیل آن هم رقابت شدیدی است که بین کسب و کارهای مختلف به وجود آمده است. بازاریابی، روش‌های مختلفی دارد که یکی از انواع پرکاربرد بازاریابی، بازاریابی FOMO می‌باشد. ما در این مطلب قصد داریم نکات جامعی، پیرامون این روش بازاریابی بیان کنیم. با ما همراه باشید.

بازاریابی FOMO چیست؟

FOMO مخفف عبارت  fear if missing out به معنای ترس از دست دادن است. صاحبان کسب و کارهای مختلف از این تکنیک برای جذب مشتری، استفاده می‌کنند. اما چرا به آن fear if missing out می‌گویند؟ از آنجایی که گاهی در اثر بی اطلاعی و یا از دست دادن اتفاق و رویدادی جالب، ترس و دلهره در افراد، ایجاد می‌شود به این تکنیک، FOMO و یا ترس از دست دادن می‌گویند. در واقع کمپانی‌های مختلف با استفاده از این تکنیک، حس ترس و دلهره ای در مخاطبان خود ایجاد می‌کنند؛ به این معنا که در صورت از دست دادن فرصت پیش آمده، برای همیشه آن را از دست خواهند داد. بدیهی است هنگامی که چنین حسی در مخاطب ایجاد شود، خیلی سخت می‌تواند فرصت پیش آمده را نادیده بگیرد و به عبارتی دیگر در اکثر اوقات، تلاش دارد به هر نحوی که شده از فرصت پیش آمده، استفاده کند و به این طریق، میزان فروش و درآمد، افزایش می‌یابد.

بگذارید برای درک بهتر این مطلب، یک مثال بارز بزنیم که حتما همه شما آن را دیده‌اید.

شبکه اجتماعی اینستاگرام به منظور ترغیب کاربران خود از این شیوه بازاریابی در استوری‌ها استفاده کرده‌است؛ به این صورت که یک بازه زمانی ۲۴ ساعته برای هر استوری در نظر گرفته‌است که اگر از این زمان بگذرد و شما استوری افرادی را که دنبال می‌کنید، نبینید دیگر نمی‌توانید آن‌ها را مشاهده کنید، زیرا پس از گذشت ۲۴ ساعت از هر استوری، تمامی استوری‌های اینستاگرام، پاک خواهند شد.

مزایای بازاریابی FOMO چیست؟

بازاریابی FOMO مزایای زیادی دارد که یکی از آن‌ها فروش و درآمد بیشتر می‌باشد. همچنین با استفاده از این تکنیک، سئوی وبسایت تا حد زیادی تقویت می‌شود. شما تصور کنید که یک تخفیف برای فروش محصولات و یا خدمات خود گذاشته‌اید، در این صورت افراد در صورت آگاهی از این تخفیف، دوستان و آشنایان خود را نیز مطلع می‌کنند و به این صورت است که میزان بازدید سایت شما افزایش می‌یابد. همین امر علاوه بر افزایش بازدید سایت شما، موجب می‌شود افراد زیادی با محصولات، خدمات و در نتیجه آن برند شما آشنا شده و در صورتی که از محصولات و خدمات شما رضایت کافی داشته باشند، پس از مدتی تبدیل به مشتری دائمی شما خواهند شد که مزیت بسیار بزرگی به شمار می‌رود.

فومو مارکتینگ

چگونه از تکنیک FOMO استفاده کنیم؟

حال که با این روش بازاریابی و یا به عبارتی دیگر، تبلیغات و مزایای آن، آشنا شده‌اید، خوب است که نحوه استفاده از آن را نیز آموزش ببینید. راهکارهای استفاده از بازاریابی FOMO عبارت است از:

استفاده از تخفیف با زمان محدود

یکی از بهترین روش‌های استفاده از بازاریابی FOMO این است که از تخفیف‌هایی که مدت زمان محدود دارند، استفاده کنید، درست همین کاری که اینستاگرام برای استوری‌ها خود، می‌کند. با استفاده از تخفیف‌هایی که دارای یک زمان محدود هستند، می‌توانید مخاطبان خود را ترغیب به خرید محصولات و یا استفاده از خدمات خود کنید، زیرا در این صورت، نوعی حس ترس در مخاطبان ایجاد می‌شود که اگر الان اقدام به خرید نکنند، پس از آن باید با قیمت بیشتری همان کالا را خریداری کنند؛ بنابراین خیلی کم پیش می‌آید تا فرد در صورت مواجه شدن با تخفیف‌های دارای محدوده زمانی از خرید خود منصرف شود.

مدیاروت مشاور حرفه ای ها

چرا مدیاروت

مدیاروت راههای جذاب تر شدن و تو چشم بودن برای گوگل رو نشونتون میده، درمورد سئو و بهینه سازی وب سایتِ شما بهتون مشاوره میده، و باعث میشه با کمک سئو سایتِ خودتون رو، به صفحات اول گوگل و نتایج اول جستجو ببرید و ترافیک سایتتون هم افزایش پیدا کنه.

مدیاروت گزارش کاملی درمورد مشکلاتی که سایتتون از نظر سئویی داره بهتون ارائه میکنه؛ تا با مشاوره سئویی مدیاروت و گروه فنیِ شرکتتون مشکلات رو حل کنید.

و در قدم های بعدی برای رسیدن به اهدافتون، براتون استراتژی تدوین میکنه و به مرحله اجرا درمیاره تا بتونید هدفهاتونو دونه دونه تیک بزنید.

استفاده از جملات تشویق کننده

از دیگر تکنیک‌ها برای استفاده از این روش بازاریابی دیجیتال می‌توان به استفاده از جملات تشویق کننده برای ترغیب مخاطبان خود، اشاره نمود.

به هیچ عنوان تاثیر کلمات را دست کم نگیرید، کلمات و جملات به قدری قدرتمند هستند که می‌توانید با استفاده از آن‌ها افراد را وادار و یا پشیمان از انجام کاری کنید.

استفاده از نظرات مثبت

یکی از تاثیرگذارترین شیوه‌ها در ترغیب مخاطبان به خرید محصولات و یا استفاده از خدمات یک کسب و کار، استفاده از نظرات مثبت دیگر مشتریان می‌باشد. حتما برای شما هم پیش آمده‌است که قبل از خرید یک محصول، نظرات دیگر افرادی که از آن استفاده کرده‌اند را جویا شدید. این موضوع در خریدهای اینترنتی، اهمیت ویژه تری پیدا کرده‌است، زیرا از آنجایی که شما قبل از خرید نمی‌توانید محصول مورد نظر خود را لمس کرده و از کیفیت آن اطمینان حاصل کنید، در اغلب اوقات به نظرات دیگر افراد که از همان کالا استفاده کرده‌اند، اکتفا و اعتماد می‌کنید و این یک روش بسیار موثر در مارکتینگ به حساب می‌آید.

آمارها حاکی از آن است که ۹۷ درصد از مخاطبان، نظرات آنلاین در صفحه سایت را مطالعه می‌کنند؛ بنابراین به هیچ عنوان تاثیر این مورد را دست کم نگیرید و با ارائه خدمات و محصولات با کیفیت بالا و امکان درج نظرات مخاطبان در صفحات سایت خود، مخاطبان خود را ترغیب به خرید کنید.

همچنین اگر با بازخورد منفی مواجه شدید، حتما اقدام به برطرف نمودن آن کنید، زیرا در غیر این صورت برند شما در مدت زمان کوتاهی با خطر نابودی، مواجه خواهد شد. البته به این نکته توجه داشته باشید که گاهی ممکن است برخی از افراد تنها برای محو کردن شما از صحنه رقابت، یک سری بازخوردهای منفی به شما بدهند؛ در این صورت شما باید در اسرع وقت، نظرات منفی را که بی دلیل هستند، پاک کنید.

هایلایت کردن فرصت‌های از دست رفته

یکی دیگر از روش‌های ترغیب مخاطبان به خرید و یا به عبارتی یگر، تکنیک بازاریابی FOMO، هایلایت کردن فرصت‌هایی است که قبلا برای مشتریان خود ایجاد کرده‌اید. جالب است بدانید که یکی از وبسایت‌های معتبر خارجی به نام بوکینگ از این شیوه استفاده می‌کند؛ به این صورت که املاک و اقامتگاه‌هایی را که ظرفیت شان تکمیل شده را با فونتی درشت و با رنگ قرمز برای کاربران خود به نمایش می‌گذارد.

نمایش موجودی

از دیگر تکنیک‌های fear of missing out این است که موجودی انبار خود را زمانی که رو به پایان است به مخاطبان خود نمایش دهید؛ اکثر افراد با این شیوه ترغیب به خرید و استفاده از خدمات یک کسب و کار می‌شوند.

تحریک روحیه رقابتی مخاطبان

تحریک روحیه رقابتی مخاطبان نیز از تاثیرگذارترین تکنیک‌های این شیوه مارکتینگ به شمار می‌آید؛ اما چگونه می‌توان روحیه رقابتی مخاطبان خود را تقویت نمود؟ هیچ یک از افراد دوست ندارند که کسی از آن‌ها جلو بزند. سایت بوکینگ این امکان را برای مخاطبان خود فراهم آورده تا هر زمان که به سایت مراجعه می‌کنند، بتوانند از تعداد افرادی که در حال مشاهده یک ملک هستند، مطلع شوند؛ اینگونه است که افراد مختلف برای اینکه فرصت پیش آمده را از دست ندهند، اقدام به خرید و به طور کلی استفاده از خدمات این وبسایت می‌کنند.

سخن پایانی

ما در این مطلب، سعی کردیم یکی از روش‌های بازاریابی که به بازاریابی FOMO معروف است را به طور کامل، معرفی کنیم تا بتوانید با شناخت و استفاده از آن، فروش و درآمد خود را تا حد زیادی افزایش دهید. از اینکه وقت ارزشمندتان را برای خواندن این مطلب، صرف نمودید بی نهایت متشکریم. اکنون در پایان این مقاله، شما عزیزان می‌توانید سوالات و یا تجربیات خود از استفاده از این شیوه مارکتینگ را با ما و سایر کاربران سایت به اشتراک بگذارید.

منبع: مدیاروت

اشتراک گذاری

فیس بوک
توئیتر
لینکداین
واتس اپ
ایمیل

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×