انکرتکست (Anchor Text) چیست؟

فهرست عناوین

Anchor Text و کاربردهای آن در سئو و بهینه سازی سایت

انکرتکست چیست؟ به نظر شما چرا انکرتکست اهمیت داره؟ آیا Anchor Text میتونه توی ارتقای کسب و کارمون موثر باشه؟ اگه فعالیت‌ها تون در دنیای دیجیتال مارکتینگ و صفحات وب خلاصه میشه، حتماً باید کلمه انکرتکست رو پیرامون سئو و بهینه سازی وبسایت شنیده باشین. پس باید بدونین که چه تاثیری روی رتبه بندی وبسایت داره.

هر چند که گوگل انکرتکست سایت‌ها رو مورد بررسی قرار میده، اما هنوز هستن بسیاری از کارشناسان تولید محتوا و طراحان سایتی که درباره این موضوع و اهمیت آن هیچ گونه شناختی ندارند. در حال حاضر انکرتکست‌ها مهم‌ترین نقش را در سئو و افزایش ترافیک ورودی سایت‌ها در موتور جستجوی گوگل ایفا می‌کنند.

اگه شما بتونین به بهترین شکل از انکرتکست‌ها استفاده کنین، قطعاً می‌بینید که سایتتون جایگاه بهتری توی صفحات گوگل پیدا میکنه؛ و اگه از Anchor Text به درستی استفاده نکنین، گوگل شما رو جریمه میکنه؛ بنابراین شناخت انکرتکست و راهکارهای اصولی میتونین به کاربردی بودن اون پی ببرید. در این مقاله از مدیاروت تصمیم گرفتیم درباره انکرتکست و راهکارهای درست استفاده کردن از آن صحبت کنیم. پس اگه میخواین بدونین که انکرتکست چیست؟ با مدیاروت همراه باشین.

anchore text

منظور از انکرتکست چیست و چه کاربردی دارد؟

به متن‌هایی که به وسیله اون‌ها میتونیم به موقعیت‌ها و مکان‌های داخل و خارج سایت لینک بدیم، انکرتکست گفته میشه. به خلاصه‌ترین شکل میشه گفت انکرتکست‌ها متن‌های قابل کلیک هستن. مثلاً تولید محتوا در حال حاضر یکی از موثرترین روش‌های بهبود رتبه بندی وبسایت محسوب میشه. همونطور که میدونید کلمه تولید محتوا به شکل یک عبارت قابل لینک به یکی از صفحات داخلی آژانس دیجیتال مارکتینگ مدیاروت است که میتونین با کلیک کردن روی اون وارد صفحه بشین و دقیقاً به همین عبارت Anchor Text میگن.

در حال حاضر با استفاده از انکرتکست، موتورهای جستجو به راحتی متوجه میشن که چه محتوایی به سایت لینک دهی شده و اگه بین دو صفحه ارتباطی نباشه و یا لینک شما از نوع اسپم باشه، قطعاً اون سایت رو جریمه میکنه.

انکرتکست‌ها و انواع مختلف آن

برای اینکه بتونین از انکرتکست سایتتون بازخورد بهتر و بیشتری دریافت کنین، بهتره که عبارتی که از طریق اون عملیات لینک سازی رو انجام دادین، کلمه کلیدی صفحه و سایت شما باشه. در این صورت به گوگل نشون می‌دید که شما از طریق روش قانونی تصمیم به دریافت لینک دارین. در حقیقت حتماً باید از کلیدواژه اصلی صفحه مورد نظرتون در انکرتکست استفاده کنین، اما به هر صورت در برخی از مواقع شما این امکان رو ندارین که از کلمه کلیدی صفحه مورد نظرتون در انکرتکست استفاده کنین. در ادامه مطلب به شما خواهیم گفت انواع انکرتکست چیست؟ و چگونه به سئو و بهینه سازی وبسایت شما کمک میکنن.

انکرتکست انطباق دقیق یا مشخص شده

ممکنه متن ما دقیقاً همون عنوان صفحه مورد نظرمون و یا کلمه کلیدی اصلی صفحه رو نشون بده. مثلاً در یک سایت آموزش تولید محتوا، عبارت سئو میتونه شما به صفحه ای راهنمایی کنه که مطلب اون صفحه در مورد سئوی کلاه سفید باشه.

نوع برند شده انکرتکست چیست؟

اگه شما بخواین سایت و یا شرکتی به معرفی کنین، میتونین با وارد کردن اسم تجاری شرکت در قسمت Anchor Text کاربران را به صفحه مورد نظر خود در سایت بفرستید. مثلاً از نام شرکت تولید محتوای خود استفاده کنین و تولید محتوا با مدیاروت و بعد از اون اگه دوست داشتین اقدام به لینک سازی متن به صفحه آموزش تولید محتوا کنین.

منظور از بدون عنوان بودن انکرتکست چیست؟

از این نوع انکرتکست برای ایجاد ارتباط با خود لینک استفاده میشه، معمولاً این نوع انکرتکست برای اینه که کاربران آدرس سایت رو به ذهنشون بسپارند. این عبارت نمونه ای از انکرتکست بدون عنوان است mediarout.academy

انکرتکست عمومی یا نامعلوم

همونطور که از اسم این انکرتکست مشخصه، برای اون از عبارت‌های معمولی مثل اینجا کلیک کنین استفاده میکنن. توی این توع انکرتکست‌ها شما هیچ گونه نام صفحه و کلمه کلیدی رو نمیبینین.

انکرتکست تصاویر

اگه تصویری رو که توی سایت بارگذاری کردین رو به صفحه مورد خود لینک بدین، ممکنه هیچ عبارتی روی تصویر مشاهده، اما به به کار بردن تگ آلت alt میتونین از تصاویر برای انکرتکست استفاده کنین.

هم معنی بودن انکرتکست چیست؟

توی این نوع انکرتکست شما به جای استفاده از کلیدواژه اصلی، از کلمات و عبارات مترادف و هم معنی خودش استفاده میکنین. پیش از اینکه به سراغ توضیح با مثال بریم، باید توجه داشته باشین که لینک سازی هر کلیدواژه به سایت و یا صفحات دیگه تنها یک بار امکان پذیره، در نتیجه باید برای دفعات بعدی باید از کلمات کلیدی مترادف و هم معنی LSI استفاده کنین.

مثلاً کلمه کلیدی تولید محتوا به صفحه اصلی سایت شرکتی لینک سازی میشه و شما میخواین که این کلمه به صفحه دیگه لینک بدید، از اونجایی که مجدداً نمیتونین از کلید واژه تولید محتوا برای انکرتکست استفاده کنین، باید از عبارات و کلمات مترادف آن مانند محتوای سبز یا تولید محتوای سئو شده کمک بگیرید.

بهترین نوع Anchor Text

بهترین نوع انکرتکست چیست؟ تا به اینجای کار با توضیحاتی که دادیم، خیلی واضح و روشنه که بهترین نوع انکرتکست از کلید واژه اصلی صفحه برخورداره و با توجه به اینکه هر چقدر ارتباط بین عبارت انکرتکست و کلیدواژه اصلی صفحه موردتون بیشتر و نزدیکتر باشه، تاثیر گذاری بهتری روی رتبه بندی وبسایت شما توی گوگل داره.

چگونه نوشتن یک Anchor Text استاندارد و هدفمند

با توجه به اینکه موتورهای جستجو برای بررسی کردن وضعیت ارتباط انکرتکست‌ها با محتوای صفحات عملکرد هوشمندی دارند، اگه موتور جستجوی گوگل به خوبی تشخیص بده که انکر تکست ارتباط خوب و نزدیکی با صفحه مورد نظر سایت داره، هر دو صفحه لینک دهنده و لینک گیرنده میتونن برای بهینه سازی وبسایت و رسیدن به رتبه‌های بالا در فهرست جستجوی گوگل امیدوار باشن.

مدیاروت مشاور حرفه ای ها

چرا مدیاروت

مدیاروت راههای جذاب تر شدن و تو چشم بودن برای گوگل رو نشونتون میده، درمورد سئو و بهینه سازی وب سایتِ شما بهتون مشاوره میده، و باعث میشه با کمک سئو سایتِ خودتون رو، به صفحات اول گوگل و نتایج اول جستجو ببرید و ترافیک سایتتون هم افزایش پیدا کنه.

مدیاروت گزارش کاملی درمورد مشکلاتی که سایتتون از نظر سئویی داره بهتون ارائه میکنه؛ تا با مشاوره سئویی مدیاروت و گروه فنیِ شرکتتون مشکلات رو حل کنید.

و در قدم های بعدی برای رسیدن به اهدافتون، براتون استراتژی تدوین میکنه و به مرحله اجرا درمیاره تا بتونید هدفهاتونو دونه دونه تیک بزنید.

عملکرد انکرتکست‌ها و تاثیر چگالی کلمات کلیدی روی کیفیت آن‌ها

الگوریتم پنگوئن بعد از آخرین آپدیت باعث شده که گوگل به طور دقیق تری کلمات کلیدی ور در انکرتکست‌ها جستجو کنه. اگه توی یکی از محتوای سایت تعداد لینک سازی با Anchor Text بیشتر از حد مجاز باشه، گوگل به این موضوع شک میکنه و تشخیص میده شاید لینک‌ها واقعی نباشن. شما میتونین با استفاده از لینک‌های داخلی در محتوای سایتتون به دسترسی راحت تر کاربران کمک کنین. باید دقت داشته باشین که متن انکرتکست شما باید کاملاً متفاوت و البته طبیعی باشه، در این صورته که از نگاه گوگل لینک اسپم نخواهید بود.

از لینک دهی به سایت‌های اسپم خودداری کنید

تاثیر سایت اسپم در انکرتکست چیست؟ سایت‌های اسپم قبلاً توسط گوگل جریمه شدن و لینک دهی شما به این سایت‌ها باعث میشه که سایت شما هم مورد جریمه گوگل قرار بگیره.

آسیب های احتمالی برای انکرتکست چیست؟

اگه می خواین لینک شما به طور کاملاً درست باقی بمونه و هیچ گونه آسیب بهش وارد نشه، لازمه که از محتواهایی استفاده کنین که با لینک‌های مورد نظرتون کاملاً مرتبط میشه. به کار بردن بیشتر از اندازه کلیدواژه‌های مختلف در انکرتکست‌ها، استفاده از انکرتکست‌هایی که معنا و مفهوم خاصی ندارن و به محض ایجاد تغییر در انواع کدها HTML , CSS باعث به وجود آمدن صدماتی برای انکرتکست‌ها و لینک‌ها می‌شود. این گونه آسیب‌ها می‌تواند خسارات جبران ناپذیری رو برای سایتتون به همراه داشته باشه.

لازمه که بدونید اگر به دلایل مختلف، خط زیر انکرتکست سایتتون رو بردارید و یا در رنگ اون تغییر ایجاد کنین، علاوه بر این که هیچ فایده ای برای انکرتکست شما نداره، بلکه باعث خرابی اون میشه؛ بنابراین سعی کنین برای افزایش مشتری و جلب نظر اون به سمت لینک، به فکر استفاده از عبارات و کلمات دروغین نباشید. زیرا انجام این کار باعث میشه، انکرتکست سایت آسیب ببینه. همچنین اگه از مطالب سایتتون به درستی برای انکرتکست استفاده نکنین، لینک‌های شما کارایی شون رو از دست میدن.

تاثیر انکرتکست روی بهینه سازی و رتبه بندی وب سایت

همونطور که میدونید روز به روز داره به هوشمندی موتورهای جستجو اضافه میشه، در نتیجه الگوریتم‌های این موتور جستجوی بیشتر از قبل به موارد و جزئیات بهینه سازی وبسایت اهمیت میدن. یکی از مهم‌ترین فاکتورهای رتبه بندی و بهینه سازی، لینک‌ها می‌باشند. موتورهای جستجو به صورت میتونن موضوع یک صفحه سایت رو تشخیص بدن، محتوای صفحه مورد نظر و میزان ارتباط آن با لینک سازی‌هایی که برای انکرتکست آن شده. اگه موتورهای جستجو نتونن به وسیله این دو فاکتور، موضوع اصلی محتوای سایت شما رو تشخیص بدن، رتبه بندی وبسایت شما در گوگل با مشکلاتی همراه خواهد بود.

بنابراین بهتره که محتوای سایت شما با متن‌های لینک‌های انکرتکست سازگاری داشته باشه. این سازگاری علاوه بر اینکه به بهینه سازی وبسایت شما کمک میکنه، بلکه باعث میشه رتبه سایت شما در لیست نتایج جستجوی کاربران قرار بگیره و بازدیدکنندگان بیشتری وارد سایت شما بشن.

در پایان

شما باید بتونین از انکرتکست‌های متنوع برای جریان لینک بیلدینگ خود استفاده کنین، لینک‌های متنوع توی سایت شما باعث میشن، گوگل متوجه طبیعی بودن ساختار لینک‌های سایتتون بشه و سایت شما رو مورد اهمیت قرار بده. در پایان منتظر نظرات و پیشنهاداتتون درباره این مقاله خواهیم بود. اگه در زمینه سئو و بهینه سازی سایت سوالی دارید، حتماً با کارشناسان ما در مدیاروت تماس بگیرید. به نظر شما مهم‌ترین آسیب‌های انکرتکست چیست؟ چه عواملی می تواند انکرتکست را تخریب کند؟

منبع: 

اشتراک گذاری

فیس بوک
توئیتر
لینکداین
واتس اپ
ایمیل

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×