بهینه سازی سایت با انواع روش‌های سئو

فهرست عناوین

انواع سئو SEO

آیا میدونید که انواع سئو نقش مهمی در رتبه بندی وب سایتتون داره؟ به نظر شما کدام کدام روش سئو و بهینه سازی سایت میتونه روی افزایش رتبه در گوگل تاثیرگذار باشه؟ در حال حاضر بسیاری مدیران سایت‌ها، به طور کامل در جریان اهمیت سئو سایت خود برای گوگل قرار گرفتن. به ویژه افرادی که صاحب کسب و کار هستن و می خوام فروش خودشون رو افزایش بدن. اون‌ها به دنبال راهکارهایی هستند خیلی زود به نتیجه برسند. ممکنه از روش‌های نادرست استفاده کنن و با گذشت زمان متوجه بشن که به سایت خود آسیب‌های جدی وارد کردن.

شما باید بدونید که برای سئو و بهینه سازی سایت خود نیاز به زمان دارین. معمولاً افرادی که از روش‌های نامناسب استفاده می کنن تا به صفحه اول و جایگاه خوبی در گوگل برسند، ماندگار نیستن و بعد از مدت زمان کوتاهی جایگاه خودشون رو از دست میدن. در ضمن انجام سئو و بهینه سازی سایت، مراحل مختلفی داره که انجام اون‌ها فقط از متخصص و کارشناس سئوکار برمیاد بنابراین اگه میخواین سایت شما از نظر سئو و بهینه سازی، بهترین نتیجه رو بگیره، باید بهترین شرکت دیجیتال مارکتینگ رو پیدا کنین و یا خودتون برای یادگیری مهارت‌ها و تخصص‌های مرتبط با اصول سئو آماده کنین. ما در آژانس دیجیتال مارکتینگ مدیاروت قصد داریم انواع سئو رو به شما کاربران گرامی معرفی کنیم. با ما همراه باشید.

نقش کلمات کلیدی در انواع سئو (سئو داخلی و سئو خارجی)

یک از مهم‌ترین فاکتورهای که به عنوان پیش زمینه برای شروع یک پروژه حساب میاد، پیدا کردن کلمات کلیدی مرتبط با موضوعات کسب و کاره. منظور از کلمات کلیدی همون واژه‌ها و عباراتی هستن که مخاطبان در گوگل جستجو میکنن و بعد از اون وارد سایت شما میشن. متخصص سئو باید بتونه با توجه به مهارت و تخصصی که داره، کلمات کلیدی مرتبط با کسب و کار شما رو پیدا کنه. چرا که کلمات کلیدی مهم‌ترین فاکتور برای بهبود رتبه سایت به شمار می‌روند.

سئو داخلی

انواع سئو، معرفی سئو داخلی On Page

سئو داخلی شامل تکنیک‌ها و روش‌هایی میشه که با توجه به معیارهای مختلف برای صفحات داخلی سایت انجام میشه. شما با انجام سئو داخلی بیشترین کنترل رو بر روی وبسایت خودتون دارین. با انجام سئوی درون پیج میتونین بر تمام چیزهایی که روی سایت خود بارگذاری میکنین مدیریت داشته باشین. معیارهای بهبود سئو داخلی به طور کاملاً مستقیم با انجام فرآیندهایی مثل طراحی قالب، تغییرات در ساختار و کدنویسی و بارگذاری محتوای سئو شده روی سایت ارتباط ایجاد میکنه.

با سئو داخلی هم پارامترهای مرتبط با صفحات داخلی سایت بررسی میشن:

  • طراحی کردن قالب بدون ایجاد خطا در کدنویسی
  • استفاده نکردن از Inline Css
  • بررسی URL برای استاندارد بودن آن و چگونگی آدرس دهی صفحات وب به کاربران
  • بررسی میزان استفاده از کلمات کلیدی برای محتواهای سایت
  • بهبود Title‌های صفحات داخلی و صفحه اصلی
  • تحلیل و بازبینی متا تگ‌های موجود در سایت
  • انجام اصول سئو و بهینه سازی تصاویر با استفاده از تگ آلت

انواع سئو، معرفی سئو خارجی Off Page

یکی از انواع سئو، Off Page یا سئو خارجی است که با سئو داخلی در ارتباطه و از اون تاثیر میگیره. در صورتی که سئوی داخلی به خوبی روی سایت پیاده سازی بشه، سئو خارجی میتونه این فرآیند بهینه سازی سایت رو تکمیل کنه. همه تکنیک‌های که در این روش سئو انجام میشه برای استانداردسازی و ارتقای رتبه با استفاده از معیارهای بیرونی سایته.

 معمولاً بعد از انجام عملیات سئو درون صفحه، انجام سئوی خارجی اهمیت پیدا میکنه. انجام سئوی خارج است، باید به دور از کوچک‌ترین اشتباهات انجام بشه، در غیر این صورت نتیجه مثبتی رو به همراه نداره. سئو خارجی سایت باید به طور کاملاً هماهنگ و با توجه سئوی داخلی روی سایت اجرا بشه تا بتونه نقش تکمیل کننده را داشت باشه. در ادامه مطلب به روش‌های کاربردی سئو بیرون از سایت اشاره کردیم:

  • لینک سازی معتبر سایت‌های بزرگ و پر بازدید و مرتبط با موضوع کسب و کار
  • حضور منظم در شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام
  • بارگذاری محتوا و مقاله‌های ارزشمند برای کاربران دنیای اینترنت
جستجو در سئو

انواع سئو، اطلاعاتی که باید در مورد SEO سئوی کلاه سفید بدانید

سئوی کلاه سفید، یک اصطلاح برای اینه که بتونید میزان استاندارد بودن و اصولی بودن عملیات سئو رو بر روی یک سایت بیان کنه. شما در سئو کلاه سفید برای بهینه سازی سایت خود از روش‌های نامناسب استفاده نمی کنین، بلکه از روش‌هایی را در نظر دارین که مطابق استانداردهای گوگله. اگر شما بتونید به طور مرتب و بر اساس یک برنامه ریزی مناسب، برای سئو کلاه سفید خودتون تلاش کنید و همواره محتواهای ارزشمند و پر بازدهی را بارگذاری کنین، مدت زیادی نمیگذره که شما اثرات اون رو بر سایت خود احساس می کنین. سایت شما با استفاده از سئو کلاه سفید مورد توجه گوگل قرار میگیره و هر چقدر اقدامات سئوی شما کیفیت بیشتری داشته باشه، قطعاً گوگل برای شما رتبه خوبی رو هم در نظر میگیره.

انواع سئو، نکاتی در مورد سئو کلاه سیاه Black Hat

روش‌هایی دیگه ای هم هستن که با استفاده از اون‌ها میتونید در مدت زمان خیلی کوتاهی به نتیجه دلخواه خود برسید، یعنی سایت شما با استفاده از این روش‌ها جایگاه خوبی را در گوگل از آن خود می کنه، اما این روش‌ها خیلی زود به واسطه گوگل شناسایی میشه. اغلب افرادی که در دنیای وب سابقه زیادی دارند، ترجیح میدن از این سئو کلاه سیاه استفاده نکنند. پیاده سازی اصول این نوع سئو از نظر گوگل خلاف محسوب میشه و زمانی که گوگل سایتی که از روش سئوسازی شده و در رتبه بندی قرار گرفته رو جریمه میکنه. انجام سئوی کلاه سیاه شاید باعث رشد بسیار چشمگیر سایت شما در کوتاه‌ترین زمان بشه، اما الگوریتم‌های گوگل شما رو شناسایی میکنن و در عوض اقدامات خلافی که انجام دادید، سایت شما رو به جریمه میکنن.

انواع سئو و مهم‌ترین نکات سئو کلاه خاکستری

سئو کلاه خاکستری یک نوع سئوی سخت محسوب میشه، با توجه به تعریفی که جان اندرو کارشناس سئو بیان میکنه، سئو کلاه خاکستری چیزی میان سئو کلاه سفید و سئو کلاه سیاه نیست. بلکه این روش از بهینه سازی سایت از ترفندهایی تشکیل شده که اگه گوگل سایتی رو که از این نوع سئو استفاده کرده باشد، شناسایی و بعد هم جریمه می کنه. بسیاری از افرادی که از این نوع روش‌ها برای بهبود سئوی سایت خود استفاده میکنن، به قوانین آن توجهی ندارن، اما میخوان از این طریق کار خودشون رو قانونی جلوه بدن.

اگه کارشناسان حرفه ای بتونن از تکنیک‌های سئو کلاه خاکستری استفاده کنن، قطعاً تاثیر گذار واقع میشن، اما باید بدونین که شما با استفاده از این ترفندها، پا در لبه پرتگاه می‌گذارید. کافی است هنگام بهینه سازی سایت خود با استفاده از روش‌های کلاه خاکستری مرتکب یک اشتباه کوچک بشید، آن وقت خسارات مالی و معنوی جبران ناپذیری به کسب و کار شما وارد میشه.

به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم اگه به تازگی به دنیای طراحی سایت و دیجیتال مارکتینگ وارد شدین، برای بهینه سازی سایت خود از این روش سئو استفاده نکنین. ترفندهای روش سئو کلاه خاکستری خیلی شبیه سئو کلاه سیاه است.

اهمیت سئو کلاه خاکستری

همون طور که گفتیم سئو خاکستری به عنوان یکی از انواع سئو، اهمیت زیادی دارند؛ بنابراین اگه از این روش به درستی استفاده بشه میتونید، به راحتی رتبه سایتتون رو افزایش بدید و از سوی دیگه روی هزینه‌های مختلف، صرفه جویی کنین. البته باید توجه داشته باشین که الگوریتم‌های گوگل هر ساله به روز رسانی میشن و شما با توجه به این موضوع باید در روش‌های سئو سایت خود تغییرات ایجاد کنید. برخی از ترفندهای سئو کلاه خاکستری به زودی مورد توجه گوگل قرار میگیره و سایت شما متحمل جریمه میشه. از این رو توصیه می‌کنیم اگه وبسایتتون رو به تازگی راه اندازی کردین و میخواین از تکنیک‌های سئوی کلاه خاکستری استفاده کنین، حتماً با یک متخصص سئو مشورت داشته باشین.

سئو

متدهای سئو کلاه خاکستری به عنوان یکی از انواع سئو

اگه به طور کامل متدهای سئوی خاکستری رو نمی‌شناسید، بهتره که اصلاً از اون استفاده نکنین. چرا که گوگل خیلی حساسه و شما با رعایت نکردن تنها یک نکته کوچک، ممکنه کاری انجام بدین که رتبه سایت شما دچار آسیب بشه و مورد جریمه گوگل قرار بگیره. پیش از اون که از هر ترفند سئو کلاه خاکستری برای سایت خود استفاده کنین، باید تحقیقات لازم رو در این مورد انجام بدین و همه ابعاد اون رو بسنجید.

خرید دامین، ایجاد حساب‌های متعدد در شبکه‌های اجتماعی به صورت جعلی، طراحی دوباره سایت، کامنت گذاری توسط خودتان، بک لینک به سایت، حضور در شبکه‌های اجتماعی، استفاده از کلیدواژه‌های اصلی در عناوین، لینک دهی به سایت‌های پربازدید از جمله ترفند‌های سئو کلاه خاکستری می‌باشند.

انواع سئو و معرفی سئو محلی

منظور از سئو محلی چیست؟ سئو محلی یا همون لوکال سئو یکی از جدیدترین مفاهیم در زمینه بهینه سازی سایته که برای موتور جستجوی گوگل انجام میگیره. همونطور که در مقاله الگوریتم‌های گوگل توضیح دادیم، گوگل میتونه با استفاده از بررسی‌های که در مورد موقعیت جغرافیایی مخاطبان و با توجه به سوابق جستجوی اون‌ها، به رتبه بندی صفحه نتایج جستجو SERP می‌پردازد. در حال حاضر، IP نقش مهمی در شناسایی مکان جغرافیایی افراد دارند، اما شما میتونین تنها با رعایت چند نکته خیلی ساده موقعیت جغرافیایی کسب و کارتون رو مشخص کنین.

به انجام تمامی اقداماتی که شما برای تعیین مکان جغرافیایی تحت پوشش خود و آگاه کردن آن نسبت به الگوریتم‌های گوگل را سئو محلی یا لوکال سئو می‌گویند.

در سئو محلی دقیقا چه اتفاقاتی رخ می‌دهد؟

سئو محلی به عنوان یکی از روش‌های نوین انواع سئو، میتونه روند رو به رشدی برای کسب و کارتون داشته باشه و جایگاه اونو در نتایج جستجوی محلی گوگل بهبود ببخشه. بر اساس آخرین تحقیقاتی که از طرف گوگل منتشر شده، بیشتر از یک سوم بازدیدکنندگان سایت‌ها، از جستجوگران محلی می‌باشند. در نتیجه اگه شما هم تصمیم دارین که از مکان جغرافیایی تون در کلیدواژه اصلی سایت استفاده کنین، میتونید این آمار رو به کاهش بدین.

انواع سئو و معرفی سئو تکنیکال

سئو تکنیکال Technical SEO به اقداماتی از بهینه سازی و بهیود سئوی سایت جهت ایندکس و خزش آسان تر موتورهای جستجو گفته میشه. بهینه سازی و بهبود کدها، طراحی نقشه سایت و … از جمله اقدامات سئو تکنیکال به حساب میاد. این روش سئو به محتوا ارتباط خاصی نداره و بیشتر روی ساختار اصلی وبسایت تمرکز میکنه. به همین علت نام این روش از انواع سئو رو، سئو تکنیکال گذاشتن.

مدیاروت مشاور حرفه ای ها

چرا مدیاروت

مدیاروت راههای جذاب تر شدن و تو چشم بودن برای گوگل رو نشونتون میده، درمورد سئو و بهینه سازی وب سایتِ شما بهتون مشاوره میده، و باعث میشه با کمک سئو سایتِ خودتون رو، به صفحات اول گوگل و نتایج اول جستجو ببرید و ترافیک سایتتون هم افزایش پیدا کنه.

مدیاروت گزارش کاملی درمورد مشکلاتی که سایتتون از نظر سئویی داره بهتون ارائه میکنه؛ تا با مشاوره سئویی مدیاروت و گروه فنیِ شرکتتون مشکلات رو حل کنید.

و در قدم های بعدی برای رسیدن به اهدافتون، براتون استراتژی تدوین میکنه و به مرحله اجرا درمیاره تا بتونید هدفهاتونو دونه دونه تیک بزنید.

جدیدترین چک لیست سئو تکنیکال

توی این بخش از مطلب به مهم‌ترین مواردی که نقش مهمی در بهبود سئو تکنیکال دارن، می‌پردازیم.

فایل robots.txt را بهینه سازی کنید

همونطور که میدونید Robots.txt یک نوع فایل متنی که در هاست وبسایت شما قرار داره. موتورهای جستجو برای اینکه بتونن صفحات سایت‌ها رو ایندکس کنن، اول به فایل Robots.txt مراجعه میکنن. با در نظر گرفتن این فایل متنی میشه تعیین کرد که موتورهای جستجو مجاز به ایندکس کردن کدام صفحات سایت هستن. شما هم بهتره برای سایت خود این فایل رو بررسی کنین و مطمئن بشید که مجوز ایندکس کردن مقاله‌های شما توسط این فایل برای ربات‌های خزنده صادر شده.

ساختار سایت خود را بهبود ببخشید

در سئو تکنیکال برای اینکه ساختار سایتتون رو بهینه سازی کنین، میتونید با دسته بندی مقاله‌های خود، دسترسی مخاطبان رو به اون‌ها و سایر قسمت‌های سایر راحت تر کنین. با ایجاد کردن صفحه آرشیو و نمایش مرتب مطالب خود، بازدیدکنندگان سایتتون رو افزایش بدین.

از Bread Crump استفاده کنید

 Bread Crump یک نوع منویی است که لینک‌های صفحات قبلی رو به کاربر نشون میده. در حقیقت این منو به بازدیدکننده کمک میکنه که بفهمه دقیقاً توی کدوم صفحه از سایت قرار داره. Bread Crump به عنوان یک نقشه سایت برای دسترسی راحت تر مخاطبان به محتواها استفاده میشه. ممکنه سایت شما وردپرسی باشه و قالب شما Bread Crump نداشته باشه؛ بنابراین شما باید از افزونه Yoast SEO برای ایجاد کردن نقشه سایت استفاده کنین.

از داده‌های ساختار یافته استفاده کنید Structured Data

به کدهایی که شما به قالب سایت خود اضافه میکنین تا بتونید هر کدوم از بخش‌های سایت رو به موتورهای جستجو معرفی کنین، دادهای‌های ساختار یافته گفته میشن. با توجه به قراردادهایی که در این کدها وجود داره، موتورهای جستجو میتونن بخش‌های متنوع سایت شما رو به خوبی درک کنن. میشه بخشی از این داده‌ها رو به واسطه افزونه‌های سئو به سایت اضافه کرد.

صفحات ۴۰۴ را بهینه سازی کنید

یکی از مراحل مهم برای پیاده سازی سئو تکنیکال، بهبود صفحات ۴۰۴ است. وقتی که مخاطبان وارد صفحاتی میشن که صفحه ای از سایت در آن دیده نمیشه، خطای ۴۰۴ رو مشاهده میکنن. ممکنه این صفحات قبلاً پاک شده باشن و یا اینکه آدرس اون‌ها دچار تغییراتی شده باشه. بهترین کار اینه که صفحه ای مخصوص برای این خطا ایجاد کنین، تا به جای اینکه مخاطب با دیدن خطا در صفحه ای از پیش طراحی شده، به بخش‌های مهمتر سایت راهنمایی بشه، برای این کار میتونید دکمه برای برگشت به صفحه اصلی سایت طراحی کنین.

نقشه سایت طراحی کنید

آدرس سایتتون با استفاده از نقشه سایت یا فایل Sitemap.XML با کدهای XML به موتورهای جستجو معرفی میشه. سایت مپ به ایندکس شدن بیشتر صفحات شما کمک زیادی میکنه.

سرعت سایت خود را افزایش دهید

یکی از مهم‌ترین فاکتورهای رتبه بندی وبسایت، سرعت سایته که مورد توجه زیاد گوگل قرار میگیره. افزایش سرعت سایت در سئو تکنیکال به ساختار کلی سایت مربوط میشه.

آیا صفحات سایت شما واکنش گرا هستن؟

همونطور که میدونید که سایت‌های واکنشگرا یا Responsive قابل استفاده برای همه ابزارهای دیجیتالی مانند موبایل، تبلت و … هستن. در واقع این سایت‌ها به راحتی در دسترس کاربران قرار میگیرن. واکنشگرا بودن به عنوان یکی از نکات سئو تکنیکال باید مورد توجه طراح سایت قرار بگیره. برای این که بفهمید سایت شما از واکنشگرایی پشتیبانی میکنه یا نه، باید به ابزار Mobile Friendly Test گوگل مراجعه کنین. سایت‌هایی که به قابلیت واکنشگرایی خود توجه میکنن بیشتر مورد توجه گوگل قرار میگیرن، تا سایت‌هایی که این قابلیت رو ندارن.

نتیجه گیری انواع سئو

نتیجه‌گیری

در این مقاله با عنوان انواع سئو درباره سئو کلاه سفید، سئو کلاه سیاه، سئو کلاه خاکستری، سئو داخلی، سئو خارجی، سئو محلی و سئو تکنیکال صحبت کردیم و از ویژگی‌ها و روش‌های بهینه سازی در مورد هر کدوم از اون‌ها براتون گفتیم. حالا نوبت شماست که با ارائه نظرات و پیشنهاداتتون ما رو خوشحال کنید و درباره هر گونه مشکلی سوالاتتون رو بپرسید. ما در مدیاروت انتقادات و پیشنهادات شما رو به جان می‌خریم.

اشتراک گذاری

فیس بوک
توئیتر
لینکداین
واتس اپ
ایمیل

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×