گوریلا مارکتینگ چیست و چه مزایایی دارد؟

آکادمی آموزش سئو و دیجیتال مارکتینگ

فهرست عناوین

گوریلا مارکتینگ یا بازاریابی پارتیزانی

گوریلا مارکتینگ (guerilla marketing) چیست؟ این سوال و همچنین مزایای بازاریابی چریکی ( بازاریابی پارتیزانی ) عنوانی هستن که تو این مقاله میخوایم درموردش صحبت کنیم .

همیشه یه راه خوب برای جذب مشتری بیشتر وجود داره. بستگی داره که چقدر بخواین برای کسب و کارتون وقت بذارین و یا بهش اهمیت بدین. خیلی از بیزینس های موفقی که می بینین، وقت زیادی برای کارشون میزارن. اما هزینه های زیاد رو چیکار کنیم؟ گوریلا مارکتینگ یا بازاریابی چریکی جزو روش ها و پرکاربردترین انواع بازاریابی ها محسوب میشه که می تونین با هزینه کم بهترین بازخورد رو داشته باشین. همراه من باشین تا باهاتون در مورد مزایای بازاریابی چریکی بیشتر حرف بزنم.

guerilla-marketing

گوریلا مارکتینگ (بازاریابی چریکی) چیست؟

 اصطلاح گوریلا مارکتینگ ( Guerilla Marketing ) یا بازاریابی پارتیزانی برای اولین بار توسط جی کنراد لوینسون توی کتاب بازاریابی چریکی: اسرار کسب سود بزرگ از تجارت کوچک شما، استفاده شد.

شاید براتون جالب باشه که به این بازاریابی چریکی هم گفته میشه و ریشه این لغت مربوط به ایده کلی مارکتینگ هستش. این ایده از تاکتیک های مخفی غیر نظامیان مسلح ویتنام الهام گرفته شده. پایه و اساس این ایده هم مبنی بر غافگیری هست.

بازاریابی پارتیزانی توی کمین میشینه و یه تجربه غیر عادی و در عین حال لذت بخش به وجود میاره. این کارهای غیر عادی خریداران رو متحیر میکنه و اون‌ها رو تحت تاثیر قرار میده. همین اون‌ها رو به خرید کردن تشویق میکنه.

پایه و اساس گوریلا مارکتینگ فقط استفاده از پول نیست. انرژی و تخیل و نوآوری مواردی هستش که از اونا برای رسیدن به اهداف استفاده میشه.

اهداف گوریلا مارکتینگ چیست ؟

 • فراخوانی نام تجاری

 • بازخورد مثبت

 • مراجعات

 • لذت بردن

 • سود

 • پیشنهاد فروش منحصر به فرد

منطق پشت Guerilla Marketing

 گوریلا مارکتینگ (Guerilla Marketing ) یا بازاریابی چریکی تا حد زیادی به خلاقیت بستگی داره. درست مثل جنگ‌های چریکی که از تاکیتک‌های مثل حمله، کمین و غافلگیری استفاده میکنن، بازاریابی چریکی یا پارتیزانی هم از این تاکیتک ها استفاده می کنه (اما از نظر بازاریابی)!

ایده پشت چنین استراتژی غافلگیر کردن مصرف کننده، به وجود آوردن تاثیر موندگار و ایجاد هیاهوی زیادی توی شبکه‌های اجتماعی هستش. اگه بخوایم این بازاریابی رو با روش‌های سنتی مقایسه کنیم، هدف از بازاریابی پارتیزانی ایجاد تاثیر به یاد موندنی و موندن توی ذهن مصرف کننده‌هاست.

guerilla-marketing

چرا بازاریابی چریکی تا این حد مفید است؟

بیشتر کسایی که می خوان خرید کنن، تبلیغات رو فقط از روش‌های سنتی مثل تلویزیون و رادیو و بنر‌ها میبینن.

اگه از دید حرفه ای بهشون نگاه کنیم، خیلیاشون تناقض دارن و توی زمان مناسب و مکان مناسب ارائه نمیشن. همین میشه دلیل جذب نشدن مشتریان. حتی به نظرم جلب توجه مشتریان به این شکل تقریبا غیر ممکن میشه.

اینجاست که بازاریابی چریکی برنده میشه.

البته افیلیت مارکتینگ یا بازاریابی مشارکتی ، موبایل مارکتینگ و یا هر مدل بازاریابی دیگه ای می تونه در جایگاه خودش موثر باشه و این کاملا مربوط به استراتژی کسب و کار و قدرت برند میشه.

گوریلا مارکتینگ

گوریلا مارکتینگ ( Guerilla Marketing ) هیچ روند، ساختار یا قانونی رو تثبیت نمیکنه. توی این روش قرار نیست بهترین روش رو دنبال کنیم. تمرکز اصلی فقط روی این موضوعه که خریداران از تعامل با اسم تجاری ما احساس خاص بودن، متمایز بودن، غافلگیر شدنِ مثبت و هیجان زده شدن داشته باشن.

هر مورد دیگه ای توی این بازاریابی ثانویه هستش.

در بازاریابی پارتیزانی احساسات مخاطب درگیر میشه و افراد بیشتری رو به خودش جذب میکنه. همین دلایل کمک می کنن که مارکتینگ قوی داشته باشن و به صورت و دهان به دهان براش تبلیغ بشه.

بازاریابی چریکی

ویژگی‌های گوریلامارکتینگ چیست

 • تبلیغی به یاد ماندنی است

  این غیر منتظره بودن بازاریابی چریکی ( Guerilla Marketing ) هست که اون رو به یاد موندنی میکنه. قرار نیست که در این نوع مارکتینگ ساعت ۹ شب تبلیغ پخش کنیم یا برای مشتریامون ایمیل تشکر ارسال کنیم. این مارکتینگ از قابل پیش بینی بودن خیلی فاصله داره. قراره کاری که انجام میدیم اونقدر خاص و هیجان انگیز باشه که کاربر رو هیجان زده کنه و یه جوری اثر بزاره که با همه در موردش حرف بزنه. و همینطور دهان به دهان بچرخه و همه بخوان برای برطرف کردن کنجکاویشون بیان سراغ شما.

 • گوریلا مارکتینگ تبلیغات رادیو و تلویزیون رو دور میزنه:

  قرار نیست که همه در رادیو و تلویزیون تبلیغ کنن اونم درست وقتی که این روزا کسی حوصله تماشای تبلیغات رو نداره. تبلیغ باید سرگرم کننده و میخکوب کننده باشه. مثلا کمپ‌های تبلیغاتی گوریلا مارکتینگ همیشه اولویتشون ایجاد یه تجربه لذت بخش بوده. همین ویژگی اونارو از رقبا برتر و به طور چشمگیری متمایز کرده.

 • بازاریابی چریکی یه برند رو به نوآوری و اصالت ربط میده:

  همه ما میدونیم که کوکاکولا یه شرکت کوچیک نیست. اگه بخواد تبلیغات پر هزینه هم انجام بده براش مشکلی پیش نمیاد. اما این شرکت هم از بازاریابی چریکی استفاده میکنه. یکی از معروف‌ترین تبلیغاتش هم برمیگرده به سال ۲۰۱۰. کوکاکولا دستگاه خوشبختی یا شادی درست کرد. پول یک نوشابه رو وارد میکردی و بعد با کلی غذا و نوشابه سورپرایز میشدی. نمی تونین تصور کنین چقدر این برند با این کار فروشش رو افزایش داد.

 • بازاریابی پارتیزانی مقرون به صرفه است :

شاید براتون جالب باشه که بدونین این نوع بازاریابی میتونه هزینه تبلیغات رو تا ۹۰ درصد هم کاهش بده. حقیقتا این روش برای شرکت‌ها و بیزینس‌های نوپا فوق العادست.

گوریلا مارکتینگ، هک رشد و وایرال شدن: چطور به هم ربط پیدا می کنن؟

اگه در مورد استراتژی‌های هک رشد و وایرال مارکتینگ اطلاعاتی داشته باشین، گوریلا مارکتینگ کاملا براتون آشنا خواهد بود.

خب راستش رو بخواین بله اینا کاملا به هم ربط دارن. اصولا جزو تعریف‌های بازاریابی هستند که کاملا با هم دیگه مرتبط هستن.

بازاریابی ویروسی ( وایرال مارکتینگ ) با استراترژی گوریلا به خوبی به اشتراک گذاشته شده و به نمایش در میاد. خودِ این روش میتونه رشد سریع یک کسب و کار رو تضمین کنه و به شناخته تر شدن برند کمک کنه.

شما میتونین هک رشد (رشد سریع) رو به عنوان هدف، گوریلا مارکتینگ به عنوان وسیله و وایرال کردن رو به عنوان روش در نظر بگیرین.

بازاریابی چریکی: برای برندهای بزرگ هم به درد می خورد؟

اگرچه این روش بازاریابی برای شرکت‌های بزرگ هم خیلی کمک کننده است، اما باید استراتژی درستی پشت اون باشه.

بازاریابی چریکی

فکرشو بکنین یه برند بزرگ خودش محبوب و شناخته شده است. اگه روشی که برای بازاریابی پارتیزانی ازش استفاده میکنه خوب و درست نباشه، میتونه به کل وجهه اون برند رو خراب کنه و به جای این که سود دهی داشته باشه، باعث ضرر بشه.

استراتژی های گوریلا مارکتینگ و مثال های استفاده

بازاریابی چریکی استراتژی‌های زیادی داره. ولی بعضی از اونا ارتباط بیشتری با مخاطب برقرار می کنن. این مواردی که در ادامه باهم مرور می کنیم رو خواهید فهمید که چطور توسط برند های معتبر استفاده شدن.

 • بازاریابی کمین:

این استراتژی رو به عنوان استراتژی بازاریابی مخفیانه هم میشناسن. این نوع بازاریابی معمولا در رویدادهای بزرگ انجام میشه. معروف ترینش هم مربوط به بازی های المپیک تابستانی سال ۱۹۹۶ هستش. اسپانسر مالی این مسابقات شرکت تویوتا بود. ولی جنرال موتورز وارد مسابقه شد و به هرکسی که مدال طلا برد یه ماشین طلایی سال رو هدیه داد. همین موضوع باعث شده که به کل تویوتا به حاشیه بره و حتی هنوز هم مردم فکر کنن که این جنرال موتورز بود که اسپانسر مالی مسابقات بود. به همین سادگی جنرال برای تویوتا کمین کرد و موفقیت رو به دست آورد.

 • بازاریابی پنهانی:

توی این روش، بازاریابی به صورت موقت نشون داده نمیشه. بلکه به صورت زیرپوستی و طوری اتفاق میفته که کاربر نمیدونه داره تحت تاثیر قرار میگیره.

زمانی که سونی اریکسون یه شرکت معتبر و بزرگ بود چالش توریست فیک رو اجرا کرد. به این صورت که یه عده از افراد رو به عنوان توریست در شهر ها قرار داد که جدیدترین گوشی سونی اریکسون رو داشتن. بعد این افراد از مردم میخواستن که ازشون با این گوشی عکس بگیرن.

جالبه نه؟ مردم کیفیت تصویر و گوشی رو میدیدن و برندش رو به خاطر میسپردن. اگه به اون علاقه پیدا میکردن فورا از اون گوشی میخریدن. خیلی ساده و آسون برای گوشی ها با کمترین هزینه تبلیغ شد.

 • بازاریابی محیطی:

وقتی دارین توی سطح شهر قدم میزنین کلی تبلیغ از برند های مختلف میبینین، وسط فیلم دیدن بهتون تبلیغ نشون میدن، حتی زمین فوتبال پر از تبلیغات رنگارنگه. فکر می کنین چرا این طوریه؟ خب این یکی از زیر شاخه‌های بازاریابی پارتیزانیه. درست وقتی که شما حواستون نیست، یه تبلیغ می بینین و به صورت ناخداگاه اون محصول رو توی ذهنتون دارین. این بازاریابی محیطی هستش. دفعه دیگه میرین فروشگاه سمت برندی میرین که قبلا تبلیغش رو دیدین ولی یادتون نیست. اما ضمیر ناخداگاهتون حس خوبی بهش داره. پس اون برند انتخاب میشه.

 

برندهای زیاد دیگه‌ای هم هستن که از این بازاریابی استفاده میکنن. اما هدف اونا مشخصه. این که مشتری‌های خودشون رو تحت تاثیر قرار بدن و اون‌ها رو مشتاق کنن. مثلا با خلاقیت و نوآوری که ارائه کردن بتونن بیشتر از همیشه خودشون رو بشناسونن.

مدیاروت مشاور حرفه ای ها

چرا مدیاروت

مدیاروت راههای جذاب تر شدن و تو چشم بودن برای گوگل رو نشونتون میده، درمورد سئو و بهینه سازی وب سایتِ شما بهتون مشاوره میده، و باعث میشه با کمک سئو سایتِ خودتون رو، به صفحات اول گوگل و نتایج اول جستجو ببرید و ترافیک سایتتون هم افزایش پیدا کنه.

مدیاروت گزارش کاملی درمورد مشکلاتی که سایتتون از نظر سئویی داره بهتون ارائه میکنه؛ تا با مشاوره سئویی مدیاروت و گروه فنیِ شرکتتون مشکلات رو حل کنید.

و در قدم های بعدی برای رسیدن به اهدافتون، براتون استراتژی تدوین میکنه و به مرحله اجرا درمیاره تا بتونید هدفهاتونو دونه دونه تیک بزنید.

چطور برای گوریلا مارکتینگ استراژی بچینیم؟

انجام هرکاری بدون برنامه شانس موفقیت خیلی کمی به همراه داره. خب برای بازاریابی چریکی ( گوریلا مارکتینگ ) هم به استراتژی‌های خوبی نیاز داریم. چند تا ایده و روش خوب برای چیدن استراتژی وجود داره مثلِ :

مخاطبان خودتون رو بشناسید:

برای این که گوریلا مارکتینگ اثر خوبی داشته باشه، باید مخاطبان هدف اون رو بشناسین. مثلا مخاطبان شما چه سن و سالی دارن، چقدر درآمد دارن و کجا زندگی می کنن. مثلا نمیشه برای مردم شهری که سردسیر هستش و زمستون های طولانی داره بستنی تبلیغ کرد یا بستنی فروخت. اما میشه روی فروختن چای یا قهوه داغ حساب کرد.

پس از نظر روانشانسی باید خیلی عمیق مخاطبان هدف خودتون رو بشناسین و دقیقا چیزی رو بهشون ارائه بدین که اونا نیاز دارن.

استراتژی مناسب خودتون داشته باشین:

همون طور که توی قسمت های بالایی گفتم بهتون، این استراتژی به خلاقیت و نوآوری نیاز داره. باید با توجه به بودجه و هزینه ای که میخواین برای کارتون انجام بدین، استراتژی بچینین. قرار نیست شما از دیگران تقلید کنین. ولی میتونین از اونا الهام بگیرین.

 

اگه روش‌هاتون زیادی تکراری بشه دیگه کسی بهش توجه نمیکنه و مردم خیلی زود ازشون خسته میشن.

حرف آخر

دنیای کسب و کار و تبلیغات دنیای بزرگیه. کلی استراتژی وجود داره که با کمی خلاقیت میتونه بازخورد خوبی داشته باشه. کافیه یه کم به خودتون فرصت بدین و تحقیق کنین. 

امیدوارم مقاله گوریلا مارکتینگ چیست بتونه الهام بخش شما برای پیشرفت‌های بعدیتون باشه.

اشتراک گذاری

فیس بوک
توئیتر
لینکداین
واتس اپ
ایمیل

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×