نیچ مارکتینگ (Niche marketing) چیست و چه مزایایی دارد؟

آکادمی آموزش سئو و دیجیتال مارکتینگ

فهرست عناوین

نیچ مارکتینگ (Niche marketing) یا بازاریابی گوشه

احتمالا در مورد نیچ مارکتینگ Niche marketing یا استراتژی بازاریابی گوشه ای شنیده باشید شاید هم اولین باره که اسم  بازاریابی گوشه ای رو می شنوید به هر حال احتمالا خیلی از شما کسب و کاری داشته باشین که حس کنین تا حد زیادی اشباع شده و جایی برای پیشرفت و دیده شدن شما وجود نداره. معمولا توی این نوع کسب و کار ها برجسته شدن و شناخته شدن تا حدودی سخته. اما نیچ مارکتینگ یا بازاریابی گوشه ای تا حد زیادی می تونه بهتون کمک کنه تا بازار خودتون رو پیدا کنید. می پرسین چطور؟ پس تا انتهای این پست همراه من باشید.

نیچ مارکتینگ یا بازاریابی گوشه ای چیست؟

نیچ مارکتینگ که به طور کلی یه استراتژی تبلیغاتیه که روی یه بازار هدف منحصر به فرد تمرکز داره. توی این روش بازارایابی روی گروه خاصی تمرکز میشه که مشتریاش بیشترین سودآوری رو دارن.

بازاریابی گوشه ای می تونه از موارد زیر جدا باشه:

 • منطقه جغرافیایی
 • سبک زندگی
 • مناسبت ها
 • حرفه
 • سبک
 • فرهنگ
 • فعالیت یا عادات
 • رفتار و خصوصیات
 • جمعیت
 • نیاز
 • افزایش یا کاهش ویژگی ها

فایده بزرگی که نیچ مارکتینگ داره این که به مارکت های مختلف اجازه میده که خودشون رو از بقیه متمایز کنن. مثلا به عنوان یه مرجع منحصر به فرد ظاهر بشن و مجموعه مشخصی از مشتریان خوشون رو داشته باشن.

توی بازاریابی گوشه ای به جای این که برند هایی که خدمات یکسانی دارن با هم ادغام بشن، یه برند می تونه تنهایی با استفاده از این روش بازاریابی بیشتر کارآمد ظاهر بشه، رشد کنه و رابطه قوی تر و طولانی تری با مخاطبان ایده آل خودش درست کنه.

سه نمونه از Niche Marketing

برای این که بهتر با مفهموم نیچ مارکتینگ آشنا بشین، ۳ نمونه از بهترین و موفق ترین نمونه ها رو به شما معرفی می کنم.

 

نمونه Divvies Vegan و Nut Free

صد ها برند و مارک معروف و غیر معروف وجود دارن که کیک و کوکی و کلوچه می فروشن. همه این خوراکی ها یا از مواد حیوانی مثل تخم مرغ و شیر گاو درست شدن. یا دارای موادی مثل گلوتن هستن که خیلی از آدما بهش آلرژی دارن و برای بدنشون مضره.

 

بین این همه خوراکی خوشمزه و رنگارنگ تکلیف اون دسته از آدمایی که گیاه خوارن و یا حتی به خیلی از مواد داخل این خوراکی حساسیت دارن، چی میشه؟

Divvies Vegan و Nut Free یه فکر بکر برای این مشکل کرده. اومده یه فروشگاه مخصوص کسانی درست کرده که به انواع آجیل و گلوتن حساسیت دارن یا گیاه خوارن.

این فروشگاه بین همه برند های رنگارنگ و معروفی که وجود داره معروف شده و جامعه خاصی رو هم هدف قرار داده.

Lefty’s: فروشگاه چپ دست ها

شاید بارها شنیده باشین که دنیا برای راست دست ها ساخته شده. صبح که از خواب بیدار میشین با چیزایی سر و کار دارین که مخصوص راست دست هاست تا شب که می خوابین.

نیچ مارکتینگ در Lefty’s

اما فروشگاه Lefty’s بخش چپ دست جامعه رو هدف قرار داده که جامعه کوچکی هم نیستن. ۹۰ درصد مردم راست دستن و چپ دست ها باید از وسایلی استفاده کنن که برای راست دست ها درست شده.

اما فروشگاه مخصوص چپ دست ها لوازمی رو می فروشه که مخصوص چپ دست ها درست شده. نمی تونین تصور کنین که این فروشگاه برای یه آدم چپ دست چقدر غنیمت بزرگی به حساب میاد.

مدل UNTUCKit

احتمالا به خودتون گفتین که صنعت لباس دیگه خیلی پیشرفت کرده و یه مورد ساده مثل پیراهن پیشرفت زیادی لازم نداره. اما هنوزم هستن کسایی که دوست ندارن پیراهنی بپوشن که آسیتناش نیاز به تا کردن داره. یا دوست ندارن که پیراهنشون خیلی بلند باشه.

UNTUCKit این مشکل رو حل کرده و پیراهنایی تولید می کنه که آستیناش نه اونقدر کوتاهه که پیراهن غیر رسمی به حساب بیاد و نه اونقدر بلند که بشه اون رو تا کرد. خلاصه یه پیراهن خاص برای نیاز خاص طراحی شده.

چطور یک نیچ مارکت پیدا کنیم؟

حالا که چند نمونه از نیچ مارکتینگ رو دیدین و با تعریفش آشنا شدین وقتش رسیده که دست بکار بشین و یه بازاریابی گوشه ای خوب برای خودتون پیدا کنین. اگه هیچ ایده ای ندارین که چطور می تونین این کارو انجام بدنین نگران نباشین. من ۴ مرحله رو به شما میگم که می تونین برای پیدا کردن نیچ مارکت ازش استفاده کنید.

۱: نقاط قوت و علایق خود را شناسایی کنید

با چیزی که توی اون مهارت دارین و ارائه می کنین شروع کنین. زمانی می تونین بهترین بازاریابی از نوع گوشه ای رو برای خودتون ایجاد کنین که نقاط ضعف و قوت خودتون رو بشناسین. سعی کنین همه قابلیت های گروه خودتون رو بدونین و حسابی در موردشون فکر کنین. تصمیم بگیرین که بیشتر از همه دوست دارین به چه قشری خدمات رسانی کنین.

 • چه مشکلات خاصی رو حل می کنین؟
 • کدوم مشکلات هست که شما بهتر از رقباتون حل می کنین؟
 • توی بازار کاریتون برتری شما چیه؟
 • اطلاعات شما در چه زمینه ای خیلی زیاده؟
 • شما و تیمتون دوست دارین به چه گروهی خدمت کنین؟

۲: به شیوه ابتکاری تحقیق کنید

فکر می کنم اگه کمی از بازاریابی سر رشته داشته باشین، بدونین که صرفا فقط دونستن نقاط قوت و ضعف نمی تونه توی کارتون بهتون کمک کنه. پس لازم دست به کار بشین و بعد از این که جامعه هدف خودتون رو مشخص کردین، بررسی کنین که اصلا جای پیشرفت دارین یا نه.

حتی باید بررسی کنید که میزان تقضا برای خدمات شما چه میزان خواهد بود. همه این موارد رو باید کامل بررسی کنید تا وقتی کارتون رو شروع کردین دچار مشکل نشین.

شما باید دسته بندی های مختلف و کلید واژه های مرتبط با کارتون رو پیدا کنین و روی اونا تمرکز کنین.

مثلا آمازون منبع خوبی برای پیدا کردن دسته بندی های مرتبط با کسب و کار شماست. آمازون یه خورده فروش آنلاینه و دسته بندی های زیادی برای زمینه های مختلف داره که شاید حتی به ذهن شما هم نرسیده باشه.

نیچ مارکتینگ در آمازون

می تونین از الکسا و ابزارهای دیگه سئو کمک بگیرین و میزان گستردگی و سختی هر کلید واژه مربوط به کسب و کار خودتون رو بررسی کنید. این طوری می تونین تصمیم بگیرین که باید از کجا، کار خودتون رو شروع کنید.

۳: مشتری ایده آل خود را بشناسید

روش دیگه ای که می تونه به شما کمک بزرگی توی بازاریابی تخصصی بکنه اینه که از نزدیک با مخاطب هدف خودتون برخورد داشته باشید و هرچیزی که واقعا نیاز دارن رو بشناسید. این طوری خدمات مناسب رو در زمان مناسب و به شخص مناسب ارائه می دین.

ابزارهای زیادی هم برای شناسایی بهتر کاربران شما وجود داره. باید تلاش کنید و تجربه کسب کنید تا نیاز واقعی کاربر خودتون رو بشناسید. اما یکی از بهترین ابزارهایی که می تونم بهتون پیشنهاد بدم ابزار همپوشانی مخاطبان الکسا است. با این ابزار می فهمین که مشتری های شما به چی نیاز دارن و حتی در آینده به چه خدماتی نیاز پیدا می کنن.

۴: انتخاب، آزمایش، تنظیم و تکرار

به عنوان آخرین بخش در مورد انتخاب نیچ مارکتینگ مناسب کسب و کارتون باید این کار ها رو انجام بدین.

اول از همه که راهی که می خواین برین رو انتخاب می کنین. چطور می خواین خدمات خودتون رو ارائه بدین؟ چیکار می خواین بکنین که مشتری خدمات شما رو ببینه؟ اصلا چرا باید شما را انتخاب کنن؟

مرحله بعدی اینه که جواب سوالا رو که پیدا کردین رو آزمایش کنین. باید با آزمون و خطا به دست بیارین راهی که انتخاب کردین مناسبه یا نه. در نهایت بعد از یه مدت که به نتیجه رسیدن باید راه های جدیدی که به ذهنتون رسیده، تجربیات جدید و… رو به عنوان یه برنامه جدید تنظیم کنید.

در نهایت مسیر رو دوباره از اول تکرار می کنین. شاید در نگاه اول سخت به نظر برسه اما این طوری می تونین توی کارتون موفق بشین. تجربه کسب کنین و شانس موفقیت خودتون رو نسبت به رقباتون بالاتر ببرین.

مدیاروت مشاور حرفه ای ها

چرا مدیاروت

مدیاروت راههای جذاب تر شدن و تو چشم بودن برای گوگل رو نشونتون میده، درمورد سئو و بهینه سازی وب سایتِ شما بهتون مشاوره میده، و باعث میشه با کمک سئو سایتِ خودتون رو، به صفحات اول گوگل و نتایج اول جستجو ببرید و ترافیک سایتتون هم افزایش پیدا کنه.

مدیاروت گزارش کاملی درمورد مشکلاتی که سایتتون از نظر سئویی داره بهتون ارائه میکنه؛ تا با مشاوره سئویی مدیاروت و گروه فنیِ شرکتتون مشکلات رو حل کنید.

و در قدم های بعدی برای رسیدن به اهدافتون، براتون استراتژی تدوین میکنه و به مرحله اجرا درمیاره تا بتونید هدفهاتونو دونه دونه تیک بزنید.

در آخر نیچ مارکت رو هدف قرار بدید و به آن دست پیدا کنید

اگه تا حالا توی یه بازار تخصصی فعالیت نکردید، وقت این رسیده که از بازاریابی گوشه ای به عنوان وسیله ای برای ارتباط با زیر مجموعه های کوچکتر اما وفادار تر از مشتریان استفاده کنین. می تونین از روش ها و نکاتی که توی این پست با هم مرور کردیم استفاده کنین. این نکات به شما کمک می کنه که نیچ مارکتینگ (Niche Marketing) مناسبی برای خودتون انتخاب کنین و سریعتر مشتری های مناسب کسب و کارتون رو پیدا کنید.

اگه توی این مسیر به کمک نیاز داشتین می تونین روی کمک مدیاروت حساب کنین. امیدوارم این مطلب براتون مفید بوده باشه.

منابع:

اشتراک گذاری

فیس بوک
توئیتر
لینکداین
واتس اپ
ایمیل

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×