هر آنچه باید در مورد مدل بازاریابی ساستک (SOSTAC) بدانید

آکادمی آموزش سئو و دیجیتال مارکتینگ

فهرست عناوین

مدل بازاریابی SOSTAC

درباره مدل بازاریابی SOSTAC چه اطلاعاتی دارین؟ آیا میدونین این مدل بازاریابی در چه مواقعی اهمیت داره؟ اگه به دنیای دیجیتال مارکتینگ هستین و شیوه های مختلف اون رو برای جذب مخاطب بیشتر دنبال می کنین، حتماً مدل های بازاریابی متنوعی رو دیدین برای کسب و کارها پلن دیجیتال مارکتینگ طراحی میکنن.

 این مدل های نقش خیلی مهمی در بازگشایی مسیر مارکتینگ کسب و کارها دارن. در بین مدل های متنوع بازاریابی و مهم تر از همه دیجیتال مارکتینگ می تونیم به مدل بازاریابی SOSTAC اشاره کنیم. باید بگیم که این مدل بازاریابی یک روش و راهکار بسیار کاربردی در استراتژی کسب و کارها است. در واقع کسب و کارها با استفاده از این از پلن دیجیتال مارکتینگ میتونن به اهداف خود دست پیدا کنن.

اگه شما هم میخواین با این مدل بازاریابی آشنا بشیم و بدونین که این مدل چه ویژگی هایی داره، با مدیاروت همراه باشید.

منظور از مدل بازاریابی SOSTAC چیست؟

مدل بازاریابی ساستک یک مدل و استراتژی برای به وجود آوردن و کنترل طرح هایی که شما برای معرفی کسب و کارتون به اون نیاز دارین. این مدل قوانین و چارچوب هایی رو در اختیار شما میزاره که با استفاده از اون های میتونین پلن های مختلف دیجیتال مارکتینگ رو اجرایی کنید. توسعه هر نوع طرحی که مد نظر دارین با مدل بازاریابی ساستک امکان پذیره. وقتی که اجزا و عناصر مدل ساستک کنار هم قرار میگیرن، دقیقاً عملکرد مانند تکه های پازل دارن، اون ها در کنار هم یک بیگ پلن را تشکیل میدن و برای طراحی استراتژی بازاریابی شما را کمک میکنن.

رشد در مدل بازاریابی ساستک

چرا به مدل بازاریابی SOSTAC نیاز پیدا می کنیم

یکی از مهم ترین سوال هایی که ممکنه برای شما هم مطرح بشه، دلیل استفاده کردن از این مدل بازاریابی هست. افراد زیادی هستند که در ابتدا چرا استفاده از استفاده این مدل را از خود و دیگران می پرسند. ما هم در ادامه مطلب به دلایلی که باعث میشه از این استراتژی بازاریابی استفاده کنیم می پردازیم.

تولید ساختاری شفاف و روشن

همونطور که میدونید شما در برای انجام امور دیجیتال مارکتینگ خود، با استراتژی و ساختاری نیاز دارین که بتونین توسعه کسب و کارمون رو به اون بسپارید. در کنار این، تولید یک ساختار شفاف به در فعالیت های مارکتینگ به شما کمک میکنه که در تعیین هدف خود عملکرد بهتری داشته باشین و بتونین استراتژی خودتون را به خوبی برای مشتری شرح بدین. مدل بازاریابی ساستک به شما کمک میکنه تا مراحل مورد نیاز برای تولید و پیاده سازی هر نوع طرح تجاری و بازاریابی رو به راحتی انجام بدین.

مشتریان محور اصلی کسب و کار هستند

مدل ساستک طرحی برای مشتری محور بودنه. در حقیقت به واسطه این مدل می تونین به بررسی عملکرد مخاطبان، شرکای خود، عوامل موثر در کار و رقبا در اوضاع مختلف بپردازید. با توجه به این بررسی در نهایت به یک برنامه اصولی و استاندارد برای کمک به فرآیند بازاریابی دیجیتال می رسید.

تعیین اهداف مورد نظر

حتماً می دونین که یک از مهم ترین معیارها توی انجام فعالیت های دیجیتال مارکتینگ، تعیین هدف است. در واقع این هدف های شما هستن که به شما انگیزه میدن تا ادامه راه رو با قدرت بیشتری طی کنید. چشم انداز آینده کسب و کارتون با استفاده از مدل بازاریابی SOSTAC مشخص میشه. بنابراین میشه گفت تعیین هدف میتونه مهم ترین نقش رو در انجام پلن دیجیتال مارکتینگ ایفا کنه.

بررسی مدل SOSTAC

تکنیک های کاربردی

وقتی به استفاده از مدل بازاریابی SOSTAC نیاز پیدا می کنید، که بخواین با تکنیک های مختلف در دنیای دیجیتال مارکتینگ حضور داشته باشین.

مدیریت فعالیت های بازاریابی و کنترل استراتژی ها

بهتره که بدونین مدل بازاریابی SOSTAC میتونه روش هایی که رو در اختیار شما بزاره که با استفاده از اون ها استراتژی های مورد نظرتون رو بررسی کنین و بعد از کنترل و مدیریت به مراقبت و نگهداری از اینها بپردازین. اگه بخوایم این موضوع رو به زبان ساده توضیح بدیم، باید بگیم الگوی مارکتینگ به شما کمک میکنه که با حفظ و نگهداری استراتژی های مورد نظرتون به نتایج موفقی در کسب و کارتون دست پیدا کنین.

طراحی مدل بازاریابی SOSTAC و اصول آن

شما برای طراحی مدل بازاریابی SOSTAC باید مراحلی رو انجام بدین و با توجه به هر کدوم از مراحل، نتایج بدست اومده رو بررسی کنین.

تحلیل و بررسی اوضاع و موقعیت Situation

گام اول در طراحی مدل بازاریابی SOSTAC، تحلیل و تجزیه اوضاع و موقعیت که شما در اون قرار دارین. توی این مرحله باید مشخص کنین که وضعیت کلی شرکت شما چگونه است. تحلیل و بررسی جزئی موقعیت به شما کمک میکنه تا از انجام فعالیت های مارکتینگ خود تصویر واضح و روشنی داشته باشین. از این طریق میتونین بفهمین که شما که هستید و برای چه چیزی کار می کنید؟ و اهداف مورد نظر شما چیست؟

توجه داشته باشین که توی این مرحله اهداف، پرسونای مشتری و تحلیل و بررسی رقبایتان نقش بسیار مهمی در بهبود اوضاع شرکت شما داره.

تعیین هدف Objectives

بعد از این مرحله اول رو با موفقیت پشت سر گذاشتین و وضعیت کلی کسب و کارتون رو مشخص کردین. باید به فکر تعیین هدف باشین. در این مرحله باید روی اهداف کوتاه مدت خود تمرکز کنین، چرا که این اهداف باعث میشن شما هر چه سریع تر توی مسیر پیشرفت بازاریابی دیجیتال مارکتینگ قرار بگیرین. یکی از تاثیرگذارترین روش هایی که به شما کمک میکنه در مدل بازاریابی SOSTAC عملکرد مناسبی داشته باشین، روش ۵Ss می باشد.

مواردی مانند فروش SELL، صحبت کردن SPEAK، خلق ارزش افزوده SERVE، صرفه جویی در هزینه SAVE و سروصدا کردن SIZZLE جزء روش ۵Ss می باشند.

  • فروش: شما باید تلاش کنین که فروش محصولاتتون رو افزایش بدین. حتی اگه فروش آنلاین ندارین، میتونین از راه های مختلف مثل پیک رایگان و تخفیف روی قیمت ها، مشتری جذب کنین.
  • صحبت کردن و ایجاد ارتباط با مشتریان: برای اینکه به راحتی با مخاطبتون وارد تعامل بشین میتونین از کانال های ارتباطی مثل شبکه های اجتماعی استفاده کنین.
  • خلق ارزش افزوده: باید برای مشتریان خدمات ویژه ای در نظر بگیرین، با خلق ارزش افزوده میزان رضایت مشتری از عملکرد شما چندین برابر میشه.
  • در هزینه های خود صرفه جویی کنید: باید تا جایی که امکان داره هزینه های اضافی خودتون رو کاهش بدین تا سودآوری بیشتری داشته باشین. استفاده از سایت ها و شبکه های اجتماعی گزینه خوبی برای کاهش هزینه های جانبی است.
  • سر و صدا کردن و برندینگ: برندسازی به صورت آنلاین در مدل بازاریابی SOSTAC یکی از بهترین روش ها برای توسعه کسب و کار تونه، بنابراین سعی کنین با برند خود در فضای دیجیتال سر و صدا راه بندازین.

برای مطالعه بیشتر مدل ۵Ss می تونید این مقاله رو مطالعه کنید.

طراحی استراتژی Strategy

با طراحی استراتژی بازاریابی علاوه بر این که میتونین به اهداف کوتاه مدت خود برسید، به اهداف بزرگ و بلند مدت کسب و کارتون نزدیکتر می شوید. در این مرحله افزایش جذب مشتریان و ایجاد ارتباط موثر با آن ها و بازخوردهای اون ها اهمیت زیادی دارن.

مدیاروت مشاور حرفه ای ها

چرا مدیاروت

مدیاروت راههای جذاب تر شدن و تو چشم بودن برای گوگل رو نشونتون میده، درمورد سئو و بهینه سازی وب سایتِ شما بهتون مشاوره میده، و باعث میشه با کمک سئو سایتِ خودتون رو، به صفحات اول گوگل و نتایج اول جستجو ببرید و ترافیک سایتتون هم افزایش پیدا کنه.

مدیاروت گزارش کاملی درمورد مشکلاتی که سایتتون از نظر سئویی داره بهتون ارائه میکنه؛ تا با مشاوره سئویی مدیاروت و گروه فنیِ شرکتتون مشکلات رو حل کنید.

و در قدم های بعدی برای رسیدن به اهدافتون، براتون استراتژی تدوین میکنه و به مرحله اجرا درمیاره تا بتونید هدفهاتونو دونه دونه تیک بزنید.

استفاده از تاکتیک های کاربردی Tactics

در مدل بازاریابی Sostac، تاکتیک ها ابزارهای دیجیتالی هستن که به وسیله برنامه ریزی و استفاده درست از اون ها میتونین به اهداف و پلن دیجیتال مارکتینگ خود برسید. تاکتیک هایی که میتونین از اون استفاده کنین عبارت اند از سئو و بهینه سازی سایت، تبلیغات کلیکی گوگل، همکاری با رقبا و ایمیل مارکتینگ.

اقدام و عمل Action

در این مرحله باید همه اقدامات مورد نیاز برای بهبود کسب و کارتون رو انجام بدین و با عملکردی موفقیت آمیز شرایط رو برای پیشرفتتون مهیا کنین. انجام درست این موارد میتونه شما رو به اهدافتون نزدیک تر کنه. تولید محتوای استاندارد، لینک سازی، ایمیل مارکتینگ، سئو و سایر اقدامات مرتبط با این موضوعات نقش مهمی در پیشرفت پلن دیجیتال مارکتینگ شما دارن.

کنترل و مدیریت Control

آخرین و کاربردی ترین مرحله برای بررسی نتایج عملکرد تون کنترل و مدیریت در مدل بازاریابی Sostac  است. در این مرحله میتونین تمام فعالیت هایی که انجام دادین رو بررسی کنین. نقاط ضعف و قوت، پیشرفت، خطاها و اشتباهات شما در این مرحله مشخص می شود. پیشنهاد ما برای بررسی و ارزیابی اطلاعات و آمار سایت و تاکتیک های که استفاده کردین، گوگل آنالیتیکس است.

نتیجه گیری مدل ساستک

نتیجه گیری برای تاثیر گذاری مدل بازاریابی Sostac

همون طور که در ابتدای مقاله توضیح دادیم مدل بازاریابی ساستک به عنوان یکی از بهترین و پرطرفدارترین مدل های استراتژی دیجیتال معرفی شده و توی این سال ها کاربران زیادی از این روش برای توسعه کسب و کارشون استفاده کردن. شما هم می تونین با استفاده از این روش بازاریابی، برنامه های کسب و کارتون رو به مرحله اجرا برسونید.

در پایان از شما میخوایم نظرات و تجربیات خود را برای ما در مدیاروت ارسال کنین.

منبع: 

اشتراک گذاری

فیس بوک
توئیتر
لینکداین
واتس اپ
ایمیل

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×