تبلیغات کلیکی چه مزایا و معایبی دارند؟

فهرست عناوین

همه چیز درباره انواع تبلیغات کلیکی

درباره انواع تبلیغات کلیکی چه اطلاعاتی دارید؟ به نظر شما تبلیغات کلیکی چگونه است؟ چرا ریتارگتینگ از محبوبیت زیادی برخوردار است؟ تبلیغات PPC و CPC چیست؟ هدف مدیاروت از ارائه این مقاله پاسخ به همه سوال هاییه که شما درباره انواع مختلف تبلیغات کلیکی دارین؛ بنابراین اگه میخواین در مورد تبلیغات کلیکی اطلاعات زیادی رو کسب کنین، این مقاله رو از دست ندین و با ما همراه باشین.

تبلیغات کلیکی تو فضای وب و آنلاین طرفدار خیلی زیادی داره و به عنوان یکی از پرکاربردترین روش‌های تبلیغات شناخته میشه. این نوع روش تبلیغات اولین بار در سال ۱۹۹۶ ارائه شد. با توجه به آمار سال ۲۰۱۷، Social Media Today هفت تبلیغ دهنده بیشتر از ۱/۱۰ میلیارد دلار هزینه رو به این روش تبلیغاتی اختصاص دادن. در حال حاضر بسیاری از شرکت‌ها و سازمان‌های معتبر و توسعه یافته، هزینه‌های بسیاری زیادی رو صرف انواع تبلیغات کلیکی میکنن. یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌ها، شرکت آمازون هستش که بیش از ۵۰ میلیون دلار از کل بودجه سالش رو به تبلیغات کلیکی اختصاص میده.

تبلیغات کلیکی PPC به چه معنا است؟

تبلیغات کلیکی Pay Per Click یکی از انواع روش‌های تبلیغاتی فضای اینترنته که هزینه اون رو به ازای هر کلیکی که بر روی تبلیغات رسانه‌ها انجام میشه، مشخص میکنن. در نتیجه رسانه‌هایی که این تبلیغات رو انتشار میدن، اما مورد توجه مخاطب قرار نمیگیره و کلیکی روی اون انجام نمیشه، نمیتونن هزینه ای رو دریافت کنن. توی این نوع تبلیغات تعداد تبلیغات، معیاری برای محاسبه هزینه محسوب میشه.

مثلاً تبلیغات گوگل ادوردز که نتایج گوگل اونو به نمایش میزاره از روش PPC استفاده میکنه. بدین صورت هر کلیکی که روی لینک تبلیغات شما انجام میشه، از اعتباری رو که در اختیار گوگل گذاشتید رو کاهش میده. تبلیغات بنری رو هم میتونین با توجه به هیمن روش انجام بدین. برای استفاده از این روش شما باید برای کسب و کارتون یک بنر طراحی کنین و فقط به ازای کلیک‌هایی که بر روی بنر انجام میشه باید مبلغ تبلیغات رو پرداخت کنین.

تبلیغات CPC چه کاربردی دارد؟

CPC یا هزینه ای که برای هر تعداد کلیک در نظر گرفته میشه، معیاریه که هزینه‌های کلیک‌ها رو بررسی میکنه. CPC فقط بخشی از تبلیغات کلیکی به حساب میاد، اما بعضی از موارد برای واگذاری به این روش تبلیغات مورد استفاده قرار میگیره. Cost Per Click یا CPC یعنی هزینه ای که برای کلیک محاسبه میشه. در حقیقت اصطلاح هزینه هر کلیک وقتی کاربرد داره که شما برای برگزاری کمپین تبلیغاتی خودتون برنامه ریزی میکنین و دارین به ازای هر کلیکی که بر روی تبلیغاتتون در رسانه منتشر کننده انجام میشه، هزینه پرداخت میکنین.

تبلیغات CPC کاربرد زیادی در گروه‌های تبلیغاتی دارن. در کنار گروه‌ها و مجموعه‌های تبلیغاتی، کمپین‌های مختص فهرست کلمات کلیدی، تعداد صفحه‌های فرود و هر اجزای کمپین تبلیغاتی رو میشه برای رسیدن به اهداف مورد نظر بهینه سازی کرد. شخصی که میخواد تبلیغ کنه شاید یک یا چند کمپین تبلیغاتی رو تو یک بازه زمانی تعیین شده برگزار کنه البته قبل از اجرای کمپین باید معیارهای و نیازهای کسب و کارشو ارزیابی کنه.

توی این نوع روش تبلیغاتی، افرادی که تصمیم به تبلیغ دارن، واژه ای رو برای سرمایه گذاری انتخاب میکنن که علاوه بر مطلوب بودن با موضوعات کسب و کارشون مرتبط باشه. معمولاً واژه‌هایی که اکثر کسب و کارها برای افزایش ترافیک سایتشون در نظر میگیرن، قیمت بیشتری دارن، اما واژه‌هایی که زیاد مورد توجه قرار نمیگیرن، از قیمت ارزان تر برخوردار هستن. فردی که تصمیم به اجرای کمپین تبلیغاتی میگیره باید بتونه بین CPC و درآمد فعلی و آینده خود تعادل برقرار کنه.

عوامل موثر در تبلیغات CPC

سیستم CPC به عنوان یکی از انواع تبلیغات کلیکی، شرایطی رو برای تبلیغ کنندگان فراهم میکنه که به راحتی به مخاطبان خودشون دسترسی داشته باشن. علاوه بر مزایده و سرمایه گذاری، کیفیت نتایج جستجو از اهمیت بیشتری برخورداره. چرا که گوگل برای راحتی کاربران این موضوع رو اولویت قرار میده؛ بنابراین میشه گفت گوگل ادوردز تبلیغات انتخاب میکنه که در کوتاه‌ترین زمان و به راحت‌ترین شکل ممکن نیازها و خواسته‌های مخاطب را برطرف کنه.

وقتی که مخاطب موضوع مورد نظرش رو تو گوگل جستجو میکنه، گوگل ادوردز با توجه به رتبه تبلیغ، CPC، کیفیت و ارتباط تبلیغ با کلیدواژه‌های اصلی و کمپین، تبلیغ رو برای کاربر به نمایش میزاره. همچنین نمره کیفیت بر اساس فاکتورهایی مثل، نرخ کلیک یا CTR، ارتباط کلمات کلیدی با گروه تبلیغاتی، کیفیت، ارتباط داشتن با صفحه فرود و متن تبلیغاتی و کارایی اکانت ادوردز مشخص میشه.

نحوه محاسبه نمره کیفیت به شکل پویا هستش، به همین علت میشه در مدت زمانی که در اختیار دارین، اونو بهینه سازی کنین. با استفاده از این سیستم تبلیغ کنندگان مجبورن بهترین و با کیفیت‌ترین اطلاعات رو برای افراد منتشر کنن. ارائه محتوای با ارزش توسط PPC به دو دلیل میتونه بازدهی خوبی از سرمایه گذاری داشته باشه. اول اینکه شما هزینه بسیار کمی رو برای هر کلیک به ادوردز پرداخت میکنین و از طریق کمپین‌های تبلیغاتی هدفمند سریع تر به اهداف خود می‌رسید. دوم، تولید محتوای با ارزش میتونه نرخ تبدیل رو افزایش بده و باعث افزایش فروش بشه.

کمپین تبلیغاتی چیست؟

اجرای کمپین توسط تبلیغ کنندگانه که این روزها خیلی مورد توجه مدیران کسب و کار قرار گرفته. تبلیغ کننده برای برگزاری یک کمپین استاندارد، باید فعالیت‌های خودشو به طور منظم و هدفمند برنامه ریزی کنه. کارهای مرتبط با اجرای کمپین به گونه ای طراحی و برنامه ریزی میشه که از طریق ارسال پیام به صورت منظم به مخاطبان اصلی و بازار هدف، باعث تغییر نگرش اون‌ها به خدمات و یا محصول خاصی میشه.

کمپین‌های تبلیغاتی شامل برنامه‌های مجزا و البته هماهنگ هستش که همه عناصر تبلیغاتی مثل رسانه‌ها، روابط عمومی، رسانه‌های اجتماعی، ابزارهای چاپی و محیط رو در بر میگیره. به طوری که شما میتونین با در نظر گرفتن یک محتوای مشترک، تو یک بازه زمانی مشخص، پیام‌های مختلف تبلیغاتی رو ارائه کنین. در حقیقت شما با استفاده از کمپین‌های تبلیغاتی، پیام مشخص و یکسان رو از طریق کانال‌های مختلف انتشار میدین.

تاثیر کمپین تبلیغاتی در کسب و کار

همونطور که گفتیم در بین انواع تبلیغات کلیکی، کمپین‌های تبلیغاتی تاثیر زیادی روی جذب مخاطبان هدف میزاره. مدیران کسب و کار میتونن با استفاده از این روش استراتژی‌هایی رو برای بهبود فروش محصولاتشون طراحی کنن. پیش از تشکیل کمپین باید بتونین جایگاه شرکت و آینده ای مورد نظرتون رو تعیین کنین. سپس با هدف حفظ و ارتقای ارزش‌ها، ویژگی‌ها و مزایای محصولات یا خدمات اقدام به برگزاری کمپین کنین.

معرفی انواع تبلیغات کلیکی

در ادامه مقاله معرفی و توضیح درباره انواع تبلیغات کلیکی پرداختیم.

تبلیغات همسان یا نتیو Native چیست؟

یکی از محبوب‌ترین روش‌های تبلیغاتی برای بزرگ‌ترین برندها تو کشور ما تبلیغات همسان با نتیو هستش. توی این نوع روش کاربران مطالب رو در محیط سایت به صورت پیشنهادی مشاهده میکنن. تبلیغات همسان یا نتیو رو میتونید توی سایت و شبکه اجتماعی مورد نظرتون ببینید. تبلیغات همسان با تجربه کاربری سازگاری بسیار خوبی دارن. علاوه بر این با استفاده از روش، میتونین محتوای متنی بیشتری رو نسبت به مدل تبلیغات بنری منتشر کنین. محتوای این تبلیغات برای جلب اعتماد بیشتر در قسمت‌های بالا و پایین محتوای اصلی سایت قرار میگیرن. برای مثال، وقتی شما وارد یک سایت میشین و مطلبی به شما پیشنهاد میشه، اگه روی اون کلیک کنین، وارد یک وبسایت دیگه میشین.

انواع تبلیغات نتیو عبارت اند از، تبلیغ در بین محتوا In-Feed Units، تبلیغ در موتورهای جستجو Paid Search Units، ویجت‌های پیشنهادی Recommendation Widgets، نتایج جستجو در خریدهای آنلاین Promoted Listings، تبلیغات بنری با اجزای همسان Display Ads With Native Elements و تبلیغات همسان به صورت انتخابی.

pay to click

تبلیغات در جستجو Search Ads

یکی از پرطرفدارترین انواع تبلیغات کلیکی، تبلیغات در جستجو است. این روش از تبلیغات تو نتایج جستجو مخاطبان فضای اینترنت مشاهده میشه و به طوری که محتوای تبلیغ کنندگان، اگه با عبارات جستجو شده توسط بازدیدکنندگان مرتبط باشه، برای اون‌ها به نمایش گذاشته میشه. دقیقاً مثل تبلیغات گوگل  Google Ads.

در حقیقت گوگل با به کارگیری الگوریتم‌های هوشمند خود مطالب تبلیغاتی تبلیغ کنندگان رو به کاربرانی که عبارات مرتبط با اون رو سرچ میکنن، نشون میده. بدین صورت که تبلیغ کنندگان تو محتوای خودشون از کلیدواژه‌های مرتبط با کسب و کار استفاده میکنن و گوگل با توجه به کلیدواژه‌های مرتبط با سایت و همچنین ارتباط اون‌ها با عبارات و کلمات جستجو شده توسط کاربران، محتواهای تبلیغاتی رو به نمایش میزاره.

ریتارگتینگ Retargeting

یکی دیگر از انواع تبلیغات کلیکی، تبلیغات ریتارگتینگ هستش که در سال‌های گذشته محبوبیت زیادی رو بین تبلیغ کنندگان بدست آورده. زیرا عملکرد مناسبی داشته و تونسته نتایج خوبی را برای کسب و کارها رقم بزنه. روش ریتارگتینگ گونه ای است، که بعد از شناخت کاربران و بازدیدکنندگان تبلیغ در فضای اینترنت، حتی اگه یک بار تبلیغ رو دیده باشن، تبلیغات مرتبط با آن بازدیدکنندگان و کاربران رو به اون‌ها نشون میده. از ویژگی‌های این روش تبلیغاتی میشه به بهینه سازی به صورت پیشرفته، تبلیغات هدفمند و بهبود عملکرد برند اشاره کرد.

ریتارگتینگ محصولات Products Retargeting

در بین تبلیغات ریتارگتینگ، نوع کارآمدتر و پیشرفته تری به نام ریتارگتینگ محصولات وجود داره. شما برای استفاده از روش باید مراجعه کنندگان سابق و کاربران سایتتون رو در فضای اینترنت شناسایی کنین و محصولاتی که رو به اون‌ها نشون بدین که قبلاً توی سایت دیده باشه. تبلیغات ریتارگتینگ محصولات پرکاربردترین روش تبلیغاتی در بین مدیران سایت‌های فروشگاهیه. چرا که عملکرد اصلی این روش نمایش مجدد محصولاتیه که مخاطب قبلاً اونو تو فضای اینترنت دیده.

تبلیغات بنری Banner Ads چیست؟

اگر بخوایم از انواع تبلیغات کلیکی به یکی از اولین روش‌های تبلیغاتی اشاره کنیم، باید به سراغ تبلیغات بنری بریم. در ابتدا این روش تبلیغاتی به صورت اجاره ای Rent بوده. رسانه‌های منتشر کننده تبلیغات در سال‌های گذشته به صورت PPC، تبلیغات بنری رو ارائه میکردن. همونطور که تبلیغات بنری تو سایت‌های مختلف رو مشاهده کردین، میدونین که این نوع تبلیغات به صورت بنری و معمولاً در قسمت‌های کناری و بالای سایت‌های منتشر کننده تبلیغ قابل مشاهده است.

این نوع تبلیغ، با فرمت‌های متفاوتی مثل گرافیک، متن، تصویر، فیلم و … برای کاربران به نمایش گذاشته میشه. کاربر با کلیک روی هر کدوم از اون‌ها، میتونه وارد سایت تبلیغ کننده بشه. ارائه تبلیغات بنری هدفمند باعث میشه که پیام‌های برند با کیفیت بهتری به بازدیدکنندگان سایت انتقال پیدا کنه. بنرها به صورت ثابت یا متحرک ارائه ارائه میشن و معمولاً تاثیرگذاری بنرهای مستطیل شکل و عریض نسبت به بنرهای باریک بیشتره.

انواع تبلیغات بنری عبارت اند از، تبلیغات  Rich Media Adz، تبلیغات بنری  Overlays، تبلیغات نمایشی Interstitials  و تبلیغات Sponsorship.

انواع تبلیغات کلیکی چه مزایایی دارند؟

در ادامه مقاله به مزایای انواع تبلیغات کلیکی اشاره کردیم.

صرفه جویی در هزینه

همونطور که گفتیم شما با استفاده از تبلیغات کلیکی PPC بر اساس تعداد کلیک‌هایی که توسط کاربران انجام میدن، باید هزینه کنین. با توجه به این موضوع شما برای بازدیدهای صورت گرفته هزینه پرداخت نمیکنین. این هزینه تنها به تعداد کلیک بستگی دارد. شما میتونین با در نظر گرفتن میزان فروش و شرایط بازاریابی، کمپین تبلیغاتی بازاریابی خودتون رو صورت دقیق و هدفمند برنامه ریزی کنین.

تبلیغات هدفمند

یکی از مهم‌ترین مزیت‌های روش‌های تبلیغاتی کلیکی، هدفمند بودن اون‌ها است. به همین علت بسیاری از مدیران کسب و کارها به استفاده از این نوع تبلیغات برای ارتقای خود روی آورده‌اند. در انواع تبلیغات کلیکی این امکان برای شما فراهمه که بتونین تنظیمات کمپین مورد نظرتون رو با توجه به اطلاعات کاربران تغییر بدین.

قابل ارزیابی هستند

برای افرادی که از انواع تبلیغات کلیکی استفاده میکنن، ابزارهایی مثل گوگل تگ منیجر Google Tag Manager و گوگل آنالیتیکس Google Analytics در نظر گرفته شده که با بتونن اطلاعات مرتبط با کمپین‌های کلیکی رو مورد ارزیابی قرار بدن. معمولاً پلتفرم‌هایی که تبلیغات کلیکی ارائه میکنن، درباره هزینه‌های صرف شده و نتایج بدست آمده، تبلیغ کنندگان رو مطلع میکنن. تبلیغ کنندگان با استفاده از این دو ابزار میتونن نتایج تبلیغات منتشر شده رو تجزیه و تحلیل کنن.

افزایش سرعت

شما برای نمایش تبلیغ تا پیاده سازی اون روی بستر اینترنت فقط به ۳۰ دقیقه زمان نیاز دارین. انواع تبلیغات کلیکی در مقایسه با روش‌های بازاریابی از سرعت عملکرد بیشتری برخوردارن. همچنین شما میتونین نتایج رو به صورت لحظه ای مشاهده کنین.

استفاده از منابع مختلف آموزشی

وجود منابع متعدد آموزشی برای یادگیری و انواع تبلیغات کلیکی، یکی دیگر از مزیت‌های این روش‌ها محسوب میشه. کارشناسان و متخصصان در شرکت‌های بازاریابی با توجه به مهارت و دانشی که دارن برای انجام این تبلیغات تصمیم‌گیری و برنامه ریزی میکنن.

مدیاروت مشاور حرفه ای ها

چرا مدیاروت

مدیاروت راههای جذاب تر شدن و تو چشم بودن برای گوگل رو نشونتون میده، درمورد سئو و بهینه سازی وب سایتِ شما بهتون مشاوره میده، و باعث میشه با کمک سئو سایتِ خودتون رو، به صفحات اول گوگل و نتایج اول جستجو ببرید و ترافیک سایتتون هم افزایش پیدا کنه.

مدیاروت گزارش کاملی درمورد مشکلاتی که سایتتون از نظر سئویی داره بهتون ارائه میکنه؛ تا با مشاوره سئویی مدیاروت و گروه فنیِ شرکتتون مشکلات رو حل کنید.

و در قدم های بعدی برای رسیدن به اهدافتون، براتون استراتژی تدوین میکنه و به مرحله اجرا درمیاره تا بتونید هدفهاتونو دونه دونه تیک بزنید.

معایب انواع تبلیغات کلیکی

در این بخش از مقاله توضیحات مختصری درباره معایب کمپین‌های کلیکی ارائه می‌کنیم.

نیاز به زمان دارند

همونطور که در بخش‌های قبلی توضیح دادیم، اطلاعات مرتبط با روش‌های تبلیغاتی به صورت مستقیم و لحظه قابل بررسی هستن؛ بنابراین باید برای تحلیل و ارزیابی این داده‌ها زمان کافی در نظر بگیرین، تا بتونین برای بهبود روند تبلیغاتی اقدامات لازم رو انجام بدین.

به دانش و تخصص کافی نیاز دارند

اغلب افرادی که برای استفاده از روش‌های تبلیغاتی، به مدیران کسب و کار مشاوره میدن، از تجربه و تخصص کافی برخوردارند. به همین دلیل میتونن به کمک کنن تا کمپین‌های هدفمند اجرا کنین.

صرف هزینه به طور پیوسته

استفاده از انواع تبلیغات کلیکی نیازمند هزینه هستن و باید با سرمایه گذاری بتونین به تداوم و اثر بخشی این تبلیغات کمک کنین؛ بنابراین اگه بهبود و نظارت به درستی انجام نشه، بازدهی خوبی از سرمایه خود نخواهید داشت.

نتیجه‌گیری

در این مقاله درباره انواع تبلیغات کلیکی توضیح دادیم. امیدواریم با مطالعه این مطالب بتونین از روش‌های مختلف تبلیغاتی به درستی استفاده کنین و از مزایای اون‌ها بهره مند بشین. در پایان خوش میشیم اگه نظرات و پیشنهاداتتون رو برای ما ارسال کنین. ما در مدیاروت پاسخگوی همه سوالات و انتقادات شما هستیم.

منابع: 

اشتراک گذاری

فیس بوک
توئیتر
لینکداین
واتس اپ
ایمیل

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×