تفاوت‌های تحقیقات بازار و تحقیقات بازاریابی

فهرست عناوین

تاثیر تحقیقات بازاریابی آنلاین

به نظر شما چه تفاوتی بین تحقیقات بازار و تحقیقات بازاریابی وجود داره؟ آیا می دونید منظور از تحقیقات بازاریابی چیه؟ در واقع شما به کمک تحقیقات بازاریابی متوجه خواهید شد که محصولات و خدمات شما تا چه میزان عملکرد موفقیت آمیز داشته‌اند. چرا که این تحقیقات مجموعه‌ای از داده‌های پرسونای مخاطب هر نوع کسب و کار و مخاطبان هدف است. صاحبان کسب و کار برای کسب نتایج مورد نظرشون از تحقیقات بازار استفاده می کنن تا علاوه بر این که مشتریان ایده آل خودشون رو جذب کنن و نرخ تبدیل کسب و کارشون رو تا حد زیادی افزایش بدن.

در نظر گرفتن بهترین طراحی برای محصولات، افزایش تجربیات مشتریان و به وجود آوردن پیام‌هایی جهت بازاریابی بهتر هدف هر کسب و کاریه که میخواد از اطلاعات تحقیقات بازار استفاده کنه. یکی از مهم‌ترین و اصولی‌ترین روش‌ها در تحقیقات بازار، طراحی پرسش نامه است، هر کسب و کاری که بخواد از تحقیقات بازار و بازاریابی تحقیقاتی به بهترین شکل استفاده کنه باید مرحله طراحی پرسش نامه رو به درستی انجام بده.

با انجام دادن فرآیند تحقیقات بازار می تونید به صورت منطقی و حساب شده تصمیم بگیرید. با توجه به این تحقیقات دیگه جای حدس و گمان باقی نمی مونه. تحقیقات بازار این امکان رو برای شما مهیا میکنه که بتونین منابع معتبر خودتون رو به پروژه‌های کاربردی تبدیل کنین. همه کسب و کارها توی مراحل رشد خود می تونن را انواع فرم‌های تحقیقات بازار آن طوری می‌خواهند استفاده کنند.

ما در این مقاله می خوایم درباره تفاوت‌های تحقیقات بازار و تحقیقات بازاریابی صحبت کنیم. آگه شما هم توی کسب و کارتون به دنبال رشد بهتر، جذب مشتریان بالقوه و انجام بازاریابی مؤثر هستین، چه بهتر که این مقاله رو با همراهی آژانس دیجیتال مارکتینگ مدیاروت مطالعه کنین. در ابتدا به توضیحاتی درباره تحقیقات بازاریابی اشاره می‌کنیم.

تاثیر تحقیقات بازاریابی آنلاین

تحقیقات بازاریابی به چه معنا است و چه کاربردی دارد؟

شما در فرآیند تحقیقات بازاریابی خیلی راحت متوجه می‌شوید که در کدوم بخش از کسب و کارتون موفق خواهید بود. همچنین این امکان برای شما فراهم میشه که بتونین تمامی تاکتیک‌ها و استراتژی‌های بازاریابی شرکت رو ارزیابی کنین. در اولین نگاه ممکنه با خودتون تصور کنین، که بخش نخستین این توضیح کاملاً مشابه تحقیقات بازاره، اما باید بدونین که در تحقیقات بازاریابی، در مورد فعالیت‌ها و امور مرتبط با بازاریابی کسب و کار تحقیق و پژوهش می‌کنیم و از این طریق به بررسی و تحلیل کوچک‌ترین تغییرات در آینده می‌پردازیم.

در رابطه به تحقیقات بازار و تحقیقات بازاریابی، باید به این نکته اشاره کنیم که هدف از پرسشنامه تحقیقات بازار، تحلیل و بررسی وضعیت بازاره و پرسشنامه اختصاصی تحقیقات بازاریابی، به تمامی مسائل و موضوعات مرتبط با بازاریابی می پردازه. در بخش بعدی مقاله می خوایم به تفاوت‌های تحقیقات بازار و تحقیقات بازاریابی در ارتباط با پرسشنامه آن‌ها اشاره کنیم.

چه تفاوت‌هایی میان پرسشنامه تحقیقات بازار و تحقیقات بازاریابی وجود دارد؟

در بازاریابی محصولات و خدمات، چهار فاکتور وجود داره که برای شناخت و درک بیشتر اون‌ها باید با تفاوت‌های بین پرسشنامه‌های تحقیق بازار و تحقیق بازاریابی آشنا باشید.

 • Product، محصولات و خدمات
 • Price، قیمت کالا و خدمات که پرداخت اون به عهده مشتریه
 • Place، جایی که می خوایم محصول مورد نظرمون رو ارزیابی کنیم.
 • Promotion، انجام تبلیغات و ایجاد تعامل با مخاطبان

این چهار فاکتور مهم معرف ۴ پی هستن و آگه هر ۴ فاکتوری که به آن اشاره کردیم، به بهترین شکل انجام به شن. میتونین تأثیر بسیار مثبتی روی محصولات و خدمات کسب و کار بزارن؛ بنابراین شرایط برای شما فراهم میشه که با خاطری آسوده در بازار فعالیت‌های خودتون رو ادامه بدین. همونطور که گفتیم پرسشنامه تحقیقات بازار فقط روی شناخت و تحلیل بازار متمرکز میشه. شما می تونین با کمک این پرسشنامه درباره جنبه‌های مختلف بازار و مصرف کننده‌ها، داده‌های بسیار کاربردی و مهمی رو به‌دست بیارین.

نقش پرسشنامه در تحقیقات بازار و تحقیقات بازاریابی

در حقیقت پرسشنامه تحقیقات بازار تنها با Place یعنی مکان یا جایی که میخوایم محصول مورد نظر رو ارزیابی کنیم که در این مرحله به اون بازار منحصر به فرد یا بخش از بازار هم میگن؛ بنابراین فهمیدیم که پرسشنامه تحقیقات بازار تنها با یک P از این چهار فاکتور سروکار داره. این پرسش نامه درباره مواردی مثل بازاری خاص و منحصر به فرد، محصولات و یا خدماتی که به توسعه فروش کمک می کنه و وضعیت مشتریان از گذشته تا به الان، داده‌های مورد نظر رو جمع آوری میکنه و بعد از تحلیل و بررسی‌هایی که انجام می‌ده به تفسیر آن‌ها می پردازه.

به جرات میشه گفت، تحقیقات بازار راهکار بسیار خوبی برای تحلیل و ارزیابی خدمات و محصولات تازه در بازار هدف به شمار میاد. در چنین فرآیندی است که تمامی نیازها و خواسته‌های مشتریان به طور کامل مشخص می‌شود.

تحقیقات بازاریابی

پرسشنامه تحقیقات بازاریابی شامل چه چیزهایی می‌شود؟

این طرف موضوع پرسشنامه تحقیقات بازاریابی میتونه مفهوم گسترده‌تری رو تحلیل کنه. در حقیقت این پرسشنامه توانایی کافی رو داره که چهار فاکتور رو به صورت همزمان مورد سنجش قرار بده. معمولاً سؤالاتی که در پرسشنامه تحقیقات بازار مطرح میشه شامل:

 • تحقیق و پژوهش درباره محصولات تازه و جدیدی است که وارد بازار شده
 • چگونگی توسعه محصولات در یک کسب و کار
 • تحقیق و بررسی اوضاع مشتریان
 • وضعیت قیمت‌ها
 • میزان فروش
 • راهکارهای مناسب برای توزیع محصولات
 • وضعیت تعامل با مخاطبان و روابط عمومی

در حقیقت تحقیقات بازاریابی مفهوم مشخصی در مورد توسعه، مکان، ارزیابی و سنجش محصولات و خدمات و مشتریان کسب و کاری است که در حال افزایش رشد و برندینگ است. یعنی شما با استفاده از پرسشنامه تحقیقات بازاریابی میتونین از اوایل آگاهی از برند تا ارزش آن را مورد سنجش قرار بدین؛ بنابراین میشه گفت تحقیقات بازار به عنوان زیر مجموعه تحقیقات بازاریابی محسوب میشه.

تفاوت‌های تحقیقات بازار و تحقیقات بازاریابی

تحقیقات بازار به مطالعه در مورد بازار و رفتار مخاطبان اشاره میکنه، اما تحقیقات بازاریابی روی مطالعه سیستماتیک همه جنبه‌های بازاریابی کسب و کار متمرکز میشه. بازخورد این تحقیقات به سیستم اطلاعاتی بازاریابی کسب و کار بر می گرده. محدوده تحقیقات بازار تنها بازار و رفتار مشتری است و محدوده تحقیقات بازاریابی شامل تمامی فرآیندهای بازاریابی ۴ پی و خود بازاریابی میشه. تحقیقات بازار تنها مختص بازاری خاصی است و نمیشه اونو نسبت به سایر بازارها تعمیم داد، اما تحقیقات بازاریابی را می‌توان برای حل مشکلات متنوع پیرامون بازاریابی به کار گرفت.

تحقیقات بازار به نیازهای تحقیقات بازاریابی وابسته است، در صورتی که تحقیقات بازاریابی میتونه کسب و کار رو برای خودش توسعه بده. مهم‌ترین هدف تحقیقات بازار، تحقیق در مورد ماندگاری محصولات و یا خدمات در بازار هدف است، اما مهم‌ترین هدف تحقیقات بازاریابی کسب اطلاعات در مورد تصمیمات مرتبط با تمام فعالیت‌های بازاریابی است. آگه می خواید با روش‌های تحقیقات بازاریابی آشنا بشید، حتماً ادامه مطلب رو دنبال کنید.

بازار به مطالعه در مورد بازار

روش‌های تحقیقات بازاریابی چه انواعی دارد؟

انجام تحقیقات بازاریابی یا همون Marketing Research شامل چهار روش میشه که هر کدوم به شما کمک میکنه تا بتونین اطلاعات و داده‌های مرتبط با کسب و کار خودتون رو به‌دست آورید. چرا که هر کدوم از اون‌ها در بخش‌های مختلف بازاریابی مورد استفاده قرار می گیرن. تحقیقات بازاریابی چهار روش تحقیقات کمی، تحقیقات پایه، تحقیقات ثانویه و تحقیقات کیفی در بر میگیره.

روش تحقیق پایه یا اولیه در مورد تحقیقات بازار و تحقیقات بازاریابی

تحقیقات پایه به داده‌ها یا اطلاعات درجه یک مرتبط است، این داده‌ها شامل همون اطلاعاتی میشن که شما خودتون مسئولیت جمع آوری شونو بر عهده داشتین، این داده‌ها معمولاً منبع مشخصی ندارن. روش تحقیقات پایه‌ای انواع مختلفی داره که در ادامه از اون‌ها نام برده شده:

 • گروه‌هایی که با توجه این روش کاملاٌ متمرکز عمل می کنن.
 • تحقیقات در مورد مصاحبه
 • تحقیقات پایه از طریق نظر سنجی
 • انجام تحقیقات پایه به واسطه پرسشنامه

این دسته از تحقیقات بازاریابی می تونه باعث تقویت استراتژی بازاریابی شما به شه. میشه گفت ارزشمندترین انواع بازاریابی که داده‌ها و اطلاعات مشتریان هستن، به عنوان بهترین روش تحقیقات بازاریابی معرفی میشن. چون که این داده‌ها مختص مشتریان ایده آل شما است و شما با کمک این داده‌ها می تونین دقیق‌ترین جزئیات رو درباره نقاط و ضعف و قوت کسب و کار خود شناسایی کنید.

تو این بخش میشه با یک مثال تأثیر تحقیقات بازاریابی آنلاین رو مشاهده کرد. کافی است تحقیقات بازاریابی کسب و کار خودتون رو توسط نظرسنجی و یا پرسشنامه آنلاین مطرح کنید. در تحقیقات بازاریابی آنلاین به وسیله پرسشنامه و نظرسنجی آنلاین، شما میتونین پاسخگوی تعداد زیادی از مشتریان خود باشین. از این میشه سؤالات خودتون رو طراح کنین و از طریق ایمیل برای سایر کاربران تون بفرستین. البته یک راه دیگه هم وجود داره و اون طرح پرسشنامه در شبکه‌های اجتماعیه که قطعاً باعث استقبال بی نظیر می شه.

تحقیقات پایه

روش تحقیقات ثانویه در ارتباط با تحقیقات بازار و تحقیقات بازاریابی

همه اطلاعات و داده‌های دست دوم و سوم در مجموعه تحقیقات ثانویه قرار میگیرن. این داده‌ها معمولاً مربوط به وضعیت گذشته و حال بازار میشن. تحقیقات ثانویه توی این مرحله به عهده شما نیست و باید توسط سازمان‌های دیگر یا سایر کسب و کارها انجام به شه. تمامی مجلات، ای بوک‌ها، تصاویر گرافیکی، فیلم‌ها و وایت پیپرها به عنوان تحقیقات ثانویه محسوب میشن. شما می تونین با استفاده از این روش تحقیقات بازاریابی، وضعیت صنعت کسب و کار خودتون رو به خوبی درک کنین.

با در نظر گرفتن تحقیقات ثانویه، قطعاً رقبای خودتون رو بیشتر می‌شناسید و می خواید ببینید که اون‌ها معمولاً چه رفتارهایی انجام میدن. تحقیقات ثانویه به شما کمک میکنه تا به مهم‌ترین آمارهای پیرامون صنعت خود را به‌دست به یاریم. بعد از همه این‌ها می تونین با خیالی راحت نسبت به طراحی یک استراتژی مارکتینگ دقیق و واقع‌بینانه اقدام کنین.

وقتی که اطلاعات تحقیقات ثانویه شما به طور مرتب مشخص به شن، شما متوجه خواهید شد که توی هر مرحله ممکنه چه مسائلی اتفاق بیفته. به عنوان مثال، تصور کنین یکی از رقبا مقاله‌ی یونیک نوشته و باعث افزایش ترافیک سیاستش شده، در نتیجه شما هم به همین موضوع پی می‌برید که میشه با نوشتن مقاله‌های مختلف سئو شده، رتبه سایت رو افزایش داد.

تحقیقات ثانویه

روش تحقیقات کیفی

پیرامون تحقیقات بازار و تحقیقات بازاریابی، روش وجود داره که شما این اجازه رو ندارین که داده‌ها رو اندازه‌گیری کنین. این روش تحقیقات کیفی رو میشه حدس زد که جزء روش‌های تحقیقات پایه و یا ثانویه باشه. چرا که در تحقیقات اولیه این امکان برای شما وجود داره که از طریق نظرسنجی‌ها و پرسشنامه آنلاین، احساسات مشتریان خودتون رو هدف قرار بدید.

برای مثال، شما در استفاده از پرسشنامه رضایت سنجی مخصوص مشتریان خود، متوجه می‌شوید که او چه بازخوردهای از طرف محصول و خدمات دریافت کرده. شما در این پرسشنامه میتونید بپرسید که چرا با اطمینان کامل برند شما را انتخاب کرده‌است. به همین سادگی تنها با طرح چند سؤال تدوین استراتژی بازاریابی براتون مشخص میشه.

حتماً به این نتیجه رسیدید که میشه از طرح پرسشنامه به عنوان بهترین روش برای تست محصولات در زمان ورود آن به بازار استفاده کرد. با انجام درست و دقیق تحقیقات کیفی، متوجه بازخوردهای مشتریان در رابطه به چگونگی محصول خواهید شد.

مدیاروت مشاور حرفه ای ها

چرا مدیاروت

مدیاروت راههای جذاب تر شدن و تو چشم بودن برای گوگل رو نشونتون میده، درمورد سئو و بهینه سازی وب سایتِ شما بهتون مشاوره میده، و باعث میشه با کمک سئو سایتِ خودتون رو، به صفحات اول گوگل و نتایج اول جستجو ببرید و ترافیک سایتتون هم افزایش پیدا کنه.

مدیاروت گزارش کاملی درمورد مشکلاتی که سایتتون از نظر سئویی داره بهتون ارائه میکنه؛ تا با مشاوره سئویی مدیاروت و گروه فنیِ شرکتتون مشکلات رو حل کنید.

و در قدم های بعدی برای رسیدن به اهدافتون، براتون استراتژی تدوین میکنه و به مرحله اجرا درمیاره تا بتونید هدفهاتونو دونه دونه تیک بزنید.

تحقیقات کمی، روش برای جمع آوری تحلیل آماری

با استفاده از روش تحقیقات کمی میشه تحلیل‌های آماری متفاوتی رو دریافت کرد. روش تحقیقات کمی میتونه به عنوان طرح تحقیق اولیه یا ثانویه استفاده به شه. این روش تحقیقات کمک بزرگی به شما میکنه، به طوری که شما در استراتژی بازاریابی خود، پشتوانه قدرتمندی خواهید داشت. آمارهایی که از روش تحقیقات کمی به‌دست می‌آیند، توصیفی نیستن، بلکه اون‌ها باید طبق شواهد عینی به‌دست بیان. روش تحقیقات کمی بازار انواع مختلفی داره که شامل: رتبه الکسا، نرخ پرش، تعداد بازدیدهای صفحه، سهم بازار، تعداد فالوورهای شبکه اجتماعی و میزان تعامل و ارتباط در شبکه‌های اجتماعی با افراد می‌شود.

در مورد تحقیقات بازار و تحقیقات بازاریابی، روش تحقیق کمی است که به واسطه اون، متوجه می‌شوید که بیشتر روی کدام قسمت از کسب و کار خود، زمان و هزینه بیشتری صرف کنید. از این طریق می تونید بفهمید که در چه موقعیتی از بازار هستید. همه این‌ها منجر به طراحی یک استراتژی دقیق بازاریابی میشه که به‌وسیله اون موفق به رشد و پیشرفت خواهید شد.

نتیجه‌گیری

آگه مثل همه مدیران موفق کسب و کارها، می خواین بهترین نتایج رو از انجام فرآیند تحقیقات بازار و تحقیقات بازاریابی دریافت کنین، بهتره که استفاده از پرسشنامه‌های آنلاین رو در اولویت قرار بدین و بعد از اون، بخش‌های متفاوت بازار رو آزمایش کنین. در این صورت موفق به پایه ریزی کسب و کار خود با داده‌های قابل اطمینان می‌شوید.

خوشحال میشیم که بعد از خوندن این مقاله نظرات و پیشنهادات خودتون رو درباره تحقیقات بازار و تحقیقات بازاریابی رو برای ما در آژانس دیجیتال مارکتینگ مدیاروت و سایر خوانندگان به اشتراک بگذارید.

منبع : مدیاروت

اشتراک گذاری

فیس بوک
توئیتر
لینکداین
واتس اپ
ایمیل

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×